Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /www/doc/www.6dhub.cz/www/templates/6dhub/html/com_k2/default/item.php on line 37
Odemkněte dveře rukávem. Nová technologie skladuje data ve vašem oblečení a bez elektroniky
Technologie

Odemkněte dveře rukávem. Nová technologie skladuje data ve vašem oblečení a bez elektroniky

10.05.21

Martin Kysilka, 16. LISTOPADU 2017

Co to je: Vědci z University of Washington vytvořili speciální látku, která v sobě uchová data – od bezpečnostních kódů až po identifikační certifikát.

Většina dnešních chytrých tkanin kombinuje vodivé vlákno s elektronikou (senzory...). Vědci z UW si ale uvědomili, že vodivé vlákno má také jisté magnetické vlastnosti, se kterými lze manipulovat tak, aby uchovávala data anebo různé vizuální informace (písmena, čísla). Tato data lze číst levným a dostupným magnetometrem, který umí měřit polohu a sílu magnetického pole.

„Používáme stejný magnetometr, který je skoro v každém smartphonu a nespotřebovává téměř žádnou energii, takže čtení těchto dat je prakticky neomezené“ vysvětluje profesor Shyam Gollakota a dodává „Naši látku tedy můžete brát jako jakýsi paměťový disk. Ve svém oblečení tak můžete skladovat různá data“.

V jednom případě vědci uchovali (všili) bezpečnostní heslo k elektrickému zámku na rukáv košile. Zámek pak odemkli máváním rukávu v blízkosti pole magnetometru. Stejný princip uplatnili i případě modních doplňků jako je kravata, pásek, náhrdelník a náramek, ze kterých prozměnu četli data za pomocí smartphonu. K jejich výrobě použili tradiční šicí stroje. Magnetická pole látky z vodivých vláken měla zprvu rozdílné hodnoty. Třením magnetu o látku vědci nastavili směr a působení magnetických polí na pozitivní a negativní, tedy na nuly a jedničky – digitální data.

Zátěžové testy byly také úspěšné. Látka si zachovala své vlastnosti (uchovala data) i po praní, sušení a žehlení do 160 stupňů Celsia.

Tým také demontroval, jak si může jejich chytrá látka „povídat“ se smartphonem. Různá gesta se speciální rukavicí z vodivých vláken vyvolala u smartphonu různé reakce. Každé gesto disponuje jiným magnetickým signálem, který například spustí nebo vypne hudbu. Mobilní telefon tak můžete ponechat v kapse a měnit jednotlivé skladby doslova mávnutím ruky.

Dopad: Tato inovace se skládá výhradně z technologií, které již byly vynalezeny a jsou všem volně dostupné. S mnoha podobnými technologiemi, jejichž potenciál není zdaleka naplněn, se setkáváme dennodenně. Jaké nové vynálezy mohou vzejít z experimentů s technologiemi, jako jsou tyto?

 

Originální článek

Související

Lockdowny přinesly mnohonásobný nárůst sexuálního zneužívání dětí online

Nadace Internet Watch Foundation (IWF) uvádí, že její data ukazují, jak predátoři využili situace. Sociálních média naprala na ještě větší popularitě na začátku roku 2020, kdy vypukla pandemie. V loňském roce IWF zaznamenala více než 63 000 webových stránek zobrazujících děti v choulostivých...


Z kybernetické kriminality bylo obviněno sedm Rusů, používali ransomware

Americké úřady obvinily sedm zmíněných mužů, že jsou členy volné ruské hackerské sítě Trickbot. Ransomwary Conti a Ryuk jim vynesly nejméně 27 milionů liber jako výkupné od 149 britských obětí. „Toto je nesmírně významný okamžik pro Spojené království a naše společné úsilí s USA potírat...


Už žádný režim „letadlo“. EU povolí hovory a data během letu

To by mohlo znamenat, že cestující již nebudou muset přepínat svůj telefon do režimu „letadlo“, i když podrobnosti o tom, jak bude novinka implementována, nejsou prozatím známy. Termín, do kterého mají členské státy EU zpřístupnit frekvenční pásma 5G pro letadla, je 30. června 2023. To znamená, že...