Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /www/doc/www.6dhub.cz/www/templates/6dhub/html/com_k2/default/item.php on line 37
Vědci vytvořili novou formu hmoty: časové krystaly!
Technologie

Vědci vytvořili novou formu hmoty: časové krystaly!

10.05.21

Americký vědec Norman Yao společně se svým týmem z UC Berkeley vytvořil detailní návod jak vytvořit časový krystal. Týmy z Marylandské univerzity a z Harvardu poté časový krystal opravdu vytvořily.

Časové krystaly vymyslel v roce 2012 fyzik a nobelista Frank Wilczek z MIT. Frank přišel s tezí, že by mohly existovat struktury, v nichž se odehrávají periodické oscilace ve stavu s nulovou energií.

„Nebylo by podivné, kdybychom zatřásli s želé a zjistili, že z nějakého důvodu želé zareagovalo až v jiném časovém období? Taková je podstata časových krystalů. Máte nějaký spouštěč, jenž má periodu T a systém se nějakým způsobem synchronizuje tak, že najednou bude oscilovat s periodou větší, než je perioda T“ vysvětluje Norman Yao.

Teorie měla zprvu spoustu odpůrců. V roce 2016 ale vznikly dvě studie teoretických fyziků z Princetonu a Kalifornské univerzity, které nezávisle na sobě potvrdily, že časové krystaly je opravdu možné vytvořit.

Teprve až teď ale byly časové krystaly vyrobeny a to hned dvěma týmy zárověň – pokaždé jiným způsobem. Oba týmy úzce spolupracovaly s Normanem Yao. Vědci z Marylandské univerzity zkonstruovali řetěz z 10 atomů ytterbia. Ty zasáhli dvěma lasery a narušili tak jejich rovnováhu. Hardvardský tým časové krystaly vytvořil pomocí hustě uspořádaných center nitrogenu v diamantu.

Přesné využití časových krystalů sice ještě není zcela jasné. Jejich objev ovšem naznačuje, že čas a hmota jsou spojeny daleko pěvněji, než to, co nám říkají závěry kvantové fyziky. To může být důvod, proč ji považoval Albert Einstein za nedostatečnou. Objev časových krystalů je významný krok ve sjednocení teorie relativity a kvantové fyziky.


časový krystal z řetězce atomů ytterbia

Originální článek

Související

Inženýři vyvíjejí nálepky, které uvidí dovnitř těla

Ultrazvukové zobrazování je bezpečný a neinvazivní pohled do těla, který lékařům poskytuje živý obraz vnitřních orgánů pacienta. K pořízení těchto snímků vyškolení technici manipulují s ultrazvukovými hůlkami a sondami, aby do těla nasměrovali zvukové vlny. Ty se odrážejí zpět a ve vysokém...


Chytré textilie cítí, jak se jejich uživatelé pohybují

Díky použití speciálního typu plastové příze a jejímu mírnému roztavení teplem, což je proces známý jako termoformování, se výzkumníkům podařilo výrazně zlepšit přesnost tlakových senzorů vetkaných do vícevrstvých pletených textilií, které nazývají 3DKnITS. Pomocí tohoto postupu vytvořili...


Zdroj energie v nejhlubších dírách v zemi? Budoucnost je v geotermální energii

Jeho metoda, kterou komercializuje společnost Quaise Energy, by mohla fungovat téměř ve všech uhelných a plynových elektrárnách na naší planetě. Konkrétně chce tato společnost tvořit nejhlubší díry na světě k zachycení dostatečného množství geotermální energie. Jejich cílem je pokrytí...