Milada Kadeřábková, 08. 11. 20
Na střeše elektrárny na spalování odpadu nedaleko švýcarského Curychu vytahuje řada obřích strojů oxid uhličitý z atmosféry. Část z něj poté putuje do výrobního závodu v Chicagu, kde ho startup s názvem Aether mění na něco zcela nového a neobvyklého: světově první uhlíkově neutrální diamanty.
Generální ředitel společnosti Ryan Shearman začal o tomto konceptu přemýšlet během doby, kdy četl Drawdown, knihu o nejefektivnějších řešeních klimatické změny a také během rozhovoru s Danem Wojnovem, který se poté stal spoluzakladatelem firmy. „Měli jsme tak trochu zjevení,“ říká. „Vaše tělo je založeno na uhlíku, moje také, žijeme ve světě, který je na uhlíku založený celý. Uhlík v naší atmosféře je škodlivý, ale uhlík sám o sobě negativní není. A diamant je pouze krystalický uhlík.“
Tradiční těžba diamantů je spojena s mnoha problémy, od vykořisťování dělníků přes odlesňování až po znečištění vody. Přestože se diamanty vypěstované v laboratoři prodávají jako etičtější alternativa, obvykle se vyrábí z fosilních paliv a jejich výroba samozřejmě není zcela ekologická. Ale Sherman s Wojnovem zjistili, že místo toho mohou pracovat se zachyceným uhlíkem. Poté, co jej Climeworks se svou technologií zachytí, Aether jej vyčistí do formy, kterou lze využít v diamantovém reaktoru. Tam se z něj může během dvou až tří týdnů stát diamant.
Startup chce tyto diamanty začlenit do nové kolekce luxusních šperků, která má spotřebitele oslovit zejména svou krásou, ne pouze udržitelností. „Chceme se ujistit, že to bude něco, co vás osloví na první pohled a kvůli tomu, jak to vypadá,“ říká Shearman. „Environmentální prvek je nakonec v tomto ohledu spíš tak trochu třešnička na dortu. Většina Američanů, a vlastně lidí obecně, stejně svou uhlíkovou stopu nezná.“ (Dvoukarátový diamant přitom může vykompenzovat emise jednoho Američana, které vyprodukuje zhruba za dva a půl roku).
Podle Shermana bude muset časem nakonec stejně diamantový průmysl od přírodních kamenů zcela upustit, protože jejich dodávek značně ubývá. „Průmysl už překonal špici produkce diamantů,“ říká. „Takže od nynějška každý rok bude dostupných stále méně a méně kamenů získaných tradičním způsobem těžby. Očekává se, že do roku 2040 se globální produkční kapacita těžených diamantů sníží na polovinu. To je samozřejmě pro nás skvělé, protože to ovlivňuje neviditelnou ruku trhu. Máme zde klesající nabídku těžených diamantů, ale obecně poptávka po těchto kamenech roste. Musí se tedy hledat nové zdroje.“
Pro společnosti, jako je Climeworks, které jsou dnes průkopníky nové technologie zachytávání uhlíku, také představují diamanty finančně atraktivní trh. Přímé zachytávání vzduchu je stále velmi nákladný způsob, jak řešit problém uhlíku, zejména pak ve srovnání s něčím, jako je třeba výsadba stromů. „Pokud mohu jít a kdekoli si koupit uhlíkovou kompenzaci, řekněme za cenu od jednoho do patnácti dolarů, je to mnohem atraktivnější než přímé zachytávání vzduchu, což jsou stovky dolarů za tunu,“ říká Sherman. „Takže bez dotací je tato „diamantová“ metoda ve svém současném stádiu a současné úrovni vyspělosti opravdu způsobem, jak nacházet životaschopné cesty na trh.“
Aether začíná s omezenou produkcí, ale říká, že ji v budoucnu může rozšířit. Společnost se rozhodla nejprve na trh uvést čekací listinu a prodej produktů plánuje zahájit na počátku roku 2021.
Tento článek je chráněn pomocí blockchainové služby Mytitle.