El Salvádor plánuje vybudovat první bitcoinové město na světě
Technologie
Foto: Shutterstock

El Salvádor plánuje vybudovat první bitcoinové město na světě

Salvadorský prezident přišel s ambiciózním plánem na vybudování takzvaného „bitcoinového města“, v němž bude kryptoměna jediným zákonným platidlem.

03.01.22

Nayib Bukele oznámil svůj záměr v listopadu 2021 s tím, že plánované nové město bude „zahrnovat vše“. „Obytné oblasti, obchodní oblasti, služby, muzea, zábava, bary, restaurace, letiště, přístav, železnice – to všechno bude věnováno bitcoinu,“ řekl čtyřicetiletý muž. 

Město bude postaveno v blízkosti sopky Conchagua, která se nachází v salvadorském distriktu La Unión. Tato poloha je pro plán zásadní. Geotermální aktivita pod sopkou bude v novém městě využita k napájení těžby bitcoinů. 

Bukele slíbil, že bitcoinové město nebude podléhat dani z kapitálových zisků, příjmu nebo mzdy, pouze dani z přidané hodnoty. Za zboží a služby se v Salvadoru, který místní znají jako Impuesto al Valor Agregado, účtuje 13% DPH. Podle prezidenta půjde polovina výnosu na samotné budování města, zatímco zbytek se použije k údržbě čistoty a pořádku v ulicích. Časový plán na vybudování města prezident nespecifikoval. Pouze zmínil, že odhaduje, že velká část veřejné infrastruktury bude stát kolem 300 000 bitcoinů, přičemž jeden bitcoin se v současnosti obchoduje za necelých 60 000 dolarů (asi 1 350 000 Kč). 

Spolu s uvedeným oznámením Bukele také představil "bitcoinový dluhopis" v hodnotě 1 miliardy dolarů. Jedná se o tokenizovaný finanční nástroj vyvinutý společností Blockstream Corp. Inc.. 500 milionů dolarů získaných z dluhopisu bude použito na výstavbu energetické a bitcoinové těžební infrastruktury, zatímco zbývajících 500 milionů dolarů bude použito na nákup dalších bitcoinů. 

Oznámení o bitcoinovém městě je nové, zatímco salvadorská náklonnost k této digitální měně nikoli. Salvador se v září stal prvním státem na světě, který přijal bitcoin jako zákonné platidlo. Tehdy vláda věnovala každému občanovi 30 dolarů (22 liber) v bitcoinu. Po celé zemi bylo také nainstalováno více než 200 nových pokladních zařízení. 

Tento krok vedl k rozsáhlým protestům kvůli obavám, že kryptoměna přinese do zbídačené latinskoamerické země ještě větší nestabilitu a inflaci. Bitcoin je poměrně kontroverzní částečně proto, že jeho hodnota může výrazně kolísat - za poslední rok dramaticky vzrostla i klesla. Těžba bitcoinu je navíc nákladná, obtížná a spotřebuje velké množství energie.

 

ZDROJ

 

Související

Kosovo kvůli energetickým úsporám zakázalo těžbu kryptoměn

Nárůstu cen elektřiny čelí celá Evropa. Kosovo je ve svém přístupu originální, nedostatek energie řeší plánovanými blackouty. Největší uhelná elektrárna v tomto balkánském státě byla koncem minulého roku kvůli technickým problémům odstavena, což přinutilo Kosovo kupovat energii ze zahraničí za...


Virtuální měnu prý drží každý desátý český investor

Pozoruhodných zjištění výzkumu bylo více, ale nejpřekvapivějším zjištěním je velmi vysoké procento lidí, kteří drží část majetku v kryptoměnách. Celkově 10 % investorů se přihlásilo k držení virtuálních měn. Podle pohlaví jde o téměř 13 % mužů a 5,5 % žen. Tato čísla jsou nad očekávání vysoká....


Příští starosta New Yorku chce být placen v bitcoinech

Bývalý policejní důstojník Eric Adams byl zvolen novým newyorkským starostou, v lednu, na konci funkčního období svého předchůdce Billa de Blasia, nastoupí do úřadu. Adams na sociálních sítích uvedl, že chce dát najevo svůj záměr udělat z New Yorku „centrum kryptoměnového průmyslu“. Hodnota...