Jan Handl, 04. 06. 2020
Astronomové provedli pravděpodobně vůbec první pozorování procesu zrození planety a samozřejmě pořídili fotodokumentaci.
Nově zveřejněné snímky vesmíru, pořízené výkonnými teleskopy, ukazují velmi mladý hvězdný systémem AB Aurigae, vzdálený asi 520 světelných let od naší planety. Představují obrovský disk vířícího plynu a prachu. Na disku je zřetelný velmi výrazný vír, který by mohl podle vědců naznačovat, že se zde vytváří nová planeta. Objev byl zveřejněn v časopise Astronomy & Astrophysics.
Jak astronomové objevili a nasnímkovali vznik této nové planety? Souhvězdí AB Aurigae bylo poprvé pozorováno před několika lety prostřednictvím teleskopu v poušti Atacama v Chile. Tehdejší snímky ukazovaly dvě dlouhé spirály plynu blízko hvězdy, což vedlo vědce k tomu, aby se na prostor zaměřili velmi velkým dalekohledem ESO, který je umístěný také v Chile. Tento dalekohled je vybaven zařízením zvaným SPHERE, které dokáže sledovat slabé světlo odražené drobnými prachovými zrny a emisemi pocházejícími z vnitřního disku hvězdného systému.
Snímky SPHERE potvrdily přítomnost spirály a také ukázaly podrobně její část, která naznačuje, že její ramena jsou spojena. Právě tyto spirály umožňují, aby se další plyn a prach pohybující se skrze mladou hvězdnou soustavu změnily na budoucí planetu, která pomalu roste v něco zformovaného a zralého.
Planeta jako taková musí z definice obíhat některou z hvězd, mít pevný kulovitý tvar a gravitační pole a není družicí či měsícem jiného tělesa. Přesněji řečeno jde o exoplanetu (obíhá kolem jiné hvězdy, než je slunce), tedy těleso mimo Sluneční soustavu obíhající některou z hvězd a neprodukující žádnou energii.