Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /www/doc/www.6dhub.cz/www/templates/6dhub/html/com_k2/default/item.php on line 37
Twitter se bude před retweetem ptát, zda jste četli článek, který chcete sdílet
Technologie

Twitter se bude před retweetem ptát, zda jste četli článek, který chcete sdílet

10.05.21

Jan Handl, 13. 10. 20

Čtete skvělý titulek a článek, který vidíte na Twitteru, prostě retweetnete. Snadné že? Má to ovšem jedno drobné úskalí.

Pokud se někdy na Twitteru orientujete podle titulků sdílených článků a na samotný odkaz ani nekliknete, natož abyste si odkazovaný článek přečetli, riskujete, že budete retweetovat (tedy sdílet) nesmysly nebo dokonce zcela nepravdivé informace (tedy fake news). Společnost Twitter tenhle fakt přestala opomíjet a začala ho řešit.

Twitter totiž začal v červnu testovat novou funkci a ptal se uživatelů, zda si skutečně přečetli článek, než jej retweetnuli, čili poslali dál svým followerům (tedy sledujícím). Výzva „Headlines do not tell the full story“ (Titulek neprozradí celý příběh) uživatelům Twitteru připomněla, že by měli to, co sdílejí, skutečně číst. Ti, kteří byli výzvou osloveni, otevřeli celý článek o 40 % častěji než před přečtením výzvy. Lidé se tedy po výzvě stali odpovědnějšími a začali retweetovat informovaněji. Společnost Twitter potvrzuje, že je s výsledky testu spokojena, a brzy začne tuto funkci zavádět globálně.

O 33 % více lidí články před jejich retweetem skutečně otevřelo. Twitter poukazuje na to, že v některých případech si lidé článek přečetli a jeho retweet nakonec neprovedli, což je dobré znamení. Twitter představí ještě jednu drobnou změnu této funkce před jejím spuštěním na větší počet uživatelů - jakmile uživatel uvidí výzvu podruhé, bude o trochu menší.

Novinka pomalu přichází do praxe více než dva roky poté, co výzkum MIT ukázal, že uživatelé retweetují raději fake news než skutečné zpravodajství.

Twitter v poslední době zvyšuje své úsilí v boji proti fake news a zvyšuje kvalitu obsahu na své platformě, včetně označování některých zavádějících tweetů Donalda Trumpa. Došlo také k posílení pravidel týkajících se obsahu okolo nemoci COVID-19. V srpnu Twitter také přidal možnost omezit odpovědi na tweety.

Tento článek je chráněn pomocí blockchainové služby Mytitle.

Související

Technologie budoucnosti přenáší do historie. Virtuální realita ukazuje hrůzy holocaustu

Režisérka a spoluautorka Miriam Cohenová, která pochází z Izraele, se ve svých sedmnácti letech nemohla z náboženských důvodů zúčastnit školního výletu do Polska. Její přátelé se vrátili se silným zážitkem. Měla tak pocit, že jí něco uniklo. Slíbila si proto, že se jednou na cestu vydá. Spolu se...


Lockdowny přinesly mnohonásobný nárůst sexuálního zneužívání dětí online

Nadace Internet Watch Foundation (IWF) uvádí, že její data ukazují, jak predátoři využili situace. Sociálních média naprala na ještě větší popularitě na začátku roku 2020, kdy vypukla pandemie. V loňském roce IWF zaznamenala více než 63 000 webových stránek zobrazujících děti v choulostivých...


Digitální fotoaparáty se vrátily do módy, oživil je online svět

Za posledních 12 měsíců videa s hashtagem #digitalcamera zaznamenala na TikToku více než 220 milionů zhlédnutí. Analytici popisují tento trend jako spojený s podobným oživením módy z přelomu století. Brit Scott Ewart získal na svém TikTok účtu více než pět milionů lajků pomocí toho, co je nyní...