Lékaři oddělili siamská dvojčata pomocí virtuální reality
Technologie
Foto: Shutterstock

Lékaři oddělili siamská dvojčata pomocí virtuální reality

Brazilská dvojčata, která byla spojena v oblasti čel, byla úspěšně oddělena pomocí virtuální reality. Tříletí Bernardo a Arthur Limovi podstoupili v Rio de Janeiru operaci pod vedením nemocnice Great Ormond Street v Londýně.

08.08.22

Týmy z Brazílie a Velké Británie strávily měsíce zkoušením technik využívajících projekce dvojčat virtuální reality na základě CT a MRI skenů. Sami chirurgové to označili za tak trochu vesmírnou vědu, šlo opravdu o velmi složitý separační proces, který doposud neměl při rozdělování dvojčat obdoby.

Chirurgové z tisíce kilometrů vzdálených zemí měli poprvé headsety a společně operovali ve stejné „místnosti virtuální reality“. Dvojčata měla za sebou sedm operací, které zahrnovaly více než 27 hodin operačního času jen při závěrečné operaci, a staralo se o ně téměř 100 zdravotníků.

Chirurgové byli poměrně klidní, protože se před operací díky virtuální realitě mohli dopodrobna seznámit s anatomií dvojčat a byli tedy připraveni lépe, než obvykle. I pro dvojčata šlo o menší riziko než je u operací tohoto typu obvyklé. 

Dva předchozí neúspěšné pokusy o oddělení chlapců znamenaly, že jejich anatomii komplikovala jizva, která zákrok komplikovala. Operace trvala 27 hodin, tým si udělal jen 4 čtvrthodinové pauzy na občerstvení. Chirurgové byli naprosto vyčerpaní, ale šťastní, že se operace zdařila. 

Zajímavé je, že krevní tlak a tep dvojčat se ustálily až čtyři dny po operaci ve chvíli, kdy se k sobě chlapci opět přiblížili, dotkli se rukama a byli ve stejné pozici jako před operací. Dvojčata se v nemocnici dobře zotavují a bude jim poskytnuta šestiměsíční rehabilitace. 

Bernardo a Arthur jsou ve věku téměř čtyř let nejstaršími kraniopagovými dvojčaty, tedy dvojčaty se srostlým mozkem, která byla oddělena. Podle charitativní organizace zaštiťující operaci má jeden z 60 000 porodů za následek siamská dvojčata a pouze 5 % z nich tvoří kraniopagus.

 

ZDROJ

Související

Vakcína proti chřipce může chránit před Alzheimerovou chorobou

I když je zatím příliš brzy, abychom mohli určit, zda existuje nějaká přímá příčinná souvislost mezi běžnou vakcínou a neurologickými zdravotními následky, jako je Alzheimerova choroba – jinými slovy, nevíme, zda je za výsledky odpovědná samotná vakcína proti chřipce, nebo něco jiného – výzkum je...


Inženýři vyvíjejí nálepky, které uvidí dovnitř těla

Ultrazvukové zobrazování je bezpečný a neinvazivní pohled do těla, který lékařům poskytuje živý obraz vnitřních orgánů pacienta. K pořízení těchto snímků vyškolení technici manipulují s ultrazvukovými hůlkami a sondami, aby do těla nasměrovali zvukové vlny. Ty se odrážejí zpět a ve vysokém...


Lékaři poprvé transplantovali ucho vytištěné z buněk pacienta na 3D tiskárně

Potřeba nového ucha není příliš častá. Vrozená porucha zvaná mikrocie nicméně způsobuje, že jedno nebo obě vnější uši člověka jsou malé a nedostatečně vyvinuté nebo zcela chybí (takzvaná anocie). V USA se ročně narodí přibližně 1 500 dětí s tímto problémem. Mikrocie nemusí nutně znamenat, že by...