Martin Kysilka, 18. ČERVENCE 2018
Co to je: Výzkumníci z University of Hong Kong vynalezli nový, velmi lehký materiál, který by mohl nahradit tradiční objemné těžké motory a jiné akční členy mechatronické soustavy u robotů, zdravotnické techniky, protéz, exoskeletonů či mikrorobotiky.
Materiál – hydroxid-oxyhydroxid nikelnatý – může být instantně aktivován a bezdrátově poháněn jednoduchým viditelným světlem s nízkou intenzitou, slabou elektřinou, mírnými výkyvy teplot či změnou vlhkosti. Umí vyvinout třítisíckrát větší váhu, než je jeho vlastní. Napínání a rychlost materiálu jsou podle vědců podobné jako u skeletálních svalů savců. Protože nikl tvoří většinu materiálu, jedná o velmi levné a dostupné zboží.
Dopad: Vývoj pohonných materiálů je podle deníku Science Robotics největší výzvou současné robotiky.
Měkká robotika je pro vývoj robotů, který by uměly napodobovat lidské chování a vykonávat lidské úlohy zcela zásadní. Naše svalová tkáň nám umožňuje dělat komplexní pohyby, jako je například zatnutí pěsti a házení předměty. Takovýchto pohybů potřebujeme dosáhnout i u robotů.
Materiály, které eliminují potřebu rozměrově omezených mechanismů a nahrazují je takřka neomezeným pohybem do všech stran, jsou pro budoucí rozboj robotiky rozhodujícím prvkem.
Originální článek