Obrovský kvantový úspěch. Mezi Pekingem a Vídní proběhl první „kvantový“ videohovor
Technologie

Obrovský kvantový úspěch. Mezi Pekingem a Vídní proběhl první „kvantový“ videohovor

10.05.21

Martin Kysilka, 18. ŘÍJNA 2017

Internet a elektronický obchod je bezesporu budoucnost světové ekonomiky. Přenos dat proto musí být rychlý, efektivní a především bezpečný. Zabezpečit data a komunikaci je však čím dál tím větší problém. Klasické metody kryptografie již naráží na své limity. Pozornost všech expertů se proto ubírá ke kvantovým technologiím a zejména ke kvantové kryptografii.

Dvacáteho devátého září prezident Čínské akademie věd Chunli Bai navázal videohovor s prezidentem Rakouské akademie věd Antonem Zeilingerem. Nebyl to však běžný videohovor. Tento videohovor byl zabezpečen technologií kvantového kódování, čímž se stal milionkrát bezpečnějším.

Jak je to možné? Zatímco klasická kryptografie používá k utajení informací metody matematiky, informatiky či klasické fyziky, kvantová kryptografie využívá kvantové mechaniky. Řeší tak problém bezpečné distribuce klíčů mezi odesílatelem a příjemcem a umožňuje spolehlivou detekci odposlechu.

Základem tohoto úspěchu bylo zřízení spolehlivého spojení mezi vesmírem a Zemí pro přenos kvantového stavu. To zajistila čínská strana svým satelitem Micius. Satelit, jenž byl pojmenován podle konfuciánského filosofa, byl na orbitální dráhu vypuštěn v létě 2016, obíhá ve výšce 500 kilometrů. Je vybaven vysílačem kvantových klíčů, zdrojem kvantově provázaných fotonů a přijímačem a analyzátorem pro kvantovou teleportaci. Dokáže distribuovat kvantové klíče až na vzdálenost 1200 kilometrů s kilohertzovou frekvencí.

Kvantová kryptografie pro distribuci klíčů používá proud fotonů. Satelit tedy z orbitu vysílá tok částic světla na dvě pozemské stanice (Peking a Vídeň). Na rozdíl od běžné klíčové kryptografie, jež využívá specifické matematické funkce, kvantová distribuce klíčů využívá jednotlivé fotony ve stavu kvantové „superpozice“. A právě to zaručuje absolutní bezpečnost přenosu kódu mezi oběma stranami. Pokud se někdo pokusí tok fotonů mezi satelitem a pozemskou stanicí narušit a změřit jejich polarizaci, jejich kvantový stav se ihned změní a okamžitě narušitele odhalí.

Dopad: Kvantové šifrování bude pro komerční transakce naprosto revoluční technologií. Zaručí absolutní bezpečnost vašich dat a to i na vzdálenost 1200 kilometrů. Kvantové technologie zcela změní hru, vzhledem k zákonům kvantové fyziky, je totiž nemožné, je jakkoliv hacknout.

Originální článek

Související

Cestování časem by bylo možné, kdyby existovalo vícero variant minulosti

Jak je často zobrazováno ve vědeckofantastické literatuře, jakmile máte stroj času, pak už nic není trvalé - vždy se můžete vrátit a změnit to. Je však cestování časem v našem vesmíru skutečně možné, nebo je to jen sci-fi? Naše moderní chápání času a kauzality vychází z obecné teorie relativity....


Velký krok k datové suverenitě a bezpečnosti: NCP 4.0 se připojilo ke GAIA-X

Připojením NCP 4.0 do ekosystému získají české společnosti přístup ke službám Gaia-X a mohou tak využívat všech příslušných synergií vyplývajících z přístupu na suverénní cloudové prostředí, např. zajištění bezpečného ukládání dat, diverzifikaci míry závislosti na neevropských provozovatelích či...


Potřebujete mluvit se zemřelým blízkým? Díky metaverse už je to možné

V roce 2017 byla otci Artura Sychova diagnostikována agresivní forma rakoviny a lékaři mu dávali jen několik let života. Zpráva o otcově nemoci Sychova zdrtila. „Zasáhlo mě, že čas, který s ním mám, už je tak omezený,“ řekl magazínu Vice. Sychovovy děti byly ještě velmi malé a jejich otce bolelo...