Čínské Weibo ukazuje polohu uživatelů, bojuje tím proti „špatnému chování“
Technologie
Foto: Shutterstock

Čínské Weibo ukazuje polohu uživatelů, bojuje tím proti „špatnému chování“

Provozovatel sociální sítě  Weibo, čínské obdoby Twitteru, uživatelům sdělil, že začne na účtech zveřejňovat jejich polohu ve snaze bojovat proti „špatnému chování“ online.

02.05.22

Tento krok, oznámený na oficiálním účtu Weibo, získal přes 200 milionů zhlédnutí a byl široce diskutován, přičemž někteří uživatelé byli otřeseni snížením jejich online anonymity. 

„Zdá se, že každá IP adresa ti šeptá do ucha: Buď opatrný,“ okomentoval to uživatel Misty. Jiní naopak psali, že opatření podporují ve světle dezinformací souvisejících s koronavirem. 

„Zejména v době, kdy je koronavirová situace stále vážná, může rychlé odhalení IP adresy účinně snížit výskyt nechutného obsahu od tvůrců a šiřitelů fake news,“ napsal uživatel UltraScarry. 

Společnost Weibo, která má měsíčně více než 570 milionů aktivních uživatelů, uvedla, že poloha bude zobrazována podle nového nastavení, které vstoupilo v platnost 28. dubna a uživatelé jej nemohou vypnout. Pro uživatele v Číně platforma zobrazí provincii nebo město, odkud píší. U těch, kteří používají Weibo mimo Čínu, se zobrazí země uživatele. 

„Toto nastavení je navrženo tak, aby snížilo špatné chování, jako je vydávání se za osoby zapojené do aktuálních kauz, škodlivé dezinformace a sběr dat o provozu, a aby byla zajištěna autentičnost a transparentnost šířeného obsahu,“ stojí v oznámení. 

„Společnost Weibo byla vždy odhodlána udržovat zdravou a přehlednou atmosféru diskusí a chránit práva a zájmy uživatelů, aby bylo možné rychle získat pravdivé a efektivní informace,“ píše se dále v oznámení. Dopady nových pravidel byly znát již pod samotným oznámením, jelikož tisíce uživatelských komentářů nesly zvláštní štítek označující provincii nebo obec IP adresy uživatele. 

Minulý měsíc společnost Weibo uvedla, že toto nastavení začne testovat na některých uživatelích v reakci na dezinformace týkající se ukrajinsko-ruské války. Čína přísně kontroluje svůj online prostor a v posledním roce zvyšuje úsilí o „vyčištění“ internetu. Čínské sociální sítě, které nedokážou cenzurovat kritický obsah, čelí podle platných zákonů finančním sankcím a také dočasnému pozastavení provozu. 

Společnost Weibo, která dostala loni několik pokut od čínského regulátora kybernetického prostoru, často zveřejňuje podobná oznámení o svém úsilí bojovat proti „špatnému chování“ online, a to včetně zveřejňování potrestaných účtů. Veřejně však zatím nekomentovala případy pozastavení nebo zrušení účtů za pouhé vyjádření nesouhlasných názorů, jako je podpora Ukrajiny nebo kritika Ruska kvůli probíhající válce.

 

ZDROJ

Související

Lockdowny přinesly mnohonásobný nárůst sexuálního zneužívání dětí online

Nadace Internet Watch Foundation (IWF) uvádí, že její data ukazují, jak predátoři využili situace. Sociálních média naprala na ještě větší popularitě na začátku roku 2020, kdy vypukla pandemie. V loňském roce IWF zaznamenala více než 63 000 webových stránek zobrazujících děti v choulostivých...


Z kybernetické kriminality bylo obviněno sedm Rusů, používali ransomware

Americké úřady obvinily sedm zmíněných mužů, že jsou členy volné ruské hackerské sítě Trickbot. Ransomwary Conti a Ryuk jim vynesly nejméně 27 milionů liber jako výkupné od 149 britských obětí. „Toto je nesmírně významný okamžik pro Spojené království a naše společné úsilí s USA potírat...


Instagram a Facebook si nechají za ověření účtu platit

Meta Verified bude stát 11,99 $ měsíčně na webu nebo 14,99 $ pro uživatele iPhonů. Tato novinka začala nejdříve platit v Austrálii a na Novém Zélandu. Mark Zuckerberg, výkonný ředitel společnosti Meta, uvedl, že tento krok zlepší zabezpečení a autentičnost aplikací sociálních médií. Tento krok...