Kuba po protestech zpřísnila kontrolu nad internetem
Technologie
Foto: Shutterstock

Kuba po protestech zpřísnila kontrolu nad internetem

Kubánská vláda zavedla nová nařízení o používání sociálních sítí a internetu, jejich cílem je podle kritiků potlačit nesouhlas s vládní politikou.

29.08.21

Nové vyhlášky byly zveřejněny v návaznosti na největší protivládní protesty, které se po desetiletích prohnaly komunisty ovládaným ostrovem. Lidé pomocí sociálních médií sdíleli záběry z demonstrací a povzbuzovali příznivce opozice. Vyhlášky činí z podněcování k jednání, které „ovlivňuje veřejný pořádek“, zločin. 

Rovněž je nařízeno poskytovatelům internetu omezit přístup těm, kteří „šíří falešné zprávy nebo poškozují image státu“. Vyhlášky byly zveřejněny v oficiálních novinách Gaceta jen něco málo přes měsíc poté, co tisíce Kubánců vyšly do ulic ve vzácném projevu hněvu vůči komunistické vládě. 

Protesty, které začaly v malém městě San Antonio de los Baños, podle všeho neměly žádného formálního organizátora, ale zdálo se, že byly svolány prostřednictvím online komunitního fóra. Rychle se rozšířily po celé zemi poté, co byl široce sdílen facebookový živý přenos lidí účastnících se improvizovaného pochodu v San Antoniu. 

Přístup k mobilnímu internetu na Kubě byl zaveden až v prosinci 2018, ale poskytl Kubáncům možnost získávat zprávy z jiných zdrojů, než jsou státem ovládaná média. Kubánská telekomunikační síť však zůstává pod kontrolou státu a v době po protestech uživatelé zjistili, že nemají přístup na Facebook, WhatsApp, Instagram nebo Telegram. 

Ředitel londýnské firmy pro monitorování internetu Netblocks tehdy tiskové agentuře Associate Press řekl, že výpadky se zdály být „reakcí kubánské vlády na protesty podněcované sociálními médii“. Kubánští představitelé uvedli, že cílem nových dekretů je uchránit Kubánce před počítačovou kriminalitou. Náměstek ministra pro komunikace Wilfredo González řekl tiskové agentuře AFP, že nová nařízení byla zavedena na ochranu osobních údajů Kubánců a „jejich soukromí“. Dodal však, že budou také chránit státní úředníky, protože podle nových pravidel „nemůže nikdo očerňovat úředníka země ani revoluční proces“. 

Ředitel organizace Human Rights Watch Americas José Miguel Vivanco na Twitteru napsal, že nařízení byla krokem ke zpřísnění vládních omezení na internetu. Vivanco dodal, že „ovlivnění prestiže země“ bude nyní považováno za „incident v oblasti kybernetické bezpečnosti“. Tresty za tyto „zločiny“ zatím nebyly zveřejněny.

 

ZDROJ

 

Související

Trump žádá soudce, aby přinutil Twitter obnovit jeho účet

Donald Trump požádal federálního soudce na Floridě, aby přinutil Twitter obnovit jeho účet, který sociální síť pozastavila v lednu po útoku na americký Kapitol ve Washingtonu. Trumpovo využití platformy bylo od jeho kandidatury na prezidenta v roce 2016 kontroverzní a v útocích a porušování...


Sundar Pichai zvolňuje své angažmá v Googlu a bude se zabývat kvantovými počítači

Sundar Pichai je vizionář. Někteří o něm mluví jako o nejchytřejším generálním řediteli 21. století. Věří v obnovitelné zdroje energie, bezplatný internet a tlačí na vývoj technologií budoucnosti, takových, které mnozí považují za neuskutečnitelné. Ačkoli se jeho myšlenky mnohým lidem zdají příliš...


LinkedIn se vzdává Stories. Víme proč!

Krátká, za 24 hodin mizející videa ve stylu Snapchatu byla na LinkedInu v rámci interního testování poprvé spuštěna v únoru roku 2020. Jedním z důvodů, proč se LinkedIn nyní rozhodl pro jejich ukončení, bylo zjištění, že uživatelé na jejich platformě mizející videa jednoduše nechtějí. Chyba v...