Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /www/doc/www.6dhub.cz/www/templates/6dhub/html/com_k2/default/item.php on line 37
Obrovský kvantový úspěch. Mezi Pekingem a Vídní proběhl první „kvantový“ videohovor
Technologie

Obrovský kvantový úspěch. Mezi Pekingem a Vídní proběhl první „kvantový“ videohovor

10.05.21

Martin Kysilka, 18. ŘÍJNA 2017

Internet a elektronický obchod je bezesporu budoucnost světové ekonomiky. Přenos dat proto musí být rychlý, efektivní a především bezpečný. Zabezpečit data a komunikaci je však čím dál tím větší problém. Klasické metody kryptografie již naráží na své limity. Pozornost všech expertů se proto ubírá ke kvantovým technologiím a zejména ke kvantové kryptografii.

Dvacáteho devátého září prezident Čínské akademie věd Chunli Bai navázal videohovor s prezidentem Rakouské akademie věd Antonem Zeilingerem. Nebyl to však běžný videohovor. Tento videohovor byl zabezpečen technologií kvantového kódování, čímž se stal milionkrát bezpečnějším.

Jak je to možné? Zatímco klasická kryptografie používá k utajení informací metody matematiky, informatiky či klasické fyziky, kvantová kryptografie využívá kvantové mechaniky. Řeší tak problém bezpečné distribuce klíčů mezi odesílatelem a příjemcem a umožňuje spolehlivou detekci odposlechu.

Základem tohoto úspěchu bylo zřízení spolehlivého spojení mezi vesmírem a Zemí pro přenos kvantového stavu. To zajistila čínská strana svým satelitem Micius. Satelit, jenž byl pojmenován podle konfuciánského filosofa, byl na orbitální dráhu vypuštěn v létě 2016, obíhá ve výšce 500 kilometrů. Je vybaven vysílačem kvantových klíčů, zdrojem kvantově provázaných fotonů a přijímačem a analyzátorem pro kvantovou teleportaci. Dokáže distribuovat kvantové klíče až na vzdálenost 1200 kilometrů s kilohertzovou frekvencí.

Kvantová kryptografie pro distribuci klíčů používá proud fotonů. Satelit tedy z orbitu vysílá tok částic světla na dvě pozemské stanice (Peking a Vídeň). Na rozdíl od běžné klíčové kryptografie, jež využívá specifické matematické funkce, kvantová distribuce klíčů využívá jednotlivé fotony ve stavu kvantové „superpozice“. A právě to zaručuje absolutní bezpečnost přenosu kódu mezi oběma stranami. Pokud se někdo pokusí tok fotonů mezi satelitem a pozemskou stanicí narušit a změřit jejich polarizaci, jejich kvantový stav se ihned změní a okamžitě narušitele odhalí.

Dopad: Kvantové šifrování bude pro komerční transakce naprosto revoluční technologií. Zaručí absolutní bezpečnost vašich dat a to i na vzdálenost 1200 kilometrů. Kvantové technologie zcela změní hru, vzhledem k zákonům kvantové fyziky, je totiž nemožné, je jakkoliv hacknout.

Originální článek

Související

Lockdowny přinesly mnohonásobný nárůst sexuálního zneužívání dětí online

Nadace Internet Watch Foundation (IWF) uvádí, že její data ukazují, jak predátoři využili situace. Sociálních média naprala na ještě větší popularitě na začátku roku 2020, kdy vypukla pandemie. V loňském roce IWF zaznamenala více než 63 000 webových stránek zobrazujících děti v choulostivých...


Z kybernetické kriminality bylo obviněno sedm Rusů, používali ransomware

Americké úřady obvinily sedm zmíněných mužů, že jsou členy volné ruské hackerské sítě Trickbot. Ransomwary Conti a Ryuk jim vynesly nejméně 27 milionů liber jako výkupné od 149 britských obětí. „Toto je nesmírně významný okamžik pro Spojené království a naše společné úsilí s USA potírat...


Už žádný režim „letadlo“. EU povolí hovory a data během letu

To by mohlo znamenat, že cestující již nebudou muset přepínat svůj telefon do režimu „letadlo“, i když podrobnosti o tom, jak bude novinka implementována, nejsou prozatím známy. Termín, do kterého mají členské státy EU zpřístupnit frekvenční pásma 5G pro letadla, je 30. června 2023. To znamená, že...