Odhad založený na údajích o globálním obchodu zdůrazňuje rostoucí ekologický problém „elektronického odpadu“. Mnoho lidí si staré telefony raději ponechává, než aby je recyklovalo, tvrdí výzkum. Vzácné nerosty nezískané z odpadní elektroniky, jako je měď v drátech nebo kobalt v dobíjecích bateriích, se pak musí těžit z přírody.
„Lidé mají tendenci si neuvědomovat, že všechny tyto zdánlivě nevýznamné položky mají velkou hodnotu a společně na globální úrovni představují obrovské objemy,“ řekl generální ředitel WEEE Pascal Leroy.
Na celém světě je odhadem 16 miliard mobilních telefonů, a v Evropě se téměř třetina již nepoužívá. WEEE říká, že jeho výzkum ukazuje, že „hora“ elektrického a elektronického odpadu - od praček a toustovačů po tabletové počítače a zařízení GPS, vzroste do roku 2030 na 74 milionů tun ročně.
Začátkem tohoto roku zahájila Royal Society of Chemistry kampaň propagující těžbu elektronického odpadu za účelem výroby nových produktů a upozornila na globální konflikty, včetně války na Ukrajině, ohrožující dodavatelské řetězce drahých kovů.
Magdalena Charytanowiczová z WEEE uvedla: „Tato zařízení nabízejí mnoho důležitých zdrojů, které lze využít při výrobě nových elektronických zařízení nebo jiných zařízení, jako jsou větrné turbíny, baterie pro elektromobily nebo solární panely. To vše je klíčové pro zelený a digitální přechod na nízkouhlíkové firmy.“
Jen něco málo přes 17 % světového elektronického odpadu je řádně recyklováno. Mezinárodní telekomunikační unie Organizace spojených národů si stanovila cíl zvýšit tento podíl do příštího roku na 30 %. Zdůrazňuje, že jde o jeden z „nejrychleji rostoucích a nejsložitějších toků odpadů, které ovlivňují lidské zdraví i životní prostředí, protože mohou obsahovat škodlivé látky“.
Průzkumy organizace Material Focus naznačují, že jen ve Velké Británii je v současné době v domácnostech nahromaděno více než 20 milionů nepoužitých, ale funkčních elektrických předmětů v hodnotě až 5,63 miliardy liber. Také vypočítala, že průměrná britská domácnost by mohla prodat nechtěné technologie a získat asi 200 liber.
Online kampaň organizace poskytuje tipy, včetně toho, kde je možné najít recyklační centra. Pascal Leroy dodal, že se dá udělat mnohem víc. „Poskytování sběrných boxů v supermarketech, vyzvednutí malých rozbitých spotřebičů při dodání nových a nabízení poštovních boxů pro vrácení drobného elektronického odpadu jsou jen některé z iniciativ zavedených na podporu vrácení těchto položek.“