Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /www/doc/www.6dhub.cz/www/templates/6dhub/html/com_k2/default/item.php on line 37
Roboti nabírají na síle. Nové umělé svaly uzvednou až tisícinásobek své vlastní váhy
Technologie

Roboti nabírají na síle. Nové umělé svaly uzvednou až tisícinásobek své vlastní váhy

10.05.21

Martin Kysilka, 30. ŘÍJNA 2017

V čem je problém: Zapomeňte na těžkopádné kovové roboty. Budoucnost robotů bude pravděpodobně zcela jiná, než jak jsme si ji představovali jako malí. V poslední době stále častěji zaznívá pojem „měkká robotika“ (soft robotics). Tedy roboti vyrobeni především z měkkých materiálů. Oblast měkké robotiky se zaměřuje na vývoj flexibilních, ohebných a rozpínavých materiálů, jež robotům umožní obezřetnější zacházení s předměty. Principy měkké robotiky byly většinou uplatnitelné pouze u drobnějších robotů. U těch větších robotů se dlouhodobě nedařilo vyrobit plně funkční měkké svaly.

Řešení: Pokrok ve vývoji umělé inteligence a strojírenství generuje stále chytřejší, efektivnější a schopnější roboty. Vědci a startupy pomohli robotům porozumět lidské řeci a naučit je porážet lidské šampiony od šachů až po počítačovou Civilizaci.

Nyní roboti sílí i po fyzické stránce. Výzkumníci z Columbia University’s Creative Machines lab totiž vyvinuli první umělou tkáň, která uvnitř robotů funguje jako plnohodnotný sval.

Nový typ umělých svalů je 3x silnější než klasické přirodní svaly. Mohly by tak umožnit vznik robotů, kteří by se pohybovali a pracovali zcela nezávisle na svém prostředí. Elektroaktivní polymer –kompozit kovu a polymeru– ze kterého je sval vyroben, unese až tisícinásobek své vlastní váhy a vydrží i vysoké stupně namáhání a to bez pomoci externích kompresorů nebo vysokonapěťové elektroniky.

Elektroaktivní polymery vytisknuté 3D tiskárnou jsou ohebné a na základě elektrického napětí dokážou měnit svůj tvar přirozeným způsobem, což je pro fungování humanoidních robotů v lidském světě velmi zásadní vlastnost. Elektroaktivní polymer má ještě jednu výhodu. Dokáže totiž robotovi zajistit i jakýsi cit – snímání chemických a mechanických podnětů. K aktivaci svalu stačí i velmi slabý elektrický proud.

Elektricky zahřívaný sval o 80 stupních se roztáhne až o 900%. Testy také ukázaly, že rozpínavost polymerového svalu je 15x větší než u lidského svalu – je tedy 3x silnější.

Dopad: Tyto elektroaktivní polymerové svaly vyplní prázdné místo dnešní robotiky. Tedy robotiky, kde „mozek“ robota je mnohem vyspělejší, než jeho tělo. Spojení pokročilé umělé inteligence s tělem, kde podstatná část je tvořena z měkké robotiky, přinese novou generaci humanoidních robotů. Jaký vliv budou mít fyzicky vyspělejší těla robotů na vývoj AI a strojového učení?

Originální článek

Související

Česká firma vyrábí na 3D tiskárně sedla podle otisku zadku

Cyklistické nadšence může po dlouhých a hrbolatých trasách trápit bolavé pozadí. Česká společnost Posedla nyní začala vyrábět sedla Joyseat zákazníkům přímo na míru – podle otisku kontur zadku. Společnost Posedla popisuje Joyseat jako „první cyklistické sedlo na světě, které bylo vyrobeno na míru...


San Francisco schválilo „zabijácké roboty“ pro policii

Návrh, který začátkem prosince schválili městští zákonodárci, by policii měl umožnit přístup k robotům, kteří mohou zabíjet. Vedení San Francisca čelí tvrdé kritice z řad bojovníků za občanské svobody. Poté, co město nejdříve odhlasovalo pozastavení návrhu, zaslala rada záležitost výboru k dalšímu...


Roboty do škol! Nejmenší průmyslový robot pomůže vzdělávat budoucí generaci

Česká republika je na průmysl orientovanou zemí – a tak i technické školství musí nutně jít s dobou. Společnost ABB, která patří ke světovým lídrům ve vývoji robotiky a zároveň se aktivně zapojuje do vzdělávání budoucí generace, vyvinula průmyslového robota, který díky svým kompaktním rozměrům...