Martin Kysilka, 5. BŘEZNA 2018
Co to je: Malé zařízení važící méně než pytel cukru umožní vědcům pokrýt Měsíc 4G mobilní sítí. Mobilní síť má na Měsíci vzniknout přesně 50 let poté, co na jeho povrch vkročil první člověk.
Zařízení Ultra Compact Network, které váží pouze jedno kilo, by mělo pokrýt celý měsíc 4G mobilní sítí již do roku 2019.
Lunární síť by měla poskytnout vysokorychlostní přenos dat a streamování videí mezi Zemí a Měsícem. Jedná se o historicky první přístání na Měsíci, jež bude financované soukromými společnostmi, nikoliv státem.
„Aby lidstvo mohlo cestovat vesmírem a započalo proces osidlování nových planet, musíme nejdřív vybudovat infrastrukturu mimo naši domovskou planetu,“ vysvětluje Robert Böhme, CEO a spoluzakladatel berlínské společnosti PTScientists, která se na misi Mission to the Moon podílí.
PTScientists na projektu spolupracuje spolu s německým Vodafonem a Audi. Dvacátého sedmého února Vodafone oznámil, že s vývojem Ultra Compact Network nově pomůže i finská Nokia, která zajistí vysílač k přenosu dat.
Prvním úkolem této sítě bude navázat spojení mezi dvěma lunárními vozidly od Audi a Zemí.
„Data z těchto vozítek nemůžeme posílat přímo na Zem. Takový proces by vyžadoval spoustu energie. Proto na Měsíci využijeme mobilní 4G síť, která fotky a videa z vozítek nejprve odešle našemu lunárnímu modulu, který je bude na Zemi vysílat,“ sdělila BBC Kate Arkless Gray z PTScientists. Audi vozítka budou mimo jiné pátrat i po vozítku Lunar Rover, které na Mesíci zůstalo po misi Apollo 17 z roku 1972.
Na misi Mission to the Moon se bude podílet i Muskův SpaceX, který za pomocí nejvýkonnější rakety na světě – SpaceX Falcon Heavy – k Měsíci vyveze přistávací lunární modul Alina, jenž zase dodá společnost PTScientists. Alina následně přistane na povrchu Měsíce a vypustí dvě vozítka Audi, která lunární krajinu prozkoumají. Mobilní síť zajistí Vodafone.
„Díky této misi položíme první základy specializované komunikační sítě mezi Měsícem a Zemí. Skvělé je, že toto řešení za pomocí LTE ušetří mnoho energie. Čím méně vydané energie na přenos dat, tím více vědeckého materiálu,“ vysvětliuje Böhme. Uskutečněné testy naznačují, že by datové přenosy měly probíhat na frekvenci 1 800 MHz.
Dopad: Vodafonu, Nokii a Audi projekt zajistí především super reklamu, zatímco PTScientists chce na osidlování Měsíce a později i planet přímo vydělávat. Jejich modul Alina prý může na vesmírné těleso dopravit přes 100 kilogramů materiálu.
„Společnostem a akademickým institucím tímto dáváme příležitost dopravit svá zařízení na Měsíc a na jiná vesmírná tělesa, k provádění různých vesmírných experimentů.“
Testování 4G sítě mimo Zemi je pro kosmonautiku zcela zásadní moment. Jedná se o první krok k vybudování komunikační infrastruktury pro budoucí vesmírné mise.
Vyvinutí nenáročné ale silné vesmírné mobilní sítě nám dá drahocenné poznatky o tom, jak propojit vzdálené planety se Zemí.
Pozoruhodná je i spolupráce hned několika předních technologických gigantů z odlišných odvětví.
Originální článek