Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /www/doc/www.6dhub.cz/www/templates/6dhub/html/com_k2/default/item.php on line 37
Patnáct centrálních bank zvažuje vytvoření vlastní digitální měny
Technologie

Patnáct centrálních bank zvažuje vytvoření vlastní digitální měny

10.05.21

Martin Kysilka, 8. LEDNA 2019

Ačkoliv trh s kryptoměnami v čele s Bitcoinem nezažívá zrovna nejlepší časy, rozhodně bychom neměli digitální měny zavrhovat. Svět kryptoměn je stále ještě mladý a většinu jeho nedostatků můžeme přičíst na vrub porodním bolestem. Několik centrálních bank, mezi kterými je i Čínská lidová banka, seriózně zvažuje podporu digitálních měn nebo vytvoření vlastních.

Centrální banka je vrcholnou institucí bankovního dozoru, určuje měnovou politiku v zemi, spravuje měnu státu a dohlíží nad činností obchodních bank. I když většina centrálních bank trend digitálních měn bedlivě sleduje, jen 15 ze 170 zvažuje správu některé z kryptoměn, píše v nové zprávě Mezinárodní měnový fond.

Podle zprávy od MMF, centrální banky zvažují adopci či vydání digitálních měn ze dvou hlavních důvodů:

1. Digitální peníze oslabí roli tradičních hmotných měn. Mnohé centrální banky také zajímá možnost využití technologií stojících za kryptoměnami za účelem oslovení milionů lidí, kteří nemají bankovní účet nebo přístup k moderním finančním službám. 

2. Redukce nákladů spojených s výrobou a správou fyzické měny


Důvody centrálních bank, proč přejít na digitální měnu (finanční začlenění, nákladová efektivita, snížení užívání hotovosti). Zdroj: MMF

Nové platební technologie včetně kryptoměn mění finanční systém. Centrální banky se musí adaptovat a pochopit, jaký dopad budou mít tyto změny na jejich roli a postavení nejen v rámci státu. „Peníze se mění. Kromě regulací, měl by být stát nadále aktivním hráčem na poli finančního trhu a měl by být tím, kdo zaplní prázdné místo po fyzických penězích?“ ptá se ředitelka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagarde.

Stát jako banka?

Podle bývalého výzkumníka z Bank of England a odborníka na digitální měny, Robleheha Aliho z MIT, komentáře ředitelky MMF vznáší nové fundamentální otázky ohledně vztahu mezi státem a občanem. „Má vláda povinost nebo snad závazek poskytovat bezrizikovou měnu svým občanům? Pokud ano, má tato povinost přetrvat i v době bez hotovosti?“

Švédská centrální banka Riksbank se s touto otázkou právě potýká. Ve Švédsku mobilní platební aplikace zažívají obrovský boom a platby hotovostí prudce klesají. Podle Riksbank by se tak již brzy mohlo stát, že většina obchodů ale i domácností bude fungovat zcela bezhotovostně.

Nedávno se Rikskank nechal slyšet, že stát musí poskytovat alternativu k soukromému platebnímu trhu. Nyní tyto služby spravuje výhradně soukromý sektor. Za enormně úspěšnou platební aplikací Swish stojí šest předních komerčních bank. Trh se tak údajně může stat nestabilním. „Takový stav by mohl narušit základní důvěru ve švédský měnový systém.“

Čínská lidová banka velmi agresivně vyvíjí vlastní digitální měnu. Minulý rok banka spustila vlastní výzkumný instutut pro digitální měny Digital Currency Research Institute, který v poslední době ve velkém rekrutoval experty na kryptografii, aby pomohli vyvinout novou digitální formu peněz, jež by šlo levněji spravovat a lépe sledovat její tok. Vydání vlastní digitální měny zvažují i centrální banky Kanady, Švédska a Uruguaye. Množí se však obavy, že poskytnutí přímého přístupu spotřebitelů k virtuální měně centrální banky by mohlo značně ohrozit finanční stabilitu.

Jakákoliv centrální banka, která plánuje spustit svou vlastní digitální měnu, se  bude muset vypořádát s řadou technologických otázek. Měl by systém spoléhat na centralizovanou infrastrukturu nebo na decentralizovanou jako v případě většiny kryptoměn? „Do jaké míry může vláda používat inovace, které vzešly z kryptoměn?“ ptá se Ali. A jaké konkrétní aspekty například nejsou vhodné? Současné blockchainové systémy jsou sice odolné ale stále příliš pomalé, tudíž ne dostatečně efektivní. 

Na závěr je nutné zmínit jistá rizika spojená s vydáním digitální měny centrální bankou (nebo s její podporou). Centrální banky nikdy nenabízely retailové bankovní účty, pouze velkoobchodní a to komerčním bankám. Narušení tohoho ekosystému by mohlo způsobit částečnou disrupci v soukromém bankovním sektoru. Podle mnohých expertů by lidé mohli ztratit důvěru ve svou komerční banku a přesunout své finance na účet v centrální bance.

Dopad: Nové technologie zdisruptují finanční systém, ať budou centrální banky připraveny či nikoliv. Jak řekl Bill Gates: „Potřebujeme bankovnictví, ale ne banky“.

Podle úspěšného futurologa Petera Diamandise ze Singularity University jsou digitální měny budoucností našich finančních systémů. Kryptoměnová horečka, jíž jsme byli svědky poslední dva roky, byla jen nafouknutým začátkem jinak nové a slibné éry digitálních měn. Podle Petera po „úvodním rozčarování“ přijde „plodná doba osvícení“, kdy se do hry pustí vysoce důvěryhodní světoví hráči. 

Digitální měny poháněné super výkonnou výpočetní silou a blockchainovými systémy budou mít obrovský disruptivní dopad na světovou ekonomiku. Bude velmi zajímavé sledovat, jaké digiměny si v budoucnu vybudou status veřejně akceptovatelné měny – zdali to budou některé ze současných 1658 kryptoměn nebo nějaké zcela nové.

Související

Blíží se doba, kdy banky naše potřeby budou znát dříve než my sami? Ptali jsme se Jaroslava Bělky

6Dhub.cz · CZECHárna Petra Beneše #26 - Jaroslav Bělka Pokud si chcete přidat Czechárnu Petra Beneše na Spotify, můžete tak učinit ZDE . Jsi Data Executive Director v ČSOB. Co si pod tím můžeme představit? Zní to honosně, ale znamená to, že společně se svými kolegy odpovídám za všechno, co se týká...


Tatum získal dalších 41,5 milionu dolarů. Plánuje rozšířit globální dosah

Investice rozšiřuje předchozí financování startupu i a zahrnuje společnosti Evolution Equity Partners jakožto vedoucího partnera, dále pak Octopus Ventures, 3VC, Tensor Ventures, Depo Ventures, Leadblock Fund, Circle a zakladatele společnosti Bitpanda. „Společnost Tatum zaujala Evolution na...


Česko splňuje tři z pěti kritérií regulace kryptoměn

Fintech insight seřadil země Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) podle pěti regulačních kritérií. Každé pak přiděloval body na základě toho, kolik daná země splnila kritérií. Bylo jich celkem pět – pokud státy povolily vlastnit kryptoměny, pokud vyžadovaly licenci k provozování...