Vakcína proti chřipce může chránit před Alzheimerovou chorobou
Věda a výzkum
Foto: Shutterstock

Vakcína proti chřipce může chránit před Alzheimerovou chorobou

Vědci tvrdí, že došli k překvapivému zjištění, podle kterého alespoň jedna vakcína očkování proti chřipce snižuje o 40 % pravděpodobnost, že u lidí starších 65 let bude diagnostikována Alzheimerova choroba, a to až 4 roky po očkování.

06.09.22

I když je zatím příliš brzy, abychom mohli určit, zda existuje nějaká přímá příčinná souvislost mezi běžnou vakcínou a neurologickými zdravotními následky, jako je Alzheimerova choroba – jinými slovy, nevíme, zda je za výsledky odpovědná samotná vakcína proti chřipce, nebo něco jiného – výzkum je jistě událostí, která vyvolává pozdvižení a která by potenciálně mohla ukázat směr snadno dostupné léčby.

V recenzované studii v časopise Journal of Alzheimer's Disease vědci z UTHealth Houston porovnávali míru výskytu onemocnění u pacientů s alespoň jedním očkováním proti chřipce a bez něj na celostátním vzorku dospělých osob v USA ve věku 65 let a starších, který zahrnoval 935 887 očkovaných a 935 887 neočkovaných osob.

Výsledky jsou skromné, ale zajímavé, zejména s ohledem na to, kolik času a úsilí je investováno do zpomalení a zvrácení onemocnění. U 5,1 % osob, které byly dříve očkovány proti chřipce, se rozvinula Alzheimerova choroba, zatímco u neočkovaných pacientů, u nichž byla nemoc později diagnostikována, to bylo 8,5 %.

"Zjistili jsme, že očkování proti chřipce u starších dospělých snižuje riziko vzniku Alzheimerovy choroby po dobu několika let," uvedl ve svém prohlášení první autor Avram Bukhbinder, nedávný absolvent UTHealth Houston. "Síla tohoto ochranného účinku se zvyšovala s počtem let, kdy se člověk nechal očkovat proti chřipce, tedy míra rozvoje Alzheimerovy choroby byla nejnižší u těch, kteří se nechávali očkovat proti chřipce důsledně každý rok."

"Budoucí výzkum by měl posoudit, zda očkování proti chřipce souvisí také s rychlostí progrese příznaků u pacientů, kteří již trpí Alzheimerovou demencí," dodal Bukhbinder.

Zejména však vědci neznají základní mechanismy, které by mohly vysvětlit rozkol mezi očkovanými a neočkovanými jedinci – tedy pokud vůbec nějaké existují.

"Vzhledem k tomu, že existují důkazy o tom, že řada vakcín může chránit před Alzheimerovou chorobou, domníváme se, že se nejedná o specifický účinek vakcíny proti chřipce," uvedl hlavní autor a doktor UTHealth Paul Schulz v prohlášení. "Místo toho se domníváme, že imunitní systém je komplexní a některé změny, jako například zápal plic, jej mohou aktivovat způsobem, který zhoršuje Alzheimerovu chorobu."

"Ale i další věci, které aktivují imunitní systém, tak mohou činit jiným způsobem – způsobem, který chrání před Alzheimerovou chorobou," dodal.

Stručně řečeno, jedná se o zajímavý střípek v datech, který si zaslouží spoustu dalšího výzkumu.

"Je zřejmé, že se musíme dozvědět více o tom, jak imunitní systém zhoršuje nebo zlepšuje výsledky této nemoci," tvrdí Schulz.

 

ZDROJ

Související

Od čištění kočičího záchodu ke změně politických preferencí

Toxoplazmóza je parazitární onemocnění, které je podle amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) ve Spojených státech považováno za hlavní příčinu úmrtí připisovanou nemocem z potravin. Infekci způsobuje parazit zvaný Toxoplasma gondii neboli kokcidie kočičí. Může infikovat člověka i...


Inženýři vyvíjejí nálepky, které uvidí dovnitř těla

Ultrazvukové zobrazování je bezpečný a neinvazivní pohled do těla, který lékařům poskytuje živý obraz vnitřních orgánů pacienta. K pořízení těchto snímků vyškolení technici manipulují s ultrazvukovými hůlkami a sondami, aby do těla nasměrovali zvukové vlny. Ty se odrážejí zpět a ve vysokém...


Lékaři poprvé transplantovali ucho vytištěné z buněk pacienta na 3D tiskárně

Potřeba nového ucha není příliš častá. Vrozená porucha zvaná mikrocie nicméně způsobuje, že jedno nebo obě vnější uši člověka jsou malé a nedostatečně vyvinuté nebo zcela chybí (takzvaná anocie). V USA se ročně narodí přibližně 1 500 dětí s tímto problémem. Mikrocie nemusí nutně znamenat, že by...