Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /www/doc/www.6dhub.cz/www/templates/6dhub/html/com_k2/default/item.php on line 37
Nová metoda 3D tisku vytiskne i funkční elektronické obvody
Technologie

Nová metoda 3D tisku vytiskne i funkční elektronické obvody

10.05.21

Martin Kysilka, 24. LISTOPADU 2017

V čem je problém: Současná metoda vnášení elektronických obvodů v rámci 3D tisku byla doposud velmi nepraktická. Po vytisknutí obvodů se buď muselo čekat, dokud materiál nevyschne anebo posléze materiál upravovat například tvrzením.

Řešení: Vědci z University of Nottingham vyvinuli novou metodu pro tisk plnohodnotných elektronických obvodů například pro zdravotnickou techniku anebo zařízení pro sběr solární energie.

I když mluvíme o 3D tisku, tato nová metoda nefunguje na principu dnes již všude dostupných klasických 3D tiskáren. Připomíná spíše jakousi kombinaci tradiční inkoustové tiskárny s pájením.

Elektronické obvody vyprodukované touto metodou jsou tvořeny jak vodivým metalickým inkoustem na bázi stříbra tak i nevodivým polymerovým inkoustem.

V tomto případě na to však šli vědci zcela jiným způsobem a kýženého efektu dosáhli za pomocí UV světla. Zjistili totiž, že nanočástice stříbra (50 nm) ve vodivém inkoustu jsou schopny UV světlo (ve vlnové délce 380 až 420 nm) velmi dobře absorbovat. Absorbovaná UV energie se konvertuje v teplo, které z vodivého inkoustu vypaří veškerá rozpouštedla a nanočástice stříbra tím tak roztaví. Tento proces postihne pouze vodivý inkoust a polymer zůstane v původním stavu. Vědci použili zdroj s 395 nm UV světla. Inkoust se zahřál, a zakrátko ztvrdnul.

Dopad: Tato nová metoda vyřešila jeden z hlavních problémů kombinování více materialů a otevírá tak nové možnosti 3D tisku. Proces tvrdnutí jedné vrstvy vodivého inkoustu nyní trvá méně než jednu minutu. Dříve tento proces trval mnohonásobně déle. Výrobci také museli využívat tradičních zdrojů tepla (například troubu), což se značně podepsalo na tvaru jejich objektů z 3D tiskárny, jež jsou převážně tisknuty z plastových materiálů.

Díky této nové technologii bychom si nyní mohli například vytisknout náramek, jenž by obsahoval senzor na měření tlaku, obvody pro bezdrátovou komunikaci a kondenzátor sloužící jako baterie. Každý by si tak doma mohl vytisknout personalizovaný náramek na míru.

Originální článek

Související

Česká firma vyrábí na 3D tiskárně sedla podle otisku zadku

Cyklistické nadšence může po dlouhých a hrbolatých trasách trápit bolavé pozadí. Česká společnost Posedla nyní začala vyrábět sedla Joyseat zákazníkům přímo na míru – podle otisku kontur zadku. Společnost Posedla popisuje Joyseat jako „první cyklistické sedlo na světě, které bylo vyrobeno na míru...


Jan Tobolík: 3D vytištěné violoncello má oproti tomu klasickému 35 výhod

My se v tomto rozhovoru podíváme na 3D tisk ve firmách, konkrétně do společnosti MyCello, která tímto způsobem vyrábí kvalitní violoncella. Spoluzakladatel společnosti, programátor Jan Tobolík, nám prozradil, co je při výrobě takového hudebního nástroje nejdůležitější, jakou největší výhodu má 3D...


Elektronický odpad: V roce 2022 lidí vyhodí pět miliard telefonů

Odhad založený na údajích o globálním obchodu zdůrazňuje rostoucí ekologický problém „elektronického odpadu“. Mnoho lidí si staré telefony raději ponechává, než aby je recyklovalo, tvrdí výzkum. Vzácné nerosty nezískané z odpadní elektroniky, jako je měď v drátech nebo kobalt v dobíjecích...