Čína používá rakety ke kontrole počasí
Technologie
Foto: Shutterstock

Čína používá rakety ke kontrole počasí

Co uděláte, když potřebujete naléhavě zlepšit kvalitu ovzduší ve městě před významnou událostí? Jste-li čínská vláda, pak zahájíte vojenský útok na oblohu. Alespoň to vyplývá z vědecké práce univerzity Tsinghua. 

29.01.22

Tu jako první zveřejnil deník South China Morning Post. Práce podrobně popisuje snahu čínské vlády rychle snížit úroveň znečištění před červencovými oslavami stého výročí založení komunistické strany. Přestože bylo továrnám a dalším průmyslovým činnostem nařízeno, aby před touto událostí zpomalily výrobu a dočasně tak snížily množství znečišťujících látek v ovzduší, díky neobvykle stagnujícímu počasí se částice v ovzduší udržely. Proto vědci několik hodin před akcí vystřelili na oblohu rakety naplněné jodidem stříbrným. 

Jodid stříbrný se běžně používá při výsevu mraků, což je pochybná technika, která se z různých důvodů, včetně snížení znečištění, snaží přimět oblohu ke srážkám. Jodid stříbrný mění mikrofyzikální procesy uvnitř mraků a umožňuje, aby se vodní kapky spojovaly, dokud nezatíží oblohu natolik, že padají z nebe jako déšť nebo sníh. V minulosti se k těmto účelům používal také suchý led, kuchyňská sůl a kapalný propan. 

Podle vědců mohl uměle vytvořený déšť pomoci snížit množství znečišťujících látek PM 2,5 v ovzduší o více než dvě třetiny, což stačí na zvýšení hodnocení kvality ovzduší podle Světové zdravotnické organizace z "průměrné" na "dobrou". Jeden z obyvatel Číny popsal odpálení raket s jodidem stříbrným deníku South China Morning Post. „Bylo to velmi hlasité, jako hrom - a trvalo to velmi, velmi dlouho... bylo to jako válka," řekl. „Pak se spustil déšť, byl docela silný.“ Vědci tvrdí, že operace proběhla během dvou hodin v noci před termínem oslav. 

Pro Čínu tyto technologie nejsou žádnou novinkou. V letech 2012 až 2017 utratila za experimentální meteorologickou technologii 1,3 miliardy dolarů. Tato technologie podle státní agentury Xinhua způsobila 56 mil krychlových (233,5 kilometrů krychlových) dodatečných srážek.

A země má s touto technologií ještě větší ambice. V roce 2020 vláda údajně oznámila plán rozšířit svůj již tak rozsáhlý program modifikace počasí na území o rozloze 2,1 milionu čtverečních mil (5,5 milionu kilometrů čtverečních). Tuto oblast pak plánuje každoročně zvětšovat o dalších 38 610 čtverečních mil (100 000 čtverečních kilometrů). Celkově se čínští představitelé domnívají, že tyto programy by jen v Pekingu mohly zvýšit množství srážek o 15 %. 

V současné době zkoumá možnosti technologií pro výsev mraků přibližně 50 dalších zemí. Naposledy se o rozruch postarala Dubaj, která plánuje vysévat mraky pomocí dronů (psali jsme o tom zde). Ani USA není v této technologii nováčkem; nejméně osm států ji použilo ve snaze zvýšit množství srážek v obdobích sucha a jako prostředek k potenciálnímu zvýšení sněhových srážek. Podle časopisu Scientific American utratily státní agentury v Coloradu, Wyomingu a Utahu dohromady přibližně 1,5 milionu dolarů za operace spojené s výsevem mraků v povodí horního toku řeky Colorado. 

Až do nedávna bylo poměrně obtížné prokázat, jak efektivní tyto technologie jsou. Nejnovější pokroky v radarovém a počítačovém modelování však nyní pomáhají vědcům pozorování účinků výsevu oblačnosti zpřesnit.

 

ZDROJ

Související

TikTok označuje účty státních médií z více než 40 zemí, včetně českých

TikTok začal označovat média nějakým způsobem propojená se státem na více než 40 trzích, včetně USA, Kanady a velké části Evropy. Nejde o úplně nový projekt, protože už v roce 2022 se rozběhl pilotní program probíhající v Bělorusku, Rusku a na Ukrajině. Ve více než výbušném prostoru si tedy TikTok...


Čína předvádí dron, který kdekoli vypustí robopsa se zbraní

Záběry ve videu ukazují rozměrný dron typu oktokoptéry, který vysazuje svůj ozbrojený náklad na střechu v městské oblasti. Robopes pak ožívá a natahuje nohy. Zdá se, že robot nese upravenou poloautomatickou útočnou zbraň, která je od roku 1995 služební zbraní Lidové osvobozenecké armády a...


Čína tvrdí, že vyřešila závislost mladých lidí na počítačových hrách

Toto oznámení může vzbudit naděje, že úředníci, kteří kdysi označili videohry jako „duševní opium“, mohou zmírnit přísná omezení her v zemi. Od srpna 2021 je totiž dětem v Číně zakázáno hrát více než tři hodiny týdně. Herní sektor byl také zasažen zmrazením oficiálních schvalování nových titulů....