Jan Handl, 24. 11. 20
Státem podporovaní hackeři ze Severní Koreje a Ruska se podle Microsoftu zaměřili na organizace pracující na vakcíně proti koronaviru. Kybernetických útoků se účastnily třeba ruská skupina s přezdívkou „Fancy Bear“ a severokorejské skupiny s názvem „Zinc“ a „Cerium“.
Britské národní středisko pro kybernetickou bezpečnost již dříve potvrdilo, že se na výzkum vakcín zaměřují ruští hackeři. Rusko to popřelo. Společnost Microsoft, která kromě jiného vyvíjí software pro kybernetickou bezpečnost, uvedla, že detekovala pokusy proniknout do počítačových systémů sedmi farmaceutických společností. Šlo o firmy vyvíjející vakcíny proti koronaviru sídlící v Kanadě, Francii, Indii, Jižní Koreji a Spojených státech.
Microsoft uvedl, že ruská skupina použila hackerskou taktiku „hrubé síly“ a pokusila se přihlásit k účtům pomocí milionů různých hesel. Jedna ze severokorejských skupin odeslala e-maily, ve kterých se vydávala za úředníky Světové zdravotnické organizace (WHO) a pokusila se přimět zaměstnance farmaceutických firem, aby jim předali přihlašovací údaje.
Některé pokusy o napadení selhaly, ale Microsoft varoval, že další byly úspěšné. Rusko cílení svých hackerů na výzkum vakcín popírá, ruské velvyslanectví ve Washingtonu sdělilo tiskové agentuře Reuters, že nemá co dodat. Zástupce Severní Koreje při OSN na dotazy novinářů nereagoval.
V příspěvku na blogu společnost Microsoft vyzvala světové vůdce, aby potvrdili, že mezinárodní právo chrání zdravotnická zařízení, a aby přijali opatření k vymáhání tohoto práva.
Není to poprvé, co jsou Rusko a Severní Korea obviňovány ze zaměření útoků na firmy vyvíjející vakcíny. V červenci Spojené království uvedlo, že se ruské zpravodajské služby zaměřují na britský výzkum, včetně oxfordské vakcíny. USA z podobné činnosti obvinily také Čínu. Obě země to popřely.
Součástí globálních dostihů s cílem vyvinout co nejlepší vakcínu jsou i zpravodajské a hackerské hry. Rychlý vývoj léčby a vakcín má obrovské ekonomické, sociální a zdravotní výhody, stejně jako prestiž v zahraničí a legitimitu na domácí půdě. Většina státem vedených kampaní se týkala spíše špionáže, tedy krádeže informací, než narušení práce konkurence, ale došlo také k rostoucímu počtu případů, kdy zločinecké skupiny používají ransomware proti nemocnicím. Microsoft vyzval vlády po celém světě, aby se v útocích nezaměřovaly na segment zdravotní péče.
Tento článek je chráněn pomocí blockchainové služby Mytitle.