Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /www/doc/www.6dhub.cz/www/templates/6dhub/html/com_k2/default/item.php on line 37
V naší galaxii může být minimálně 36 mimozemských civilizací, tvrdí vědci
Technologie

V naší galaxii může být minimálně 36 mimozemských civilizací, tvrdí vědci

10.05.21

Milada Kadeřábková, 29. 06. 20

Lidstvo už dlouho uvažuje o tom, zda je ve vesmíru opravdu jediné. Nyní odborníci přišli s tím, že je možné, že opravdu existují i další civilizace, přičemž některé z nich mohou být technologicky velmi vyspělé a komunikovat i napříč hvězdami. Podle nové studie vědců z univerzity v Nottinghamu, která byla zveřejněna v odborném magazínu The Astrophysical Journal, by jen v naší galaxii mohlo být takových civilizací nejméně 36.

Vědci zároveň tvrdí, že tento odhad je poměrně konzervativní. Je totiž založen na předpokladu, že inteligentní formy života na jiných planetách se vyvíjely podobně jako na Zemi, tedy po dobu asi pěti miliard let. Kolik takových civilizací by v galaxii mohlo vzniknout, vypočítali odborníci na základě počtů planet podobných Zemi, které obíhají kolem hvězd podobných Slunci.

Podle jejich zjištění by mohly ve vesmíru vznikat stále nové civilizace a vysílat do něj rádiové signály, než by vymřely a utichly. Kolik z nich je v daném časovém okamžiku aktivních, závisí na tom, jak dlouhou dobu v průměru přežívají. Pokud bychom tedy tyto civilizace objevili, mohli bychom si udělat lepší představu o tom, jak dlouho budeme existovat my.

„Pokud zjistíme, že inteligentní život je ve vesmíru běžný, mohlo by to ukázat, že naše civilizace může přežívat mnohem déle, než několik set let,“ uvedl Christopher Conselice, profesor astrofyziky na univerzitě v Nottinghamu a hlavní výzkumný pracovník studie v tiskové zprávě. „Pokud naopak zjistíme, že v naší galaxii žádné aktivní civilizace nejsou, je to pro naší vlastní dlouhodobou existenci špatné znamení.“

Vědci se snaží zachytit rádiové vlny z vesmíru už roky, ale zatím se jim to nepodařilo. Pokud může být mimozemských civilizací tolik, proč tedy jejich šepot neslyšíme? Tato otázka je známá jako takzvaný Fermiho paradox, který poprvé položil fyzik Enrico Fermi, když se zeptal: „Kde jsou všichni?“.

Pro stávající děsivé ticho ve vesmíru však mají nyní vědci mnoho různých vysvětlení, například fakt, že komunikují zcela jinou, nám neznámou technologií, či jednoduše nemají zájem se s námi spojit. Vědci, kteří zmiňovanou studii provedli, si také myslí, že mimozemšťané mohou být příliš daleko na to, aby nás slyšeli. Podle jejich výpočtů se od nás mohou nacházet v průměru až 17 000 světelných let, takže je „téměř nemožné“ je oslovit či slyšet pomocí technologií, kterými v současnosti disponujeme.

Tým vědců k tomu dodává, že abychom mohli s takto vzdálenými civilizacemi komunikovat, museli bychom přežít a vysílat rádiové vlny dalších 6 120 let. „Pokud ale najdeme něco blíž… byl by to dobrý signál, že životnost (komunikujících) civilizací je mnohem delší než stovka či několik set let, a že inteligentní civilizace tedy může trvat tisíce či miliony let,“ řekl Conselice magazínu Guardian.

Je samozřejmě stále možné, že jsme ve vesmíru zcela sami. Jak už bylo řečeno, odhady jako tyto jsou založeny jen na přibližných výpočtech. „Ze statistického hlediska je toto jeden z nejnáročnějších vědeckých problémů,“ píší autoři studie. „Vše, co můžeme dělat, je učit se z každého známého datového bodu.“

Nalezení mimozemských civilizací by nám každopádně poskytlo další datový bod a vylepšilo chápání toho, jak dlouho může naše civilizace opravdu přežít. „Hledáním mimozemského inteligentního života – i když jej nenajdeme – objevujeme svou vlastní budoucnost a osud,“ řekl Conselice.
 

Související

Astronomy zaujaly záhadné opakující se rádiové signály z hlubokého vesmíru

Na webu Universe Today se objevila informace o tom, že tým astronomů objevil 25 rychlých rádiových záblesků (FRB), což jsou záhadné a extrémně silné pulsy rádiových vln, opakujících se ve složitých vzorcích. Astronomové pozorovali opakující se záblesky v letech 2019 až 2021 radiovou observatoří...


Česko se po čtyřiceti letech pyšní astronautem. Aleš Svoboda je členem záložního týmu ESA

Vybranými členy hlavního týmu kosmonautů jsou dvě ženy a tři muži. Dalších jedenáct lidí je v záložním týmu. Výcvik začne příští rok. Aleš Svoboda získal bakalářský (v roce 2008) a magisterský (2011) titul na Univerzitě obrany v Brně. Jeho studium se zaměřovalo na vojenskou techniku. V roce 2010...


NASA sestavila expertní tým pro lov UFO

UFOlogie Na seznamu sestaveného týmu odborníků je například astronaut ve výslužbě Scott Kelly, který strávil 520 dní na oběžné dráze během čtyř samostatných misí, dále vědecký novinář, biologický oceánograf, ředitel společnosti zabývající se vesmírnými technologiemi a vedoucí pracovník Federálního...