V čem je problém: Chytrý telefon je tou první věcí, pro kterou se lidé vrací domů, když ji zapomenou. Je přitom velmi nepraktická a nebezpečná: zaměstnává nám ruce, znemožňuje pozorovat okolí třeba při řízení, chůzi, jízdě na kole...To z něj dříve nebo později učiní relikvii a při vzpomínce na ni se budeme usmívat. Kandidátem na náhradu mobilu je zařízení typu brýlí se sluchátky ovládané naším hlasem namísto dotyků obrazovky. Ani tam se vývoj nezastaví a naše zařízení budeme jednou ovládat pouhými myšlenkami. Nejde o utopii: už jsme psali o autu, které se částečně podařilo ovládat silou myšlenky, nebo o robotické paži, která podle pokynů mozku manipulovala sklenicí s vodou, myší či platební kartou. "Čtečky" myšlenek mozku –Brain Computer Interface (BCI)– dříve výhradně využívaly senzorů voperovaných do hlavy. To je velmi riskantní a neefektivní. Nové metody hledají neinvazivní cesty spočívající v nasazení vnějších čidel, které ale zatím mají nižší účinnost. A investice do této nadějné a potenciálně převratně oblasti byly zatím spíše nesmělé.
Řešení: Facebook se rozhodnul alokovat nemalou část svého astronomického rozpočtu a kapacitu 60 lidí do vývoje nového neinvazivniho BCI. Ten spočívá na využití tzv. blízké infračervené spektroskopie, která umí dobře proniknout pod povrch věcí, a využívá se v medicině, potravinářství a zemědělství. Tým plánuje využít spektroskopii ke "čtení" dějů v mozku a k jejich dekódování, "překladu" do lidského jazyka. To vše využitím principů umělé inteligence, která se naučí rozpoznávat, jaký mozkový děj je spojen s jakým slovem, myšlenkou či pokynem. Jako první hmatatelné cíle si tým postavil spojení mozku s rozšířenou realitou a dále pomoc postiženým, paralyzovaným a neslyšícím s komunikací. Jedním z finálních cílů projektu je umožnit nám psát text a komunikovat na základě pouhých myšlenkových pokynů bez potřeby dotyku s obrazovkou či diktováni.
Dopad: Vstup velkých hráčů do jakékoliv technologické oblasti vždy dramaticky urychlil její vývoj. Konkurenčním projektem vůči Facebooku je neuralink zakladatele Tesly Elona Muska. Prudký rozvoj umělé inteligence a senzorů otevírá dveře světu, v němž mobily nahradíme kšiltovkami s mozkovými čidly, sluchátkem, obrazovkou v brýlích a komunikací bez pohybu rtů či prstů.
Originální článek