Čína používá rakety ke kontrole počasí
Technologie
Foto: Shutterstock

Čína používá rakety ke kontrole počasí

Co uděláte, když potřebujete naléhavě zlepšit kvalitu ovzduší ve městě před významnou událostí? Jste-li čínská vláda, pak zahájíte vojenský útok na oblohu. Alespoň to vyplývá z vědecké práce univerzity Tsinghua. 

29.01.22

Tu jako první zveřejnil deník South China Morning Post. Práce podrobně popisuje snahu čínské vlády rychle snížit úroveň znečištění před červencovými oslavami stého výročí založení komunistické strany. Přestože bylo továrnám a dalším průmyslovým činnostem nařízeno, aby před touto událostí zpomalily výrobu a dočasně tak snížily množství znečišťujících látek v ovzduší, díky neobvykle stagnujícímu počasí se částice v ovzduší udržely. Proto vědci několik hodin před akcí vystřelili na oblohu rakety naplněné jodidem stříbrným. 

Jodid stříbrný se běžně používá při výsevu mraků, což je pochybná technika, která se z různých důvodů, včetně snížení znečištění, snaží přimět oblohu ke srážkám. Jodid stříbrný mění mikrofyzikální procesy uvnitř mraků a umožňuje, aby se vodní kapky spojovaly, dokud nezatíží oblohu natolik, že padají z nebe jako déšť nebo sníh. V minulosti se k těmto účelům používal také suchý led, kuchyňská sůl a kapalný propan. 

Podle vědců mohl uměle vytvořený déšť pomoci snížit množství znečišťujících látek PM 2,5 v ovzduší o více než dvě třetiny, což stačí na zvýšení hodnocení kvality ovzduší podle Světové zdravotnické organizace z "průměrné" na "dobrou". Jeden z obyvatel Číny popsal odpálení raket s jodidem stříbrným deníku South China Morning Post. „Bylo to velmi hlasité, jako hrom - a trvalo to velmi, velmi dlouho... bylo to jako válka," řekl. „Pak se spustil déšť, byl docela silný.“ Vědci tvrdí, že operace proběhla během dvou hodin v noci před termínem oslav. 

Pro Čínu tyto technologie nejsou žádnou novinkou. V letech 2012 až 2017 utratila za experimentální meteorologickou technologii 1,3 miliardy dolarů. Tato technologie podle státní agentury Xinhua způsobila 56 mil krychlových (233,5 kilometrů krychlových) dodatečných srážek.

A země má s touto technologií ještě větší ambice. V roce 2020 vláda údajně oznámila plán rozšířit svůj již tak rozsáhlý program modifikace počasí na území o rozloze 2,1 milionu čtverečních mil (5,5 milionu kilometrů čtverečních). Tuto oblast pak plánuje každoročně zvětšovat o dalších 38 610 čtverečních mil (100 000 čtverečních kilometrů). Celkově se čínští představitelé domnívají, že tyto programy by jen v Pekingu mohly zvýšit množství srážek o 15 %. 

V současné době zkoumá možnosti technologií pro výsev mraků přibližně 50 dalších zemí. Naposledy se o rozruch postarala Dubaj, která plánuje vysévat mraky pomocí dronů (psali jsme o tom zde). Ani USA není v této technologii nováčkem; nejméně osm států ji použilo ve snaze zvýšit množství srážek v obdobích sucha a jako prostředek k potenciálnímu zvýšení sněhových srážek. Podle časopisu Scientific American utratily státní agentury v Coloradu, Wyomingu a Utahu dohromady přibližně 1,5 milionu dolarů za operace spojené s výsevem mraků v povodí horního toku řeky Colorado. 

Až do nedávna bylo poměrně obtížné prokázat, jak efektivní tyto technologie jsou. Nejnovější pokroky v radarovém a počítačovém modelování však nyní pomáhají vědcům pozorování účinků výsevu oblačnosti zpřesnit.

 

ZDROJ

Související

Novou čínskou přehradu postaví pouze roboti

Čína do všech výše uvedených zdrojů investuje velké prostředky, přičemž nedávno oznámila výstavbu obrovské přehrady na Žluté řece v provincii Čching-chaj, která se nachází na Tibetské náhorní plošině. Předpokládá se, že po dokončení bude přehrada Yangqu vyrábět téměř pět miliard kilowatthodin...


Robotaxi Pony.ai získalo v Číně licenci na provozování taxislužby

Společnost Pony.ai uvedla, že je prvním provozovatelem autonomních automobilů v zemi, která tak učinila. Start-up získal licenci na provoz 100 vozidel bez řidiče ve městě Kuang-čou, loni také získal souhlas se spuštěním placených služeb robotaxi bez řidiče v Pekingu, a od té doby začal nabízet své...


Čínské Weibo ukazuje polohu uživatelů, bojuje tím proti „špatnému chování“

Tento krok, oznámený na oficiálním účtu Weibo , získal přes 200 milionů zhlédnutí a byl široce diskutován, přičemž někteří uživatelé byli otřeseni snížením jejich online anonymity. „Zdá se, že každá IP adresa ti šeptá do ucha: Buď opatrný,“ okomentoval to uživatel Misty. Jiní naopak psali, že...