Nová kvantová technologie zbaví svět padělků
Technologie

Nová kvantová technologie zbaví svět padělků

10.05.21

V čem je problém: Padělané zboží stojí každoročně celosvětovou ekonomiku 500 miliard dolarů. Jenom padělaná léčiva stojí zdravotnický a farmaceutický průmysl 200 miliard dolarů ročně. Až jedné třetině padělaných léků chybí potřebné aktivní ingredience, což má za důsledek miliony ztracených životů.

Řešení: Tým z University of Lancaster vytvořil unikátní atomový identifikační prvek založen na kvantových nepravidelnostech ve 2D materiálech jako je grafen.

Na bázi četnosti atomů v jisté části identifikačního štítku, kvantová fyzika dané nepravidelnosti zesílý a učiní tak štítek „neobtisknutelný“ jakýmkoliv elektrickým zařízením či optickým skenerem.

Tyto atomové značky bude možné aplikovat na téměř jakýkoliv povrch. Zákazník si bude moci tento štítek oskenovat svým smartphonem, který dané ID porovná s databází výrobce a potvrdí či odmítne pravost produktu.

Dopad: Padělky představují pro světovou ekonomiku obrovskou zátěž. S vývojem a expanzí internetu věcí (Internet of Things) bude vzrůstat tlak na identifikaci a zabezpečení chytrých zařízení a systémů, jako jsou třeba komponenty pro brzdící systém samořídících automobilů. Atomové identifikační štítky ve spojení s jinými technologiemi jako jsou blockchain nebo umělá inteligence by v budoucnu mohly vytvořit neprůstřelný bezpečnostní systém, který by takovou ochranu dokázal poskytnout. Bude zajímavé sledovat, jestli se v budoucnu hackerům podaří prorazit i bezpečnostní systémy jako je tento.

Originální článek

Související

Cestování časem by bylo možné, kdyby existovalo vícero variant minulosti

Jak je často zobrazováno ve vědeckofantastické literatuře, jakmile máte stroj času, pak už nic není trvalé - vždy se můžete vrátit a změnit to. Je však cestování časem v našem vesmíru skutečně možné, nebo je to jen sci-fi? Naše moderní chápání času a kauzality vychází z obecné teorie relativity....


Čínské Weibo ukazuje polohu uživatelů, bojuje tím proti „špatnému chování“

Tento krok, oznámený na oficiálním účtu Weibo , získal přes 200 milionů zhlédnutí a byl široce diskutován, přičemž někteří uživatelé byli otřeseni snížením jejich online anonymity. „Zdá se, že každá IP adresa ti šeptá do ucha: Buď opatrný,“ okomentoval to uživatel Misty. Jiní naopak psali, že...


Apple AirTag je zneužíván pro špehování lidí

Dvaatřicetiletá Norsworthyová otevřela na svém iPhonu aplikaci Najít. „Ukázala se celá má trasa. Bylo tam napsáno 'majitel naposledy viděl vaši polohu v 15:02', což bylo právě v tu chvíli,“ popsala žena, která okamžitě zavolala na policii s tím, že neví, co má dělat. Původním účelem lokátoru...