Mladý gorilí samec si vyvinul závislost na smartphonech
Technologie
Foto: Shutterstock

Mladý gorilí samec si vyvinul závislost na smartphonech

Amare, gorilák v Lincolnské parkové zoo, si minulý týden vůbec nevšiml, že se na něj vrhl jiný rozzuřený gorilí samec. Tento projev agrese je prý známý mezi mladými dospívajícími, kteří chtějí zjistit, kdo je v dané oblasti pánem. Proč 415kilový Amare nic nezaznamenal? Byl přilepen k mobilnímu telefonu.

05.05.22

Přístroj pochopitelně nebyl jeho. Jednalo se o mobil návštěvníka, který Amarovi přes skleněnou přepážku ukazoval fotky a videa. „Zdálo se, že útok Amareho celkem překvapil, protože jeho pozornost byla velmi rozptýlená," řekl Stephen Ross, ředitel Centra pro studium a ochranu opic Lestera E. Fishera v zoo. „Naštěstí se nic nestalo,“ dodal. 

V posledních měsících se však Amareho rozptylování mobilním telefonem objevuje stále častěji.

Zaměstnanci kvůli tomu umístili před klece provazové zábradlí, aby návštěvníky udrželi několik metrů od opic. Také vždy jemně zasáhnou – spolu s vysvětlením situace - když se zdá, že se Amare už obrazovkám věnuje příliš. „Je to pravděpodobně cyklický jev, že čím více Amare projevuje zájem, tím více lidí se mu chce věnovat.  Je to něco, čeho jsme si všimli, a o čem jsme hodně mluvili, pokud jde o strategii, jak to řešit," řekl Ross. 

Ross, který má doma vlastní teenagery, se směje, že nyní bojuje s problémy digitální závislosti na dvou frontách. „Jako rodiče přemýšlíme o tom, že chceme dát svým dětem možnost volby. Chceme, aby z nich vyrostli dospělí lidé, ale jednou za čas musíme tyto volby tak trochu usměrnit pro jejich dobro. A místo toho, abychom jim třeba dovolili sedět celý den doma a dívat se na televizi, je třeba je povzbudit, aby šly ven a komunikovaly s kamarády. Na to podle mě myslí všichni zodpovědní rodiče, a v mnoha ohledech je to podobné tomu, co děláme tady,“ řekl. „S lidoopy pracuji už 25 let a myslím, že spousta mých rodičovských strategií se vyvinula na základě těchto zkušeností," zažertoval. 

Amare žije s dalšími třemi pubertálními gorilími samci. Všichni jsou zcela odděleni od výběhu, v němž se nachází rodina zahrnující dominantního samce. Zaměstnanci ZOO nechtějí, aby čas strávený u obrazovek rozptyloval gorily v době důležitého vývojového období před dospělostí, kdy se samci učí vzájemné interakci a také v podstatě to, jak být gorilami. „Je to jistý druh sourozeneckého večírku. Hodně si hrají, ale je tam i určitá agrese, aby se zjistilo, kdo je ve skupině šéfem," vysvětlil Ross. 

Mohl by se Amare stát snadným terčem šikany, protože nevěnuje pozornost ostatním zvířatům?

„Možné to je, proto tomu chceme předcházet,“ řekl Ross, který chce také zabránit tomu, aby stejnou závislostí začali trpět i ostatní samci. Amare je obzvlášť zranitelný, protože jeho oblíbené místo ve výběhu je hned vedle skleněné přepážky. „Stále více času tráví tam, kde se může věnovat obrazovkám," přiznal Ross. 

„Hlídáme, aby tím netrávil celé hodiny. Je to spíše problém kvantity než kvality," poznamenal. Obrázky a videa, které Amare sleduje, zahrnují cokoli, co může mít někdo v telefonu: selfie, rodinu, domácí mazlíčky nebo čerstvě natočené záběry samotného Amareho. 

Zóna několika metrů, která nyní dělí Amareho od návštěvníků, snad tento problém zmírní. Ross nechce lidi odrazovat od fotografování nebo natáčení videí goril. Žádá však návštěvníky, aby se nesnažili gorily rozptylovat. „Pokud se všichni shodneme na tom, že chceme pro zvířata to nejlepší, pak asi odoláme touze sedět tam a hodinu si s nimi listovat fotkami," řekl Ross. „Žádáme tedy veřejnost, aby podpořila ošetřovatele v jejich snaze zajistit Amaremu plnohodnotný vývoj v dospělou gorilu."

 

ZDROJ

Související

Lesy přestávají být plícemi republiky, uhlík mizí i z půdy

V důsledku rozpadu lesů a zintenzivnění těžby se staly naopak producentem oxidu uhličitého, který dříve pohlcovaly. To je velký problém zejména v souvislosti s klimatickou změnou a klimatickými závazky České republiky. Vědci se nyní budou podrobně zabývat půdou na kalamitních holinách. Navrhnou...


Průlom v boji s energetickou krizí? Čeští vědci vyrábí chemikálie a průmyslové produkty ze slunce a minerálů

Základem technologie, jež díky významnému snížení energetických nákladů znamená i pádnou odpověď na současnou energetickou krizi, je nanomateriál vyvinutý vědci z Českého institutu výzkumu a pokročilých technologií – CATRIN Univerzity Palackého v Olomouci a Centra energetických a environmentálních...


Amazon bojuje proti falešným recenzím

Společnosti fungují jako neoficiální makléři mezi prodejci Amazonu a jednotlivci, kteří píší recenze, uvádí technologický gigant. Recenzenti dostávají produkty zdarma a malý poplatek za každou recenzi, firma pak účtuje prodejci poplatek za zvýšení hodnocení na Amazonu. Prodejci si často...