Společnosti investují do technologií pro skenování mozků zaměstnanců
Technologie
Foto: Shutterstock

Společnosti investují do technologií pro skenování mozků zaměstnanců

Není žádným tajemstvím, že spousta šéfů by se ráda dostala svým zaměstnancům do hlavy. A nyní, bohužel pro zmíněné zaměstnance, se jim to začíná dařit.

07.12.22

Mozkoví špehové

V posledních letech se objevila řada společností, které zaměstnavatelům nabízejí zařízení na čtení myšlenek jejich zaměstnanců. Například izraelská společnost InnerEye tvrdí, že její náhlavní soupravy kombinují strojové učení s vrozenou silou lidské mysli, což v konečném důsledku pomáhá pracovníkům odstranit nerozhodnost a pracovat rychleji než kdykoli předtím. Emotiv, startup ze San Franciska, prý zase dokáže sledovat pohodu zaměstnanců, a to pomocí bezdrátových náhlavních souprav EEG.

"Propojením lidí a strojů, InnerEye spojuje to nejlepší z obou světů," píše se na webových stránkách společnosti InnerEyes.

Zdá se vám to dystopické? Bezpochyby. Ale tyto společnosti nejsou výjimkou. Jak uvádí časopis IEEE's Spectrum, jedná se o rychle se rozvíjející trh a zaměstnavatelé začínají do těchto technologií investovat.

Marketing nebo dobrý úmysl?

Výrobci tvrdí, že chtějí monitorovat zaměstnance jen pro jejich dobro. Umělá inteligence společnosti InnerEye je mění v podstatě v nadlidi tím, že díky technologii mohou činit rychlá, téměř bezmyšlenkovitá rozhodnutí. Společnost Emotiv chce pouze udržet zaměstnance spokojené.

"Dystopický potenciál této technologie nám neušel," řekl Tan Le, generální ředitel a spoluzakladatel společnosti Emotiv, serveru Spectrum. "Proto si velmi pečlivě vybíráme partnery, kteří chtějí tuto technologii zavést zodpovědným způsobem, musí mít skutečnou touhu pomáhat zaměstnancům a posilovat jejich postavení."

Právě tento marketingový přístup zaměřený na zaměstnance odlišuje (nebo se snaží, aby to tak vypadalo) tato zařízení od tzv. "bossware", rostoucí oblasti spotřebitelských technologií, které se snaží nabízet dohled nad zaměstnanci, kteří pracují na dálku.

Přesto je marketing jen marketingem a vzhledem k rozšířenosti dataminingu a neustálému nárůstu bosswaru se nemůžeme divit zaměstnancům, že se k náhlavním soupravám pro čtení myšlenek staví nedůvěřivě, zejména z důvodu ochrany jejich soukromí.

Společnost Emotiv Le pro Spectrum uvedla, že data z EEG patří pracovníkovi, který musí "výslovně povolit anonymní sdílení kopie" s nadřízenými. Když ale pomineme ochranu soukromí, stále ještě není jasné, zda pracovníci o tyto věci vůbec stojí. Podle zjevného zájmu některých zaměstnavatelů to ale nakonec nemusí být jejich volba.

"Myslím, že zájem zaměstnavatelů je značný," řekla Spectru Karen Rommelfangerová, která založila Institut neuroetiky. "Nevím, jestli je výrazný zájem ze strany zaměstnanců."

 

ZDROJ

Související