Musk v rozhovoru pro The Financial Times prohlásil, že na nízké oběžné dráze Země by mohly být desítky miliard satelitů. Jeho komentáře přicházejí jako reakce na tvrzení šéfa Evropské vesmírné agentury (ESA), že Musk „vytvářel pravidla“ pro vznikající komerční vesmírný průmysl.
„Vesmír je prostě extrémně obrovský a satelity jsou velmi malé,“ okomentoval Musk lapidárně situaci v rozhovoru a odmítl názory, že jeho projekt Starlink brání vstupu konkurentů do satelitního průmyslu s tím, že na oběžné dráze Země je pro satelity místa dost.
„Toto není situace, kdy bychom jakkoliv blokovali ostatní. Nikomu jsme nic neblokovali a ani to neočekáváme,“ řekl Musk. „Pár tisíc satelitů je nic. Je to jako pár tisíc aut na Zemi, to nic není,“ dodal.
Josef Aschbacher, generální ředitel ESA, ovšem varuje, že tisíce komunikačních satelitů vypuštěných Starlinkem budou znamenat mnohem menší prostor pro konkurenty. Jiní odborníci uvedli, že mezi kosmickými loděmi jsou zapotřebí mnohem větší vzdálenosti zabraňující srážkám, než navrhoval Musk.
Vědci již dříve vyjádřili obavy z rizik kolizí ve vesmíru a vyzvali světové vlády, aby sdílely informace o odhadovaných 30 000 satelitech a dalším vesmírném odpadu, které nyní obíhají kolem Země.
Musk koncem prosince čelil bouři na sociálních sítích poté, co si Čína stěžovala, že její vesmírná stanice byla nucena vyhýbat se srážkám se satelity Starlinku. Peking tvrdil, že jeho vesmírná stanice zažila loni dvě opravdu „blízká setkání“ s Muskovými satelity.
K incidentům došlo 1. července a 21. října, tedy aspoň podle dokumentu, který Čína předložila Úřadu OSN pro vesmírné záležitosti. Incidenty v pozadí stížností podaných vesmírné agentuře OSN dosud nebyly nezávisle ověřeny. Muskova vesmírná firma SpaceX již vypustila v rámci sítě Starlink 1900 satelitů a chystá tisíce dalších.