Pro mnohé jsou tyto filtry rychle zapomenuté, jakmile přestanou být trendy. Jiní se však znovu a znovu vracejí k aplikacím a zírají na svůj genderově upravený odraz. Cítí, že něco najednou vykrystalizovalo.
Oliver Haimson, odborný asistent na University of Michigan, který studuje transgender identitu a zkušenosti online, říká, že pro trans, genderově nekonformní nebo genderově zvědavé lidi mohou být filtry způsobem, jak si hrát s genderovým vyjádřením bez investic a dovedností. Vysvětluje, že filtry jsou důležitým a široce používaným nástrojem pro průzkum identity.
Někteří trans lidé se snaží konečně „rozbít vejce“. Jde o rituál v trans komunitě, kdy si někdo přizná, že jeho genderová identita je odlišná od toho, co mu bylo „přiděleno“ při narození. „Dívčí filtr Snapchat byl poslední kapkou, jak se zbavit represí za posledních deset let,“ říká Josie, 30letá trans žena z Cincinnati. „Viděla jsem něco, co vypadalo víc ‚já‘ než cokoli v zrcadle.“
Filtry také mohou poskytnout tolik potřebnou dávku genderové euforie, návalu radosti, kterou trans osoba pociťuje, když se její vnější vzhled shoduje s její genderovou identitou. Jiní používají filtry, které pomáhají mapovat potenciální fyzické přechody. „Filtry na FaceApp mi ukázaly, jak málo se můj obličej musel změnit, aby působil více žensky,“ říká Etta Lanum, 32letá žena z oblasti Seattlu. „Ukázalo to, jak mě samotná změna obočí a vousů může dostat tam, kam jsem potřebovala.“
Používání těchto filtrů má také svá úskalí. Někteří trans lidé mají pocit, že je tato technologie připravuje na zklamání a dysforii a ukazuje „výsledky“, kterých je fyzicky nemožné dosáhnout ani s pomocí plastické chirurgie, rafinovaného make-upu nebo hormonální terapie. Ale vzhledem k tomu, že stále větší procento našich životů žijeme online, kdo říká, že filtrovaná verze není naše skutečné já?