Čína předvádí dron, který kdekoli vypustí robopsa se zbraní
Technologie
Foto: Shutterstock

Čína předvádí dron, který kdekoli vypustí robopsa se zbraní

Na internetu se šíří video, na kterém velký dron vysazuje robotického psa s pistolí, což je děsivá vize toho, jak by mohla brzy vypadat budoucnost armády a policie.

02.12.22

Záběry ve videu ukazují rozměrný dron typu oktokoptéry, který vysazuje svůj ozbrojený náklad na střechu v městské oblasti. Robopes pak ožívá a natahuje nohy.

Zdá se, že robot nese upravenou poloautomatickou útočnou zbraň, která je od roku 1995 služební zbraní Lidové osvobozenecké armády a polovojenských složek v Číně.

Video sdílel účet s názvem Kestrel Defense Blood-Wing na čínských sociálních sítích. Podle hrubého překladu popisu videa v Google translatoru mohou být "váleční psi", kteří se "snášejí z nebe", "přímo nasazeni na slabé články v zadních řadách nepřítele, aby provedli překvapivé útoky", mohou být dopraveni "na vrchol nepřátelských budov" nebo zajistit potlačení palby.

Netřeba dodávat, že jde o kontroverzní využití této technologie. Právě tento týden společnost Boston Dynamics, výrobce populárního robopsa Spot Mini, který se nápadně podobá robotovi na videu, oznámila závazek, že nikdy nebude žádné své roboty vyzbrojovat.

To však nezabránilo jiným, aby čtyřnohé roboty vyzbrojili. Několik amerických armádních dodavatelů předvedlo prototypy čtyřnohých robotů nesoucích velké zbraně.

A v loňském roce připevnil jeden ruský kutil samopal k čínskému robopsu a na alarmujícím videu střílel jednu dávku za druhou.

Není jasné, zda se někdy dočkáme toho, že budou robotičtí psi shazováni z oblohy pomocí dronů, ale jak ukazuje video, tato technologie již rozhodně existuje.

 

ZDROJ

Související

TikTok označuje účty státních médií z více než 40 zemí, včetně českých

TikTok začal označovat média nějakým způsobem propojená se státem na více než 40 trzích, včetně USA, Kanady a velké části Evropy. Nejde o úplně nový projekt, protože už v roce 2022 se rozběhl pilotní program probíhající v Bělorusku, Rusku a na Ukrajině. Ve více než výbušném prostoru si tedy TikTok...


Drony budou doručovat poštu do nové budovy CTP v Brně

„Brno je pro nás dlouhodobě důležitou oblastí, kde intenzivně rozvíjíme naše aktivity, které, jak pevně věřím, pozitivně přispívají k pověsti Brna jako nejinovativnějšího města v České republice. S každým novým projektem chceme zvednout laťku o něco výše. V případě Budovy I kombinujeme prvotřídní...


Čína tvrdí, že vyřešila závislost mladých lidí na počítačových hrách

Toto oznámení může vzbudit naděje, že úředníci, kteří kdysi označili videohry jako „duševní opium“, mohou zmírnit přísná omezení her v zemi. Od srpna 2021 je totiž dětem v Číně zakázáno hrát více než tři hodiny týdně. Herní sektor byl také zasažen zmrazením oficiálních schvalování nových titulů....