Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /www/doc/www.6dhub.cz/www/templates/6dhub/html/com_k2/default/item.php on line 37
V Oxfordu nenalezli souvislost mezi technologiemi a duševním zdravím teenagerů
Technologie

V Oxfordu nenalezli souvislost mezi technologiemi a duševním zdravím teenagerů

10.05.21

Jan Handl, 16. 05. 21

Studie oxfordského institutu provedená na více než 430 000 mladých ve věku 10 až 15 let uvádí, že mezi používáním technologií a problémy s duševním zdravím je jen „malá souvislost“.

The Oxford Internet Institute porovnával sledování televize, používání sociálních médií a zařízení s pocity deprese, sebevražednými sklony a problémy s chováním. Mezi lety 1991 a 2019 zjistil malý pokles ve vztahu mezi depresí a používáním sociálních médií a sledováním televize.

K malému nárůstu došlo mezi emočními problémy a používáním sociálních médií. „V letech 2010 a 2019 jsme nemohli rozpoznat rozdíl mezi dopadem sociálních médií na duševní zdraví,“ řekl spoluautor studie Andrew Przybylski. Souvislost mezi používáním sociálních médií a duševní pohodou teenagerů tedy nezesiluje, navzdory obecným domněnkám veřejnosti.

Studie tedy přináší jakési varování pro regulační orgány a zákonodárce, kteří se zaměřili na obecně uznávané přesvědčení o škodlivých účincích technologií na duševní zdraví mladých lidí.

Účastníci studie pocházeli z USA a Velké Británie a hodnotili své vlastní pocity pomocí stanovených otázek s odpověďmi v určené škále. Byli kromě jiného dotázáni na dobu strávenou se sociálními médii nebo zařízeními, ale konkrétněji ne na to, jak tento čas strávili.

V lednu 2021 ovšem jiná studie naznačila, že silné používání sociálních médií bylo spojeno s negativními pocity a sebeúctou u teenagerů. Mezi další faktory ovlivňující duševní zdraví mladých lidí patří pandemie koronaviru. Vláda Spojeného království oznámila investici do péče o duševní zdraví ve výši 500 milionů liber, přičemž 79 milionů je vyčleněno pro děti a mladé lidi.

Tento článek je chráněn pomocí blockchainové služby Mytitle.

Zdroj: https://www.bbc.com/news/technology-56970368

Související

Technologie budoucnosti přenáší do historie. Virtuální realita ukazuje hrůzy holocaustu

Režisérka a spoluautorka Miriam Cohenová, která pochází z Izraele, se ve svých sedmnácti letech nemohla z náboženských důvodů zúčastnit školního výletu do Polska. Její přátelé se vrátili se silným zážitkem. Měla tak pocit, že jí něco uniklo. Slíbila si proto, že se jednou na cestu vydá. Spolu se...


Lockdowny přinesly mnohonásobný nárůst sexuálního zneužívání dětí online

Nadace Internet Watch Foundation (IWF) uvádí, že její data ukazují, jak predátoři využili situace. Sociálních média naprala na ještě větší popularitě na začátku roku 2020, kdy vypukla pandemie. V loňském roce IWF zaznamenala více než 63 000 webových stránek zobrazujících děti v choulostivých...


Instagram a Facebook si nechají za ověření účtu platit

Meta Verified bude stát 11,99 $ měsíčně na webu nebo 14,99 $ pro uživatele iPhonů. Tato novinka začala nejdříve platit v Austrálii a na Novém Zélandu. Mark Zuckerberg, výkonný ředitel společnosti Meta, uvedl, že tento krok zlepší zabezpečení a autentičnost aplikací sociálních médií. Tento krok...