El Salvádor plánuje vybudovat první bitcoinové město na světě
Technologie
Foto: Shutterstock

El Salvádor plánuje vybudovat první bitcoinové město na světě

Salvadorský prezident přišel s ambiciózním plánem na vybudování takzvaného „bitcoinového města“, v němž bude kryptoměna jediným zákonným platidlem.

03.01.22

Nayib Bukele oznámil svůj záměr v listopadu 2021 s tím, že plánované nové město bude „zahrnovat vše“. „Obytné oblasti, obchodní oblasti, služby, muzea, zábava, bary, restaurace, letiště, přístav, železnice – to všechno bude věnováno bitcoinu,“ řekl čtyřicetiletý muž. 

Město bude postaveno v blízkosti sopky Conchagua, která se nachází v salvadorském distriktu La Unión. Tato poloha je pro plán zásadní. Geotermální aktivita pod sopkou bude v novém městě využita k napájení těžby bitcoinů. 

Bukele slíbil, že bitcoinové město nebude podléhat dani z kapitálových zisků, příjmu nebo mzdy, pouze dani z přidané hodnoty. Za zboží a služby se v Salvadoru, který místní znají jako Impuesto al Valor Agregado, účtuje 13% DPH. Podle prezidenta půjde polovina výnosu na samotné budování města, zatímco zbytek se použije k údržbě čistoty a pořádku v ulicích. Časový plán na vybudování města prezident nespecifikoval. Pouze zmínil, že odhaduje, že velká část veřejné infrastruktury bude stát kolem 300 000 bitcoinů, přičemž jeden bitcoin se v současnosti obchoduje za necelých 60 000 dolarů (asi 1 350 000 Kč). 

Spolu s uvedeným oznámením Bukele také představil "bitcoinový dluhopis" v hodnotě 1 miliardy dolarů. Jedná se o tokenizovaný finanční nástroj vyvinutý společností Blockstream Corp. Inc.. 500 milionů dolarů získaných z dluhopisu bude použito na výstavbu energetické a bitcoinové těžební infrastruktury, zatímco zbývajících 500 milionů dolarů bude použito na nákup dalších bitcoinů. 

Oznámení o bitcoinovém městě je nové, zatímco salvadorská náklonnost k této digitální měně nikoli. Salvador se v září stal prvním státem na světě, který přijal bitcoin jako zákonné platidlo. Tehdy vláda věnovala každému občanovi 30 dolarů (22 liber) v bitcoinu. Po celé zemi bylo také nainstalováno více než 200 nových pokladních zařízení. 

Tento krok vedl k rozsáhlým protestům kvůli obavám, že kryptoměna přinese do zbídačené latinskoamerické země ještě větší nestabilitu a inflaci. Bitcoin je poměrně kontroverzní částečně proto, že jeho hodnota může výrazně kolísat - za poslední rok dramaticky vzrostla i klesla. Těžba bitcoinu je navíc nákladná, obtížná a spotřebuje velké množství energie.

 

ZDROJ

 

Související

Česko splňuje tři z pěti kritérií regulace kryptoměn

Fintech insight seřadil země Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) podle pěti regulačních kritérií. Každé pak přiděloval body na základě toho, kolik daná země splnila kritérií. Bylo jich celkem pět – pokud státy povolily vlastnit kryptoměny, pokud vyžadovaly licenci k provozování...


Salvador se po roce s růžovými krypto-brýlemi vrací na zem. Boj ale nevzdává

Bukele před rokem uvedl bitcoin v zemi jako zákonné platidlo. V té době také učinil řadu slibů a představil iniciativy s cílem podpořit přijetí bitcoinu. Zemi zároveň prezentoval jako ráj pro digitální aktiva. Slíbil například vznik takzvaného Bitcoin City – centra pro investory do kryptoměn s...


Blockchain kolem nás: Stručná historie blockchainu (2/2)

Pokud jste nečetli předešlý díl našeho seriálu, doporučujeme, abyste se nejdříve vrhli na něj. V roce 2013 Bitcoin pokračoval ve svém trendu a už na konci března přesáhla celková tržní hodnota měny miliardu dolarů. V říjnu pak došlo ve Vancouveru ke spuštění prvního bitcoinového bankomatu na...