Mark Zuckerberg se snaží stát Bohem a vybudovat nebe
Technologie
Foto: Shutterstock

Mark Zuckerberg se snaží stát Bohem a vybudovat nebe

Technolog Emily Gorcenski přišel se zajímavou teorií: Stojí za Zuckerbergovo vizí Metaversu jeho touha po nesmrtelnosti?

26.11.22

Když se Facebook stal Metou, generální ředitel Mark Zuckerberg poprvé představil i svou vizi Metaversu a setkal se s odmítavou reakcí: „Nikdo se o to neprosil,“ znělo ze strany široké veřejnosti. Virtuální realita, na níž je jeho vize naprosto závislá, není zatím příliš rozšířená a její technologie nebyla a stále není zdaleka tak propracovaná, aby uživatelům nabídla skutečně pohlcující zážitek.

O rok, několik významných spoluprací, další konferenci Meta Connect a 15 miliard dolarů později se situace ohledně virtuální reality stále nezměnila. Technologie prostě ještě není k dispozici a zdá se, že ani veřejnost nemá o Metaverse zájem. Máme sociální média, Zoom, Google a Slack pro práci. Proč bychom potřebovali další revoluci v propojení a novou budoucnost práce?

Sny bohatých technošprtů

Technolog Emily Gorcenski přišel s teorií že ke skutečně porozumění Metaversu, který prosazuje vládce Facebooku, se musíme přestat ptát, co bychom od něj mohli žádat. Metaverse není o nás, je o samotném Zuckerbergovi. Ten tímto způsobem neusiluje jen o vyřešení tvrdé komprese nebo beznohých avatarů či jiných hardwarových a softwarových překážek. Chce vyřešit problém své vlastní smrtelnosti, a to tak, že doslova vybuduje nebe.

"Pochopit Metaverse," napsal Gorcenski ve fascinujícím vlákně na Twitteru, "znamená pochopit, že bohatí technošprti upřímně věří, že budou moci uploudovat své vědomí ještě před smrtí."

"Metaverse se nevytváří proto, aby způsobil revoluci v práci na dálku. Buduje se proto, že tito lidé potřebují věřit, že mohou vybudovat nebe," pokračoval. "Víte, kdo staví nebe? Bohové."

Ačkoli to může znít extrémně, není to tak úplně mimo. Bohatí a slavní jsou již dlouho známí svou posedlostí věčným životem a tyto snahy, ať už jsou to báchorky nebo skutečnost, byly v podstatě vždy spojeny s technologií a těmi, kdo ji budují. Například miliardář Peter Thiel údajně uvažoval o tom, že by si prodloužil život transfuzí krve od mladých lidí. Zakladatel Amazonu Jeff Bezos zase aktivně financuje technologie nesmrtelnosti.

A nyní se zdá, že Zuckerberg, který strávil většinu svého života přeměňováním lidí na datové soubory, možná také chce, aby jeho vědomí existovalo navždy v digitálním světě, který si sám navrhl.

Každý z nás může být poddaným v "nebi"

Když je vaším snem stát se digitálním božstvem, víte, že potřebujete také poddané, což je detail, kterému se Gorcenski ve své argumentaci také věnuje a předkládá temnou teorii, že "v digitálním nebi by mohli být lépe odměňováni ti, kteří přispěli větším množstvím dat a úsilí k tomu, aby nebe fungovalo".

Pokud si teď říkáte: "Nikdy bych se nestal/a smrtelníkem v Zuckově bláznivém pixelovém posmrtném životě," lze namítnout, že kousky této teoretické digitální budoucnosti jsou již v různé míře realitou. Stačí se podívat na současné standardy krásy, které se tak nějak samy staly verzí rozšířené reality: nejrůznější filtry používané na Instagramu, který je vlastněném Metou a tedy součástí Zuckerversu. Lidé jsou posedlí věčným mládím jako neskutečnou stejností digitálního světa. Nechávají své tváře a těla jsou tvarovat a upravovat tak, aby vyhovovaly digitálním požadavkům, a méně už těm z jakékoli nevirtuální reality. Fotografie je koneckonců věčná. Nebyla by zdokonalená digitální existence člověka v Metaversu dalším přirozeným krokem?

A pokud chcete ještě konkrétnější příklad, vezměte si "truchlící" technologické startupy, které již nabídly skutečným lidem možnost proměnit se po smrti v nesmrtelný interaktivní algoritmus. Jistě, tyto společnosti mají daleko k tomu, aby dokázaly nahrát skutečné vědomí uživatelů, ale verze nesmrtelnosti je ve své podstatě cílem. Pokud Zuckerberg dokáže vybudovat platformu, jinými slovy nebe, tyto aplikace by ji jistě pomohly zabydlet. Mezitím se již jiné startupy s umělou inteligencí pokoušejí přivést slavné lidi zpět z mrtvých.

Samozřejmě je to všechno tak trochu psychoanalýza a jsme si téměř jisti, že Zuckerberg nevystupuje na schůzích Meta a neprohlašuje se za jejich nesmrtelného pána. Téměř. Ale zdá se, že touha žít věčně je zapsána v DNA Silicon Valley. S ohledem na to bylo vytvoření digitálního posmrtného života možná vždy nevyhnutelné.

"Nejkrutější věc, která se Zuckerbergovi může stát," napsal Gorcenski, "je, že zemře jako normální člověk, jako my všichni ostatní."

 

ZDROJ

Související

Technologie budoucnosti přenáší do historie. Virtuální realita ukazuje hrůzy holocaustu

Režisérka a spoluautorka Miriam Cohenová, která pochází z Izraele, se ve svých sedmnácti letech nemohla z náboženských důvodů zúčastnit školního výletu do Polska. Její přátelé se vrátili se silným zážitkem. Měla tak pocit, že jí něco uniklo. Slíbila si proto, že se jednou na cestu vydá. Spolu se...


Lockdowny přinesly mnohonásobný nárůst sexuálního zneužívání dětí online

Nadace Internet Watch Foundation (IWF) uvádí, že její data ukazují, jak predátoři využili situace. Sociálních média naprala na ještě větší popularitě na začátku roku 2020, kdy vypukla pandemie. V loňském roce IWF zaznamenala více než 63 000 webových stránek zobrazujících děti v choulostivých...


Instagram a Facebook si nechají za ověření účtu platit

Meta Verified bude stát 11,99 $ měsíčně na webu nebo 14,99 $ pro uživatele iPhonů. Tato novinka začala nejdříve platit v Austrálii a na Novém Zélandu. Mark Zuckerberg, výkonný ředitel společnosti Meta, uvedl, že tento krok zlepší zabezpečení a autentičnost aplikací sociálních médií. Tento krok...