Technologové z Brna vyřešili letitý problém – nástroje teď budou ostřejší
Technologie

Technologové z Brna vyřešili letitý problém – nástroje teď budou ostřejší

10.05.21

Gabriela Kolářová, 21. 08. 20

S originálním způsobem řešení letitého problému výrobců řezných nástrojů přišli výzkumníci z Ústavu strojírenské technologie Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně. Jejich technologie pomůže s takzvaným odjehlováním břitů, tedy dokončovací úpravou ostří při výrobě nástrojů určených pro obrábění různých materiálů. Výsledkem jejich práce je efektivní způsob, jak původní zdlouhavý a problematický postup odjehlování nahradit novou technologií.

„Ostřiny vznikající při výrobě břitů trápí výrobce nástrojů od nepaměti. Na jedné straně zhoršují řeznou geometrii břitů, které svým zakřivením nadměrně zaoblují, takže nástroj není tak ostrý, jak by mohl být. Na druhé straně brání účinnému povlakování břitu tvrdými a otěruvzdornými povlaky; ba co hůř, napovlakovaná částice se pak snadno odlomí, což může způsobit další poškození nástroje, kterému se laicky řečeno zlomí zub,“ vysvětlil Miroslav Píška z Ústavu strojírenské technologie FSI VUT, který na vynálezu se svým týmem pracoval.

S podnětem přišla česká firma GSP High Tech Saws, která vyrábí pilové kotouče, nože a kotoučové pily. Dosud se odjehlování břitů provádělo pomocí automatických kartáčů, které měly ostřiny odstranit. Nebylo to snadné: operace je pracná, kartáče je nutné pravidelně měnit a někdy se nová ostří tímto opracováním i znehodnotí.

Výzkumníci se rozhodli letitý problém výrobců řezných nástrojů účinně řešit. Navrhli technologii reverzního vlečného omílání, kdy se nástroje upnou na speciální držák a poté se omílají v abrazivu, tedy jakési drsné směsi, která břity zbaví nežádoucích ostřin a zároveň je rovnoměrně ohladí. V rámci vývoje technologie vědci navrhli optimální postup, jak rychle a jakým způsobem je nutné nástroje v abrazivní směsi omílat. Že technologie skutečně funguje, dokládají jak měření, tak i detailní snímky testovaných břitů, které jsou i pro laika od pohledu ostřejší a hladší. VUT.

Na vývoji vynálezu spolupracovala s VUT i společnost Astra Motor, s.r.o. Brno. „Tato technologie je výhodná pro kotoučové pily a podobné rotační nástroje s velkým počtem zubů, ale je možné ji aplikovat i na jiné nástroje, což představuje konkurenční výhodu,“ uzavřel jednatel Astra Motor, s.r.o. Brno Jan Keprda, který se výrobou řezných nástrojů profesionálně dlouho zabývá.

Řešitelský tým už svůj vynález přihlásil k patentování.


Dopad:

Postup má hned několik výhod. Lze opracovat větší množství nástrojů najednou, opracovávají se všechny zuby současně (až několik stovek zubů), a to v čase pouhých několika minut. Výsledkem je řezný nástroj zbavený ostřin, který má téměř ideálně zaoblený břit s hladkým povrchem. Řezné nástroje odjehlené touto technologií mají lepší řezné vlastnosti a déle vydrží.

Tento článek je chráněn pomocí blockchainové služby Mytitle.

Související

Technologie budoucnosti přenáší do historie. Virtuální realita ukazuje hrůzy holocaustu

Režisérka a spoluautorka Miriam Cohenová, která pochází z Izraele, se ve svých sedmnácti letech nemohla z náboženských důvodů zúčastnit školního výletu do Polska. Její přátelé se vrátili se silným zážitkem. Měla tak pocit, že jí něco uniklo. Slíbila si proto, že se jednou na cestu vydá. Spolu se...


Lockdowny přinesly mnohonásobný nárůst sexuálního zneužívání dětí online

Nadace Internet Watch Foundation (IWF) uvádí, že její data ukazují, jak predátoři využili situace. Sociálních média naprala na ještě větší popularitě na začátku roku 2020, kdy vypukla pandemie. V loňském roce IWF zaznamenala více než 63 000 webových stránek zobrazujících děti v choulostivých...


Digitální fotoaparáty se vrátily do módy, oživil je online svět

Za posledních 12 měsíců videa s hashtagem #digitalcamera zaznamenala na TikToku více než 220 milionů zhlédnutí. Analytici popisují tento trend jako spojený s podobným oživením módy z přelomu století. Brit Scott Ewart získal na svém TikTok účtu více než pět milionů lajků pomocí toho, co je nyní...