Jan Handl, 29.08.21
Kubánská vláda zavedla nová nařízení o používání sociálních sítí a internetu, jejich cílem je podle kritiků potlačit nesouhlas s vládní politikou.
Nové vyhlášky byly zveřejněny v návaznosti na největší protivládní protesty, které se po desetiletích prohnaly komunisty ovládaným ostrovem. Lidé pomocí sociálních médií sdíleli záběry z demonstrací a povzbuzovali příznivce opozice. Vyhlášky činí z podněcování k jednání, které „ovlivňuje veřejný pořádek“, zločin.
Rovněž je nařízeno poskytovatelům internetu omezit přístup těm, kteří „šíří falešné zprávy nebo poškozují image státu“. Vyhlášky byly zveřejněny v oficiálních novinách Gaceta jen něco málo přes měsíc poté, co tisíce Kubánců vyšly do ulic ve vzácném projevu hněvu vůči komunistické vládě.
Protesty, které začaly v malém městě San Antonio de los Baños, podle všeho neměly žádného formálního organizátora, ale zdálo se, že byly svolány prostřednictvím online komunitního fóra. Rychle se rozšířily po celé zemi poté, co byl široce sdílen facebookový živý přenos lidí účastnících se improvizovaného pochodu v San Antoniu.
Přístup k mobilnímu internetu na Kubě byl zaveden až v prosinci 2018, ale poskytl Kubáncům možnost získávat zprávy z jiných zdrojů, než jsou státem ovládaná média. Kubánská telekomunikační síť však zůstává pod kontrolou státu a v době po protestech uživatelé zjistili, že nemají přístup na Facebook, WhatsApp, Instagram nebo Telegram.
Ředitel londýnské firmy pro monitorování internetu Netblocks tehdy tiskové agentuře Associate Press řekl, že výpadky se zdály být „reakcí kubánské vlády na protesty podněcované sociálními médii“. Kubánští představitelé uvedli, že cílem nových dekretů je uchránit Kubánce před počítačovou kriminalitou. Náměstek ministra pro komunikace Wilfredo González řekl tiskové agentuře AFP, že nová nařízení byla zavedena na ochranu osobních údajů Kubánců a „jejich soukromí“. Dodal však, že budou také chránit státní úředníky, protože podle nových pravidel „nemůže nikdo očerňovat úředníka země ani revoluční proces“.
Ředitel organizace Human Rights Watch Americas José Miguel Vivanco na Twitteru napsal, že nařízení byla krokem ke zpřísnění vládních omezení na internetu. Vivanco dodal, že „ovlivnění prestiže země“ bude nyní považováno za „incident v oblasti kybernetické bezpečnosti“. Tresty za tyto „zločiny“ zatím nebyly zveřejněny.
Tento článek je chráněn pomocí blockchainové služby Mytitle.