Vědci mají první snímek vzniku planety
Technologie

Vědci mají první snímek vzniku planety

10.05.21

Jan Handl, 04. 06. 2020

Astronomové provedli pravděpodobně vůbec první pozorování procesu zrození planety a samozřejmě pořídili fotodokumentaci.

Nově zveřejněné snímky vesmíru, pořízené výkonnými teleskopy, ukazují velmi mladý hvězdný systémem AB Aurigae, vzdálený asi 520 světelných let od naší planety. Představují obrovský disk vířícího plynu a prachu. Na disku je zřetelný velmi výrazný vír, který by mohl podle vědců naznačovat, že se zde vytváří nová planeta. Objev byl zveřejněn v časopise Astronomy & Astrophysics.

Jak astronomové objevili a nasnímkovali vznik této nové planety? Souhvězdí AB Aurigae bylo poprvé pozorováno před několika lety prostřednictvím teleskopu v poušti Atacama v Chile. Tehdejší snímky ukazovaly dvě dlouhé spirály plynu blízko hvězdy, což vedlo vědce k tomu, aby se na prostor zaměřili velmi velkým dalekohledem ESO, který je umístěný také v Chile. Tento dalekohled je vybaven zařízením zvaným SPHERE, které dokáže sledovat slabé světlo odražené drobnými prachovými zrny a emisemi pocházejícími z vnitřního disku hvězdného systému.

Snímky SPHERE potvrdily přítomnost spirály a také ukázaly podrobně její část, která naznačuje, že její ramena jsou spojena. Právě tyto spirály umožňují, aby se další plyn a prach pohybující se skrze mladou hvězdnou soustavu změnily na budoucí planetu, která pomalu roste v něco zformovaného a zralého.

Planeta jako taková musí z definice obíhat některou z hvězd, mít pevný kulovitý tvar a gravitační pole a není družicí či měsícem jiného tělesa. Přesněji řečeno jde o exoplanetu (obíhá kolem jiné hvězdy, než je slunce), tedy těleso mimo Sluneční soustavu obíhající některou z hvězd a neprodukující žádnou energii.

Zdroj: https://www.technologyreview.com/2020/05/20/1002006/first-direct-evidence-planet-formation-ab-aurigae/

Související

Pot, krev a slzy astronautů budou na Marsu sloužit jako stavební materiál

Kromě lokálních hornin se však k využití nabízí i to, co si s sebou přivezou sami astronauti. Ve hře jsou nyní jejich tělní tekutiny, konkrétně krev, pot a slzy. Vědci z Manchesterské univerzity vyvinuli materiál podobný betonu , který obsahuje směs syntetického regolitu, který se běžně nachází na...


Vědci vytvořili novou formu hmoty: časové krystaly!

Americký vědec Norman Yao společně se svým týmem z UC Berkeley vytvořil detailní návod jak vytvořit časový krystal. Týmy z Marylandské univerzity a z Harvardu poté časový krystal opravdu vytvořily. Časové krystaly vymyslel v roce 2012 fyzik a nobelista Frank Wilczek z MIT. Frank přišel s tezí, že...


Peter Diamandis o tom, co by mělo být moderním donátorstvím

Pojednání a rada inovátora a digitálního guru Petera Diamandise pro vlivné a bohaté, jak jinak, správněji, účinněji a odpovědněji dávat peníze společnosti. Namísto málo transparentního rozdávání zavedeným nadacím vytvářet a podporovat projekty na vyřešení konkrétního problému, a tím způsobit...