Jan Handl, 29. 03. 21
Zařízení staré 2000 let, často označované jako nejstarší „počítač“ na světě, bylo vědci znovu zkonstruováno, abychom pochopili, jak fungovalo.
Mechanismus z Antikythéry odborníky původně zmátl, protože byl nalezen při odkrývání vykopávek římské éry v Řecku v roce 1901. Ručně poháněné starořecké zařízení je považováno první mechanický počítač, sloužící k výpočtu různých astronomických událostí. Pouze třetina zařízení přežila a vědci se začali zamýšlet nad tím, jak vlastně stroj původně vypadal a jak fungoval.
Zadní část mechanismu byla popsána dřívějšími studiemi, ale povaha jeho komplexního systému vpředu zůstala záhadou. Vědci z University College London věří, že pomocí 3D počítačového modelování konečně rozluštili jeho tajemství. Znovu vytvořili celý přední panel a nyní doufají, že brzy postaví repliku Antikythéry v plném měřítku a s využitím moderních materiálů.
Článek publikovaný v časopise Scientific Reports představil nový nákres systému ozubených koleček a předvedl jeho jemné detaily i složité součásti.
„Slunce, Měsíc a planety jsou působivou přehlídkou starořeckého lesku,“ uvedl autor článku, profesor Tony Freeth. „Náš model je první, který odpovídá všem nálezům a dochovaným popisům vyrytých na samotném mechanismu,“ dodal.
Mechanismus byl popsán jako astronomická kalkulačka a také jako první analogový počítač na světě. Byl vyroben z bronzu a obsahoval desítky ozubených koleček a převodů. Zadní kryt zrekonstruovaného stroje obsahuje popis vesmíru, který ukazuje pohyb pěti planet známých v době, kdy bylo zařízení postaveno.
Do současnosti přežilo pouze 82 fragmentů, tedy asi třetina zařízení. Vědci museli vytvořit zbytek stroje pomocí dat získaných pomocí rentgenu a dále využili starořecké matematické metody k tomu, aby získali původní podobu stroje.
Tento článek je chráněn pomocí blockchainové služby Mytitle.
Zdroj: https://www.bbc.com/news/science-environment-56377567