Dvaatřicetiletá Norsworthyová otevřela na svém iPhonu aplikaci Najít. „Ukázala se celá má trasa. Bylo tam napsáno 'majitel naposledy viděl vaši polohu v 15:02', což bylo právě v tu chvíli,“ popsala žena, která okamžitě zavolala na policii s tím, že neví, co má dělat.
Původním účelem lokátoru společnosti Apple AirTag je prevence proti ztrácení věci. Můžete si ho například připnout ke klíčům nebo také vložit do batohu či auta, a poté kdykoli zjistit jeho polohu v aplikaci Najít. Norsworthyová se domnívá, že jí někdo Air Tag vložil do auta. Hledala jej však bez úspěchu. „Od té doby si dávám velký pozor,“ říká.
Apple uvedl produkt AirTags na trh v dubnu roku 2021. Jedná se o malé, hladké, kruhové zařízení, díky němuž může jeho majitel sledovat polohu jakéhokoli předmětu s přesností na 3 centimetry. Ve špatných rukou však může být tato technologie zneužita k jinému účelu. „Pokud vytvoříte předmět, který je užitečný pro sledování ukradených věcí, pak jste také vytvořili dokonalý nástroj pro stalking," říká Eva Galperinová, ředitelka oddělení kybernetické bezpečnosti v Electronic Frontier Foundation. „Osobně jsem hovořila už s několika lidmi, kteří u sebe AirTagy našli,“ říká.
Společnost Apple si byla dlouho před vydáním AirTagu vědoma toho, že by mohly být použity k trestné činnosti. Už při jejich uvedení na trh tedy uvedla, že „AirTagy jsou určeny ke sledování předmětů, nikoli lidí“. Zároveň vytvořila řadu ochranných opatření, která prý mají jejich zákazníky před nechtěným sledováním chránit. Lidé s iPhony mají být konkrétně skrze svůj mobil upozorněni, pokud by se v jejich blízkosti nacházel delší dobu neregistrovaný AirTag. AirTagy mají také vydávat zvukový signál, pokud se na určitou dobu oddělí od svého majitele.
V prosinci společnost Apple vydala také aplikaci, kterou si mohou stáhnout uživatelé systému Android. Aplikace Tracker Detect umožňuje lidem, kteří nepoužívají operační systém iOS, aby také byli na případné zneužití AirTagu upozorněni. Mnoho lidí se však domnívá, že tato opatření nejsou pro ochranu soukromí dostatečná.
Anna Mahaneyová pochází z Georgie. Byla upozorněna na neznámé zařízení poté, co vešla do nákupního centra. „Byla jsem dost vyděšená a chtěla jsem aplikaci vypnout. Pokaždé, když jsem se o to pokusila, přišlo hlášení, že se nelze připojit k serveru.“ V Apple Store jí poté navrhli, aby si vypnula zobrazení polohy. Na místní policii jí pak bylo řečeno, že v její oblasti došlo k dalšímu podobnému hlášení. Domnívá se, že zařízení je někde v jejím autě.
BBC hovořila celkem se šesti ženami, které prý byly sledovány pomocí zařízení AirTags. Jedna z nich uvedla, že našla AirTag přilepený na vnitřní straně tašky. Jiným se nepodařilo sledovací přístroje najít.
Jak už bylo řečeno, podle společnosti Apple upozorní mobilní aplikace zvukovým signálem majitele mobilu v rozmezí 8 až 24 hodin, že se v jeho blízkosti pohybuje neregistrovaný AirTag. Je však snadné AirTag zaregistrovat a poté jej deaktivovat. Anna Mahaneyová ostatně říká, že podpora společnosti Apple vyjádřila domněnku, že právě to mohl být důvod, proč se jí nepodařilo AirTag najít: „Zdá se, že v mém případě se stalo to, že osoba, která vlastní AirTag, mě sledovala, dokud jsem nepřišla domů, a pak přístroj vypnula.“
A toto není jediná potenciální mezera v bezpečnostních opatřeních společnosti Apple pro AirTagy. Apple uvádí, že pokud nemáte iPhone, budete na případný problém upozorněni další ochranou - pípnutím, které se přehraje po detekci nechtěného AirTagu. I s tím jsou však problémy. „AirTagy vydávají pípnutí o síle 60 decibelů. A to je opravdu snadné přehlušit,“ říká Eva Galperinová. „Mohu ho ztlumit jen pouhým sevřením v pěst, nebo tak, že ho dám mezi dva polštáře na gauči. Je nemožné ho slyšet, když ho umístíte třeba pod nárazník auta.“ Zvuk se navíc objeví až po osmi hodinách. Kritici tvrdí, že v té době už je pozdě.
BBC předala uvedené výtky společnosti Apple. Ta odpověděla: „Bezpečnost zákazníků bereme velmi vážně a jsme odhodláni zajistit soukromí a bezpečnost AirTagů... Pokud by uživatelé někdy měli pocit, že je jejich bezpečnost ohrožena, doporučujeme jim, aby kontaktovali místní orgány činné v trestním řízení, které mohou ve spolupráci se společností Apple poskytnout veškeré dostupné informace o neznámém AirTagu.“