Tento krok, oznámený na oficiálním účtu Weibo, získal přes 200 milionů zhlédnutí a byl široce diskutován, přičemž někteří uživatelé byli otřeseni snížením jejich online anonymity.
„Zdá se, že každá IP adresa ti šeptá do ucha: Buď opatrný,“ okomentoval to uživatel Misty. Jiní naopak psali, že opatření podporují ve světle dezinformací souvisejících s koronavirem.
„Zejména v době, kdy je koronavirová situace stále vážná, může rychlé odhalení IP adresy účinně snížit výskyt nechutného obsahu od tvůrců a šiřitelů fake news,“ napsal uživatel UltraScarry.
Společnost Weibo, která má měsíčně více než 570 milionů aktivních uživatelů, uvedla, že poloha bude zobrazována podle nového nastavení, které vstoupilo v platnost 28. dubna a uživatelé jej nemohou vypnout. Pro uživatele v Číně platforma zobrazí provincii nebo město, odkud píší. U těch, kteří používají Weibo mimo Čínu, se zobrazí země uživatele.
„Toto nastavení je navrženo tak, aby snížilo špatné chování, jako je vydávání se za osoby zapojené do aktuálních kauz, škodlivé dezinformace a sběr dat o provozu, a aby byla zajištěna autentičnost a transparentnost šířeného obsahu,“ stojí v oznámení.
„Společnost Weibo byla vždy odhodlána udržovat zdravou a přehlednou atmosféru diskusí a chránit práva a zájmy uživatelů, aby bylo možné rychle získat pravdivé a efektivní informace,“ píše se dále v oznámení. Dopady nových pravidel byly znát již pod samotným oznámením, jelikož tisíce uživatelských komentářů nesly zvláštní štítek označující provincii nebo obec IP adresy uživatele.
Minulý měsíc společnost Weibo uvedla, že toto nastavení začne testovat na některých uživatelích v reakci na dezinformace týkající se ukrajinsko-ruské války. Čína přísně kontroluje svůj online prostor a v posledním roce zvyšuje úsilí o „vyčištění“ internetu. Čínské sociální sítě, které nedokážou cenzurovat kritický obsah, čelí podle platných zákonů finančním sankcím a také dočasnému pozastavení provozu.
Společnost Weibo, která dostala loni několik pokut od čínského regulátora kybernetického prostoru, často zveřejňuje podobná oznámení o svém úsilí bojovat proti „špatnému chování“ online, a to včetně zveřejňování potrestaných účtů. Veřejně však zatím nekomentovala případy pozastavení nebo zrušení účtů za pouhé vyjádření nesouhlasných názorů, jako je podpora Ukrajiny nebo kritika Ruska kvůli probíhající válce.