Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /www/doc/www.6dhub.cz/www/templates/6dhub/html/com_k2/default/item.php on line 37
Slavný neurolog zkoumá, proč jsou zážitky blízké smrti lidem příjemné
Technologie

Slavný neurolog zkoumá, proč jsou zážitky blízké smrti lidem příjemné

10.05.21

Milada Kadeřábková, 01. 06. 20

Když se mladý Ernst Hemingway za druhé světové války vážně zranil během exploze, napsal domů tyto řádky: „Umírání je velmi snadné. Podíval jsem se smrti do očí a teď opravdu vím. Kdybych měl umřít, bylo by to pro mě jednoduché. Snad to nejsnazší, co jsem kdy udělal.“

O několik let později Hemingway popsal svou zkušenost – tu, v níž jeho duše opustila tělo, proletěla se, a pak se vrátila - ve svém slavném příběhu Sněhy Kilimandžára. Hlavní protagonista, zasažený gangrénou, ví, že umírá. Najednou však jeho bolest mizí a Compie, pilot malého letounu, přichází, aby ho zachránil. Pak spolu letí bouří a deštěm tak hustým, jakoby „letěli vodopádem“. Nakonec se letadlo dostává ke světlu. Před nimi se totiž vynořuje „ve slunci neuvěřitelně bílý vrchol Kilimandžára“. Zmiňovaný příběh zahrnuje všechny prvky zážitků blízké smrti (NDE): temnotu, zastavení bolesti, příchod do světla a pocit klidu.

A Hemingway rozhodně není jediný, kdo svůj zážitek blízký smrti popisuje jako požehnaný či poklidný. Odborníci si přitom nejsou stále jistí, proč tomu tak je. Ale slavný neurolog Christof Koch, prezident a hlavní vědec na Allenově institutu vědy o mozku, určité hypotézy má. V článku pro Scientific American zkoumá tento odborník zprávy o zážitcích blízkých smrti na základě vědy o vědomí, aby odhalil, co se děje v mozku lidí, kteří se i tváří v tvář vlastnímu skonu cítí blaženě a klidně.

Koch poukazuje na desítky let výzkumu NDE zážitků, kde jsou popisovány jako velmi živé, zdánlivě skutečné prožitky, které bývají lidem velmi příjemné. Avšak zatímco mnoho přeživších popisuje své zkušenosti z duchovního hlediska, Koch zůstává zakotvený v biologii.

„Akceptuji reálnost těchto intenzivně pociťovaných zážitků,“ píše Koch. „Jsou stejně autentické jako jakýkoli jiný subjektivní pocit či vjem. Jako vědec však pracuji s hypotézou, že všechny naše myšlenky, vzpomínky, vjemy a zkušenosti jsou nevyhnutelným důsledkem přirozených schopností našeho mozku, nikoli těch nadpřirozených.“

Koch předpokládá, že hlavní příčinou pocitů při NDE jsou hlavní části mozku, které se vypínají z důvodu traumatu či nedostatku kyslíku. Výsledné pocity, které člověk cítí, poté přirovnává k dalším extrémním situacím v lidském životě, jako je například free diving, horolezectví, či dokonce erotické dušení.

„Lokální oblasti v mozku odchází jedna po druhé,“ píše Koch. „Mysl, jejímž podkladem je pak kterýkoli neuron, který zůstal neporušený, dělá to, co vždycky: vypráví příběh utvářený lidskou zkušeností, pamětí a kulturními očekáváními,“ uzavírá vědec.

Zdroj: https://www.scientificamerican.com/article/what-near-death-experiences-reveal-about-the-brain/

Související

Vědci obnovili krevní oběh prasete hodinu po jeho smrti

Podle autorů tyto poznatky mohou pomoci prodloužit životnost lidských orgánů během chirurgických zákroků a rozšířit dostupnost dárcovských orgánů. Mohly by také pomoci léčit orgány nebo tkáně poškozené ischemií (nedostatečným prokrvením) při infarktu nebo mrtvici. „Všechny buňky neodumírají...


Profesor z Harvardu v tom má jasno: Náš vesmír stvořili mimozemšťané v laboratoři

Izraelsko-americký teoretický fyzik Avi Loeb se v minulosti na titulní strany novin dostal kvůli tvrzení, že mimozemské civilizace nám na naše zprávy po dobu 3 000 let určitě neodpoví. O záhadném vesmírném objektu zvaném Oumuamua se domníval, že by mohlo jít o mezihvězdnou kosmickou loď nebo...


Vědci vytvořili novou formu hmoty: časové krystaly!

Americký vědec Norman Yao společně se svým týmem z UC Berkeley vytvořil detailní návod jak vytvořit časový krystal. Týmy z Marylandské univerzity a z Harvardu poté časový krystal opravdu vytvořily. Časové krystaly vymyslel v roce 2012 fyzik a nobelista Frank Wilczek z MIT. Frank přišel s tezí, že...