Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /www/doc/www.6dhub.cz/www/templates/6dhub/html/com_k2/default/item.php on line 37
Stačí pomyslet! S novým mozkovým implantátem dokážete proměnit myšlenky v psaný text
Technologie

Stačí pomyslet! S novým mozkovým implantátem dokážete proměnit myšlenky v psaný text

10.05.21

Klára Ponczová, 27. 05. 21

Vědci našli způsob, jak generovat psaný text, aniž byste přitom pohnuli jakoukoli částí vašeho těla. Manifestovat své myšlenky ve hmotě tak díky technologii, která propojuje lidský mozek s počítačovým prostředím, zvládne každý. Stačí, když si v hlavě představíte pohyb jako byste jednotlivá písmena skutečně psali tiskacím písmem na papír - a ona se objeví na obrazovce počítače. Zázrak? Spíš hodně originální propojení pokročilých technologií.

Účastník experimentu, který byl od krku dolů zcela ochrnutý, dokázal díky této moderní technologii zabudovaného mozkového implantátu převádět myšlenky ve své hlavě do psaných slov rychlostí, která se směle vyrovnala rychlosti psaní jeho vrstevníků na chytrém telefonu.

Energie myšlenky

Systém, který toto umožňuje, je složený z algoritmů využívaných pro neuronové sítě obohacených o mechanismy strojového učení. Prakticky se pak jedná o neurální implantát, který využívá AI k převodu elektrických mozkových signálů, které vznikají, když si někdo představuje jednotlivá psací písmena, do textu. Tento text se pak zobrazuje na obrazovce počítače. V reálném čase.

S přidáním trochy šumu (to aby byl systém odolnější proti mírným změnám v mozkové aktivitě) a funkcí jakéhosi autokorektu, jakou známe ze smartphonů, narostla přesnost přenosu myšlenky na psaný text na více než 99 %.

“Díky tomuto objevu dokážeme obnovit komunikaci u paralyzovaných osob, které nemohou psát nebo mluvit,” říká autor studie Dr. Frank Willet ze Stanfordské překladatelské laboratoře pro neurální protetiku. “Můžeme těmto lidem znovu pomoci vyjádřit se a sdílet své myšlenky,” dodává.

Poškozená mícha, neporušený mozek

Tato technologie přináší paralyzovaným lidem novou naději především z toho důvodu, že ve většině případů ochrnutí jde o poškozenou míchu, ne mozek. Centrální procesor - kůra mozková, zůstává nepoškozená - a právě do té se vloží drobné elektrody umístěné na čipu.

Jednoduše by se to dalo přirovnat k tomu, když přeříznete kabel od routeru, kterým máte počítač připojený k internetu. Ztratíte k němu přístup, ale síť ani váš počítač fungovat nepřestanou. Díky neurálním implantátům v mozku se pak vědci dostanou přímo ke zdroji elektrických impulsů, které předcházejí každému našemu úkonu - dekódují je, přeloží do jazyka, kterému počítač rozumí a na jejich základě jej pak nechají jednat.

Myšlení mimo krabici

Nejnáročnější z celého procesu je pro vědce dešifrování konkrétních signálů v mozku, které ovládají jednotlivé pohyby těla, takzvaných neurálních kódů. Právě studie Dr. Willeta však k této výzvě přistoupila velice originálním způsobem.

Vzhledem k tomu, že proces psaní abecedních písmen je pro každé písmeno zcela jedinečný, spouští nervové signály, které jsou od sebe natolik odlišné, že algoritmus dokáže rozeznat, jaký pohyb představují. Jednoduše dovede spárovat, který mozkový signál odpovídá kterému písmenu.

Účastník studie, na kterém probíhalo testování, pak dokonce uvedl, že se cítil, jako by se imaginární pero v jeho ruce skutečně fyzicky pohybovalo a sledovalo tvary písmen - přestože jeho ruka byla zcela nehybná.

Mindtexting

“Mindtexting”, jak se tomuto způsobu psaní pomocí představ ve vlastní mysli říká, však může být jen začátkem. Studie naznačuje, že umělá inteligence se zdá být při dekódování elektrických signálů z našeho mozku mnohem vnímavější, než jsme si mysleli. To otevírá dveře k řadě nových způsobů možné symbiózy mezi mozky a počítači.

Systém do provozu

Nový mindtexting systém zatím není připraven pro použití v běžném životě ani v klinické praxi. Je ještě potřeba jej testovat na dalších lidech a přidat některé běžné funkce psaní, jako je třeba mazání nebo editování. Ale až se to podaří, pak si budeme moct klidně říct, že psaní a posílání tajných zpráv kolegům na firemních poradách, nikdy nebylo snazší.

Tento článek je chráněn pomocí blockchainové služby Mytitle.

Zdroj: https://singularityhub.com/2021/05/18/a-new-brain-implant-turns-thoughts-into-text-with-90-percent-accuracy/

Související

Technologie budoucnosti přenáší do historie. Virtuální realita ukazuje hrůzy holocaustu

Režisérka a spoluautorka Miriam Cohenová, která pochází z Izraele, se ve svých sedmnácti letech nemohla z náboženských důvodů zúčastnit školního výletu do Polska. Její přátelé se vrátili se silným zážitkem. Měla tak pocit, že jí něco uniklo. Slíbila si proto, že se jednou na cestu vydá. Spolu se...


Lockdowny přinesly mnohonásobný nárůst sexuálního zneužívání dětí online

Nadace Internet Watch Foundation (IWF) uvádí, že její data ukazují, jak predátoři využili situace. Sociálních média naprala na ještě větší popularitě na začátku roku 2020, kdy vypukla pandemie. V loňském roce IWF zaznamenala více než 63 000 webových stránek zobrazujících děti v choulostivých...


Digitální fotoaparáty se vrátily do módy, oživil je online svět

Za posledních 12 měsíců videa s hashtagem #digitalcamera zaznamenala na TikToku více než 220 milionů zhlédnutí. Analytici popisují tento trend jako spojený s podobným oživením módy z přelomu století. Brit Scott Ewart získal na svém TikTok účtu více než pět milionů lajků pomocí toho, co je nyní...