Geneticky upravené sinice by mohly pomoci vyčistit oceány od plastů
Technologie
Foto: Shutterstock

Geneticky upravené sinice by mohly pomoci vyčistit oceány od plastů

Vědci z Mendelovy univerzity v Brně zkoumají možnost využití sinic k čištění oceánů od plastového odpadu. Fotosyntetizující mikroskopické organismy by po speciální úpravě totiž mohly rozkládat mikročástice plastového odpadu, který se hromadí v takzvaných odpadkových skvrnách. Píše o tom Radio Prague International.

13.12.22

Odpadkové skvrny jsou rozsáhlé oblasti oceánů, kde se v důsledku víření oceánských proudů hromadí odpadky, rybářské náčiní a další odpad. Od poloviny osmdesátých let 20. století neustále narůstají. V současné době se ve třech největších světových oceánech nachází pět takových skvrn. Pokrývají plochu zhruba o velikosti Austrálie a jsou stále větší hrozbou pro mořskou faunu i flóru.

Vědci z Agronomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně v současné době zkoumají způsoby likvidace nežádoucího odpadu za pomoci sinic, které se přirozeně hojně vyskytují v oceánských vodách, zejména mezi mořským odpadem.

„Většina lidí považuje řasy a sinice za něco velmi škodlivého, ale není to pravda. Mnohé z nich jsou ve skutečnosti nezbytné pro fungování ekosystému. Náš výzkum se zaměřuje na sinice, které dokáží rozkládat plasty,“ uvedl biolog Ondřej Pěnčík z výzkumného týmu.

On a jeho kolegové nyní zkoumají, zda by sinice po genetické modifikaci mohly být schopny plastový odpad v oceánech požírat. „Metoda spočívá v přenosu genu, který se běžně vyskytuje v bakterii žijící na skládkách, do sinice – pomocí metod molekulární biologie. Takto modifikovaná sinice by se pak dostala do oceánu a umožnila by rozklad plastového odpadu,“ vysvětlil Pěnčík.

Čištění sladké vody

Metoda popsaná Pěnčíkem by mohla pomoci zejména při čištění moří a oceánů. Protože je však použití genetických modifikací právně problematické, zkoumá jeho tým také možnosti využití sinic v jejich přirozené podobě. Taková metoda by mohla být využita pro čištění sladké vody.

Některé sinice, konkrétně ty se specifickou vrstvou slizu, to totiž ve své přirozené podobě dokáží. Mikročástice plastového odpadu se jednoduše přilepí na jejich povrch, vysvětlil Pěnčík. „Tím, že je na sobě zachytí, vzniknou chuchvalce, díky nimž se z vody poměrně snadno dostanou sedimentací. Díky tomu zůstává voda prakticky čistá,“ dodal.

Slizovité sinice by se daly využít například v čistírnách odpadních vod, kde by mohly zachycovat nejen mikroplasty a nanoplasty, ale i další škodlivé látky, jako jsou hormony a pesticidy. Pěnčík upozornil, že řeky jsou zdrojem až osmdesáti procent plastového odpadu v oceánech. Pokud se zlepší hospodaření čistíren odpadních vod, zejména v zemích třetího světa, mohlo by to mít významný vliv na celkovou situaci v oceánech.

Další velkou výhodou této technologie je, že je velmi levná a jednoduchá. Pěstování sinic totiž není obtížné.

 

ZDROJ

Související

Od štědrovečerního stolu k redukci vrásek. Zlínští vědci získávají kolagen z odpadu při přípravě kapra

Kapr je v Česku nejrozšířenějším druhem ryby a ročně se ho uloví přes dvacet tisíc tun – pro spotřebu doma i v zahraničí. Smažený kapr se o Vánocích objevuje téměř na každém českém stole. Vědci z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně nyní upozornili, že by mohl pomoci lidem zlepšovat život po celý rok....


Brněnští vědci vdechují život suché půdě. Za projekt získali ocenění

Vědci stanovili dva základní postupy. První fází je aplikace adjuvantů do půdy. Klíčovými látkami jsou takzvané hydroabsorbenty, tedy látky, které zadržují vodu v půdě. „Pro pokusy byly použity dva typy pomocných látek s touto vlastností – přírodní lignit, jehož zdroje jsou snadno využitelné, a...


Startup začal prodávat luxusní domy, které vyrůstají přímo z oceánu

Startup představil svůj projekt v USA Today. Domy nabízejí moderní čistě bílé interiéry a každý modul má navíc úchvatný 360stupňový výhled na oceán. Podle představ společnosti budou jako ostraha a kurýři sloužit drony a budou doručovat věci, jako jsou potraviny a léky, což se zdá být praktické....