Milada Kadeřábková, 06. 05. 2020
V současné situaci, kdy mnoho z nás nemůže chodit do práce ani se vídat s přáteli, roste poptávka po technologiích, které umožňují kvalitní videohovory. Nejnověji s touto možností přichází i Facebook, čímž konkuruje aplikacím jako je například Zoom či Microsoft Teams.
Technologie nazvaná Messenger Rooms umožní lidem skupinové video konverzace, do kterých může vstoupit až 50 účastníků. Společnost Facebook se vyjádřila pro magazín BBC, že funkci spustili dříve právě kvůli situaci vzniklé v souvislosti s koronavirem. Na vývoji nového produktu se mimo jiné podíleli i kryptografové, jejichž úkolem bylo zajistit, aby se k chatům nemohli přidat nezvaní hosté.
Službu nyní mohou využívat někteří Britové. Než se dostane ke všem uživatelům Facebooku, zaberete ještě to několik týdnů.
Reakce na velkou poptávku
Během pandemie koronaviru zaznamenala poptávka po službách v oblasti videohovorů silný nárůst. Podle Facebooku se například videohovory na Messengeru v oblastech, které byly virem zasaženy nejvíce, zvýšily oproti loňskému roku na dvojnásobek.
Konkurenční aplikace Zoom zaznamenala v dubnu nárůst uživatelů na celkových 300 milionů. A Houseparty, kterou vlastní společnost Epic Games, byla už na začátku března, kdy první americká města vydávala karanténní opatření, stažena více než dvěma miliony lidí. Jiné aplikace, jako například Microsoft Teams, nabídly na toto období prémiové funkce.
Novinky
Messenger Rooms umožní lidem připojit se i odejít z konverzace, zatímco „chatovací pokoj“ zůstane stále otevřený. John Hegeman, vice president newsfeedů Facebooku řekl, že společnost chtěla znovu vytvořit příležitost pro vznik „příjemných překvapení“, která se běžně dějí ve fyzickém světě. To je něco, co konkurenční aplikace zatím nemají.
„V reálném světě vždy existuje možnost, že náhodou narazíte na někoho známého… Takže doufáme, že určitá možnost pro vznik takové náhody bude i u našeho produktu,“ řekl Hegeman.
Chatovací místnosti mohou být vytvářeny přes Facebook nebo Messenger a společnost prý plánuje již brzy přidat tuto funkci také na Instagram, WhatsApp a své zařízení Portal přímo určené pro videohovory.
Lidé, kteří vytvoří chat na Messenger Rooms, budou mít možnost si zachovat soukromí, blokovat nechtěné účastníky a také zasílat pozvánky lidem, kteří profil na Facebooku nemají. Navíc si budou moci vybírat z různých filtrů rozšířené reality a měnit v reálném čase svá pozadí. Veřejně viditelné chatovací místnosti se uživatelům vždy zobrazí v horní části jejich facebookového feedu.
Služba byla zatím testována v Argentině a Polsku, kde se Facebook Messenger hodně používá. Během testování byly schopné místnosti pojmout 17 až 20 účastníků, ale podle Facebooku má toto číslo během následujících týdnů vyrůst až na 50.
Proces vývoje
Facebook přiznává, že se během vývoje produktu nechal inspirovat svými konkurenty. Zoom například v minulosti pracoval na tom, aby zabránil takzvanému „zoombombingu“, kdy se do videohovorů přihlásili nechtění hosté, kteří například sdíleli pornografii či se jinak nevhodně míchali do konverzace.
Stephane Taine, ředitel produktu Messenger, zmínil, že hlavním záměrem Facebooku bylo se tohoto problému vyvarovat. Proto se na vývoji produktu podíleli kryptografové.
Celé konverzace však zatím kryptovány nebudou. Taine doufá, že se to do budoucna změní. Facebook přitom zdůraznil, že videohovory svých uživatelů nebude poslouchat ani je monitorovat. Už nyní je však jisté, že bude sbírat data o tom, kdykoli uživatel nějakou chatovací místnost otevře. Společnost se k tomu vyjádřila v tom smyslu, že tato data budou použita k vylepšení produktu a celkové zkušenosti na Facebooku.