Česko chce získat bojová vozidla CV90. Podepsalo memorandum
Technologie
Foto: se souhlasem BAE Systems

Česko chce získat bojová vozidla CV90. Podepsalo memorandum

Společnost BAE Systems Hägglunds podepsala s vládami České republiky a Švédska nezávazné memorandum o dodávce bojových vozidel pěchoty CV90. Očekává se, že jednání proběhnou v první polovině roku 2023. Píše to server Army Technology.

15.01.23

Podle BAE Systems umožní memorandum švédské a české vládě spolupracovat na pořízení bojových vozidel CV90, ale také na souvisejícím výcviku vojáků a obsluhy zařízení. Další podmínky memoranda připravují půdu pro možnou budoucí spolupráci mezi oběma zeměmi na podpoře vývoje nových technologií, poskytování modernizací a průběžné podpory pro CV90.

Probíhající jednání s BAE Systems v rámci nového memoranda zahrnují snahu obou zemí dosáhnout vzájemně dohodnutého kontraktu na pořízení až 210 bojových vozidel pěchoty.

Další práce zahrnují splnění požadavku na zajištění dlouhodobé domácí podpory CV90 a posílení závazku vůči programu průmyslové účasti České republiky.

„Jsme velmi potěšeni pokrokem, kterého jsme dosáhli v našich jednáních s Českou republikou a Švédskem,“ uvedl prezident společnosti BAE Systems Hägglunds Tommy Gustafsson-Rask. „Těšíme se, že v novém roce uzavřeme jednání o smlouvě se závazkem podpořit české ozbrojené síly při posilování jejich obranných a bojových schopností pomocí moderního, v boji osvědčeného CV90,“ doplnil.

Navrhovaná dohoda zahrnuje dodávku nejnovějšího modelu CV90, nazvaného CV90MkIV, pro českou armádu. CV90MkIV je vybaven digitálními technologiemi a nabízí zvýšenou rychlost a ovladatelnost na bojišti spolu s modernizovanou elektronickou sestavou pro podporu budoucích potřeb.

Po dokončení obchodu se Česká republika stane devátou zemí, která si CV90 pořídí.

 

ZDROJ

 

Související

Ve Stockholmu budou využívány nejrychlejší elektrické trajekty na světě

Stockholm se chystá experimentovat s novými elektrickými osobními trajekty, díky nimž by dojíždění po jeho vodních cestách mohlo být stejně rychlé, ale ekologičtější než jízda autem. V současnosti nejrychlejší elektrická osobní loď na světě, alespoň podle švédské společnosti, která ji vyrábí,...


Ukrajina prodává NFT. Financuje armádu

Blockchainová bitva Mychajlo Fedorov, ukrajinský ministr digitální transformace, v pátek na Twitteru oznámil, že země začne prodávat digitální tokeny vytvořené na základě časové osy ruské invaze. Výtěžek z prodeje by byl podle webových stránek NFT použit na podporu "armády a civilistů Ukrajiny"....


Ve Švédsku vyvinuli umělý neuron k ovládání pohybu

„Lidský mozek je jedním nejsofistikovanějších počítačů, které kdy vznikly. Disponuje masivní pamětí, výborně zpracovává a vyhodnocuje informace. A na to všechno potřebuje pouze minimum energie, narozdíl od lidmi vyrobených superpočítačů”, říká Simone Fabiano z Linköpping University ve Švédsku. V...