Britský vědec přišel se šokující teorií o temné hmotě
Technologie
Foto: Shutterstock

Britský vědec přišel se šokující teorií o temné hmotě

Podle nejnovější teorie by temná hmota mohla být sama o sobě informací. O debaty nad povahou temné hmoty - záhadné látky, o níž se mnozí fyzikové domnívají, že tvoří velkou část celkové hmotnosti vesmíru, není nouze. A to i přesto, že ji nikdy nikdo napřímo nepozoroval.

10.04.22

Britský fyzik Melvin Vopson nyní přišel s překvapivou myšlenkou: Podle něj by temná hmota mohla být sama o sobě informací. "Dokonce tvrdí, že informace by mohla být nepolapitelnou temnou hmotou, která tvoří téměř třetinu vesmíru," uvádí se v tiskové zprávě Portsmouthské univerzity, kde Vopson působí jako vědecký pracovník.

"Pokud předpokládáme, že informace je fyzická a má hmotnost, a že elementární částice obsahují DNA informace o sobě samých, jak to můžeme dokázat?" ptá se Vopson v tiskové zprávě. "Moje nejnovější práce je o tom, jak tyto teorie otestovat, aby je vědecká komunita mohla brát vážně."

V článku publikovaném v časopise AIP Advances, navrhuje experiment, ve kterém by provedl srážku částic s antičásticemi, která by teoreticky "vymazala" informace z vesmíru. Tím by mohl potvrdit hypotézu, že informace je svébytným stavem hmoty (vedle pevných látek, kapalin, plynů a plazmatu).

"Víme, že když se srazí částice hmoty s částicí antihmoty, vzájemně se anihilují," uvedl Vopson v tiskové zprávě. "A informace z částice musí při anihilaci někam zmizet."

O temné hmotě existuje nespočet teorií. Jedna z nich dokonce tvrdí, že temná hmota vůbec neexistuje. Takže, i když je Vopsonova myšlenka provokativní, je lepší se zdržet úsudku, dokud se mu skutečně nepodaří svou hypotézu ověřit.

Ale zdá se, že on je svou myšlenkou docela přesvědčený.

"Není v rozporu s kvantovou mechanikou, elektrodynamikou, termodynamikou ani klasickou mechanikou," uvedl v tiskové zprávě. "Pouze doplňuje fyziku o něco nového a neuvěřitelně vzrušujícího."

 

ZDROJ

Související

Astronomy zaujaly záhadné opakující se rádiové signály z hlubokého vesmíru

Na webu Universe Today se objevila informace o tom, že tým astronomů objevil 25 rychlých rádiových záblesků (FRB), což jsou záhadné a extrémně silné pulsy rádiových vln, opakujících se ve složitých vzorcích. Astronomové pozorovali opakující se záblesky v letech 2019 až 2021 radiovou observatoří...


Výskyt rakoviny u mladých lidí v posledních letech roste

Podle nové zprávy, která byla nedávno zveřejněna v časopise Nature Reviews Clinical Oncology, je rakovina s časným nástupem stále větší hrozbou pro světovou populaci. "V posledních několika desetiletích se výskyt časných forem rakoviny, obvykle definovaných jako rakovina diagnostikovaná u...


Česko se po čtyřiceti letech pyšní astronautem. Aleš Svoboda je členem záložního týmu ESA

Vybranými členy hlavního týmu kosmonautů jsou dvě ženy a tři muži. Dalších jedenáct lidí je v záložním týmu. Výcvik začne příští rok. Aleš Svoboda získal bakalářský (v roce 2008) a magisterský (2011) titul na Univerzitě obrany v Brně. Jeho studium se zaměřovalo na vojenskou techniku. V roce 2010...