V prvních testech na zvířatech dokázaly zvukové vlny zničit až 75 % jaterních nádorů, což umožnilo imunitnímu systému vypořádat se se zbývajícími tkáněmi a zabránit jejich opětovnému vzniku.
"I když nezasáhneme celý nádor, můžeme způsobit jeho ústup a také snížit riziko budoucího metastazování," uvedl v prohlášení Zhen Xu, profesor biomedicínského inženýrství na Michiganské univerzitě a jeden z autorů nové studie publikované v časopise Cancers.
Zjednodušeně se jedná o ultrazvukové zobrazovací zařízení postavené na steroidech. Tato technologie, zvaná histotripse, se již testuje na lidech v nemocnici Baptist Health South Florida a dokáže zamířit tenké paprsky ultrazvukových vln na cílové oblasti.
Zařízení, které vysílá cílené ultrazvukové vlny, vytváří uvnitř postižených tkání mikrobubliny, které způsobují jejich rychlé rozpínání, kolaps a nakonec i rozpad.
Tento přístup má spoustu výhod. Vědci zjistili, že tato technologie nemá stejné nežádoucí vedlejší účinky jako jiné přístupy léčby rakovinných nádorů, jako je ozařování nebo chemoterapie.
Ještě nás však čeká spousta práce, než budeme s jistotou vědět, že histotripse je pro pacienty s rakovinou jater účinná a bezpečná.
"Doufáme, že naše poznatky ze studie budou motivací pro budoucí preklinické a klinické výzkumy histotripse směřující ke konečnému cíli, kterým je klinické přijetí léčby histotripse u pacientů s rakovinou jater," uvedl ve svém prohlášení hlavní autor studie Tejaswi Worlikar, doktorand biomedicínského inženýrství na Michiganské univerzitě.
Rakovina jater patří mezi deset nejčastějších nádorových onemocnění, která dnes postihují Američany. V České republice si tuto diagnózu ročně vyslechne bezmála 1000 lidí a podobný počet každý rok na tento druh rakoviny také umírá.