Britský vědec přišel se šokující teorií o temné hmotě
Technologie
Foto: Shutterstock

Britský vědec přišel se šokující teorií o temné hmotě

Podle nejnovější teorie by temná hmota mohla být sama o sobě informací. O debaty nad povahou temné hmoty - záhadné látky, o níž se mnozí fyzikové domnívají, že tvoří velkou část celkové hmotnosti vesmíru, není nouze. A to i přesto, že ji nikdy nikdo napřímo nepozoroval.

10.04.22

Britský fyzik Melvin Vopson nyní přišel s překvapivou myšlenkou: Podle něj by temná hmota mohla být sama o sobě informací. "Dokonce tvrdí, že informace by mohla být nepolapitelnou temnou hmotou, která tvoří téměř třetinu vesmíru," uvádí se v tiskové zprávě Portsmouthské univerzity, kde Vopson působí jako vědecký pracovník.

"Pokud předpokládáme, že informace je fyzická a má hmotnost, a že elementární částice obsahují DNA informace o sobě samých, jak to můžeme dokázat?" ptá se Vopson v tiskové zprávě. "Moje nejnovější práce je o tom, jak tyto teorie otestovat, aby je vědecká komunita mohla brát vážně."

V článku publikovaném v časopise AIP Advances, navrhuje experiment, ve kterém by provedl srážku částic s antičásticemi, která by teoreticky "vymazala" informace z vesmíru. Tím by mohl potvrdit hypotézu, že informace je svébytným stavem hmoty (vedle pevných látek, kapalin, plynů a plazmatu).

"Víme, že když se srazí částice hmoty s částicí antihmoty, vzájemně se anihilují," uvedl Vopson v tiskové zprávě. "A informace z částice musí při anihilaci někam zmizet."

O temné hmotě existuje nespočet teorií. Jedna z nich dokonce tvrdí, že temná hmota vůbec neexistuje. Takže, i když je Vopsonova myšlenka provokativní, je lepší se zdržet úsudku, dokud se mu skutečně nepodaří svou hypotézu ověřit.

Ale zdá se, že on je svou myšlenkou docela přesvědčený.

"Není v rozporu s kvantovou mechanikou, elektrodynamikou, termodynamikou ani klasickou mechanikou," uvedl v tiskové zprávě. "Pouze doplňuje fyziku o něco nového a neuvěřitelně vzrušujícího."

 

ZDROJ

Související

Přiblížit se k těžbě ve vesmíru: Češi modelují vodní gejzíry Saturnova měsíce

Unikátní aparatura má umožnit posun v porozumění analýzám částic pocházejících z meteoritů, komet nebo planet a jejich měsíců. Jde o klíčový moment pro ve vesmíru plánovanou těžbu nerostných surovin. Enceladus je šestý největší měsíc planety Saturn. Celý jej pokrývá led, přičemž na pólech se...


Co nás může vesmírná loď Voyager naučit o nesmrtelnosti?

Jak Voyager 1, tak jeho dvojče Voyager 2 nesou na pozlacených gramofonových deskách namluvené pozdravy v 55 jazycích, zvuky a obrazy z přírody, album nahrávek a obrazů z mnoha kultur a také písemný pozdrav od Jimmyho Cartera, který byl prezidentem USA, když sonda v roce 1977 opouštěla Zemi. Co je...


Masarykova univerzita opět hledá dobrovolníky pro výzkum chování hráčů online her

Získaná data pomohou vědcům lépe popsat, jaká pozitiva a negativa hraní online počítačových her přináší. Tým bude např. zkoumat, jaký mají hráči vztah ke svým herním postavám a co jim tento vztah přináší. Výsledky najdou praktické využití v boji proti stigmatizaci hraní her či při zkvalitňování...