Martin Kysilka, 7. ŘÍJNA 2017
V čem je problém: Většina rakovinných buněk vyvolává v lidském imunitním systému jen omezené reakce, a tak mohou růst aniž by narazily na kýžený odpor. Ve srovnání s virovými infekcemi, kde tělo okamžitě vysílá signály, které aktivují obrané mechanismy, to má rakovina bez zapojení jakéhokoliv vnějšího vlivu poměrně jednoduché.
I když imunoterapie byly po mnoho let úspěšnou zbraní, nikdy nedokázaly plnohodnotně stimulovat imunitní systém tak, aby dokázal efektivně bojovat s rakovinými buňkami.
Řešení: Na univerzitách v Ženevě a v Basileji přistoupili k boji s rakovinou z trochu jiného úhlu a usoudili, že rakovina by se dala porazit oklamáním imunitního systému.
Tamějším vědcům z University of Geneva (UNIGE) a University of Basel se podařilo vytvořit umělé viry, které umí přesně zacílit rakovinné buňky a zničit je. Tyto uměle vytvořené viry při detekci rakoviny aktivují imunitní systém, jenž následně vyšle NK buňky (natural killer cell, tedy „přirozený zabíječ“), aby pomohly v boji proti nádoru.
Anti-rakovinový vir vědci vytvořili z viru lymfocytární choriomeningitidy (LCMV), který může nakazit jak lidi tak hlodavce. Právě na LCMV viry reaguje jedna část bílých krvinek (lymfocyty typu T) obzvláště agresivně.
Při testech tento umělý vir hlodavcům nikterak neublížil, ale vyvolal obranné reakce organismu, typické pro virové onemocnění. Virologové také do viru přidali specifické proteiny, které se normálně vyskytují pouze v rakovinných buňkách. Infekce umělým virem tedy pomohla imunitnímu systému identifikovat tyto rakovinné proteiny jako nebezpečné. A právě na myších se daná reakce potvrdila.
Unikátní kombinace alarmujících signálů a rakovinných bílkovin tak pomohla imunitnímu systému vytvořit silnou armádu lymfocytů typu T, jenž díky integrovaným proteinům úspěšně rozeznaly rakovinné buňky a zničily je.
uměle vytvořené viry
Vedoucí profesor Daniel Pinschewer věří, že experimenty na lidech začnou již do dvou let. Nejprve je ale třeba zajistit, aby umělé viry opravdu nikomu neublížily.
Dopad: Čím více toho o rakovině víme, tím více přibývá terapií, které díky přesnému cílení a léku na míru ničí rakovinu již v zárodku. Boom terapií jako je tato, naznačuje, že jsme na začátku konce této kruté nemoci.
Originální článek