V čem je problém: Karcinom prsu je nejčastějším zhoubným nádorem diagnostikovaným u žen – ročně touto chorobou na světě onemocní více než půl milionu žen, v Česku kolem šesti tisíc, tj. přibližně každá tisící žena.
Řešení: Osmnáctiletý student Julian Rios Cantu z Mexika vyvinul podprsenku, která dokáže zavčas odhalit rakovinu prsu. Julianova maminka v boji s touto krutou nemocí přišla o obě prsa a právě to se stalo Julianovi hlavní motivací pro výrobu tohoto revolučního vynálezu.
Podprsenka je vybavena 200 biosenzory, které monitorují změnu teploty, tvaru a hmotnosti. Tyto biosenzory také vnímají tepelnou vodivost konkrétních míst – zvýšená teplota může indikovat zrychlený tok krve, což může znamenat vrůstání cév do nádoru. EVA – jak je podprsenka pojmenována – veškerá získaná data zanalyzuje a pošle do aplikace, ve které se data vyhodnotí.
Dopad: Tento vynález je zdánlivě jednoduchý a diskrétní způsob, jak lze implementovat zdravotní senzory do normálního každodenního oblečení. Tuto podprsenku stačí nosit pouze jednu hodinu týdně. Důležité je, že podobný princip by se mohl uplatnit i pro diagnózu jiných druhů rakoviny. Julian za tento skvělý vynález vyhrál hlavní cenu v podobě 20 000 dolarů v mezinárodní studentské soutěži Global Student Entrepreneur Awards (GSEA).
Originální článek