Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /www/doc/www.6dhub.cz/www/templates/6dhub/html/com_k2/default/item.php on line 37
Robochirurg poprvé v historii operoval lidské oko
Technologie

Robochirurg poprvé v historii operoval lidské oko

10.05.21

Martin Kysilka, 19. ČERVENCE 2018

Co to je: Od operace prostaty až po léčbu žlučníku. Roboti se pomalu stávají běžným vybavením operačních sálů. Nyní vám pomohou spravit i váš zrak.

Vědci z University of Oxford’s Nuffield Department of Clinical Neurosciences vytvořili robotický systém PRECEYES, který jako první robot na světě operoval lidské oko.

PRECEYES zatím ještě není zcela samostatnou jednotkou. K chodu systému je stále zapotřebí lidský chirurg. Ten prostřednictvím joysticku ovládá rameno robota. Chirurg dále může k ramenu připevnit nástroje, jako je například skalpel. Největší výhodou robotických ramen je neuvěřitelně přesný pohyb. Při zákroku tedy nehrozí sebemenší chvění, kterému se nevyhne ruka ani toho nejzkušenějšího chirurga.

Vědci v rámci testování operovali 12 pacientů, kteří potřebovali odstranit membránu sítnice. Prvních šest operací bylo provedeno tradičním způsobem, zbylé operace však již byly vykonány s podporou robota.

Klasická operace začíná drobným řezem nad čočkou, kterým chirurg následně vloží malou baterku, jež poskytne světlo v oblasti zákroku. Při operaci za asistence PRECEYES řez provede robot. Jeho řez má však v průměru méně než 1 milimetr. Dále pak oddělí memránu od sítnice a vytáhne ji ven stejnou cestou, kterou se dostal dovnitř.

Všech 12 operací dopadlo úspěšně, v některých případech robot pomohl zefektivnit práci chirurga – především vyšší přesností. Ve druhé fázi testování zase chirurgové využili robota k zastavení krvácení pod sítnicí, které by u tří operovaných pacientů mohlo vést ke ztrátě zraku. Tyto oprace byly taktéž úspěšné. 

Dopad: Od zubních implantátu až po komplexní chirurgický systém da Vinci. Mnoho robochirurgů, které jsou stále ve vývoji již nyní vykazují stejné nebo dokonce lepší výsledky než nejlepší lidští chirurgové. 

Roboti zkvalitní celkovou zdravotní péči ale i složité chirurgické zákroky. Robotizace ve zdravotnictví by mohla zpřístupnit i ty nejnákladnější operace a umožnit velmi složité zákroky, které ještě nedávno byly zcela nemyslitelné.

Originální článek

Související

Lékaři oddělili siamská dvojčata pomocí virtuální reality

Týmy z Brazílie a Velké Británie strávily měsíce zkoušením technik využívajících projekce dvojčat virtuální reality na základě CT a MRI skenů. Sami chirurgové to označili za tak trochu vesmírnou vědu, šlo opravdu o velmi složitý separační proces, který doposud neměl při rozdělování dvojčat obdoby....


Vědci vypěstovali lidské buňky na robotických kostrách

Proč je pěstování lidských buněk na pohyblivé kostře tak důležité? Obvykle se tyto druhy buněk vyvíjí ve velmi statickém prostředí, jako jsou například tyto mozkové buňky pěstované v Petriho misce. Kvůli tomu však buňky nejsou nijak zvlášť uzpůsobeny k tomu, aby se ohýbaly a pohybovaly tak, jako...


Do roku 2050 bude mít většina domácností humanoidního robota, říká Musk

Musk se s tazatelem shoduje, že přibližně do roku 2050 bude mít většina domácností svého robota, ačkoli hlavním kamenem úrazu zůstává zdokonalování umělé inteligence (AI). V obsáhlém rozhovoru se generální ředitel společnosti Tesla dotýká i své práce ve společnostech SpaceX, Neuralink a The Boring...