Jan Handl, 27. 06. 21
Na farmě Philipa Hughese poblíž pohoří Berwyn nedaleko národního parku Snowdonia ve Walesu okupuje dobytek svěží pastviny a stáda ovcí pokrývají kopce. Kdo by si pomyslel, že venkovská idylka úzce souvisí s těžbou kryptoměn.
Rodina Philipa Hughese farmaří po celé generace, ale nyní se obrací k „těžbě“. K produkci nové kryptoměny využívá výkonné počítače poháněné obnovitelnou energií, pocházející z kravských lejn. Velký šestiválcový motor běžící rychlostí 500 otáček za minutu přeměňuje metan produkovaný rozkladem kravského hnoje na elektřinu. Tento proces se nazývá anaerobní digesce.
Při absenci kyslíku mikroby rozkládají hnůj a produkují metan, který lze spalovat za účelem výroby tepla a elektřiny, místo aby unikl do atmosféry, kde by působil jako silný skleníkový plyn. To, co zbyde, lze použít jako hnojivo.
Asi dvě třetiny elektřiny generované anaerobním digescí pomáhají napájet farmu a karavanový park farmy, zbytek však napájí těžební soupravy, speciální počítače o velikosti kufru. Ty pracují na komplexních výpočtech, které slouží k ověření transakcí, a na oplátku jsou odměněny novou kryptoměnou. Tyto procesy spotřebovávají opravdu velké množství energie, v současné době se tu těží Ethereum. Tato měna se za několik týdnů nedávno propadla skoro o polovinu, takže Philip Hughes se své příjmy snaží diverzifikovat a svou obnovitelnou energii poskytuje třetím stranám, které se také zabývají těžbou kryptoměn.
I když je energetická spotřeba těžby Etherea vysoká, je výrazně nižší než těžba bitcoinů a může se ještě dále snižovat. K těžbě kryptoměn se nepoužívají jen poměrně kuriózní motory na metan z kravského trusu, ale i solární, vodní a větrné generátory.
Některé malé vodní projekty jsou pečlivě zvažovány, jelikož se jejich majitelé bojí dopadu na životní prostředí. A další těžaři pochybují, že kryptoměny budou cenné dostatečně dlouho, aby splatily značné kapitálové investice, které vodní energie vyžaduje.
Z 290 členů Britské asociace pro vodní energii ví generální ředitel sdružení Simon Hamlyn jen o dvou, kteří zkoušejí kryptotěžbu. Jeden zakoupil řadu souprav pro instalaci v lokalitách v Severním Irsku a druhý se stal obětí loupeže, když maskovaní zloději pronikli do elektrárny a těžařské soupravy ukradli.
Dříve byl hlavním mechanismem pro rozvoj režimů obnovitelné energie výkupní tarif, který platil výrobcům z obnovitelných zdrojů za elektřinu, kterou dodávali do sítě. Obnovitelnou energii používanou k těžbě kryptoměny však nelze z legislativních důvodů použít k jiným účelům, například k napájení elektromobilů nebo vytápění domů.
Waleský farmář Philip si je velmi dobře vědom, že jeho podnikání v oblasti kryptoměn je založeno na produkci aktiva, jehož hodnota se může dramaticky změnit, někdy v reakci na jedinou poznámku Elona Muska nebo Donalda Trumpa. Pokud se trh zhroutí, využije výpočetní sílu souprav k jiným účelům. Některé se zdají spekulativnější než jiné, například nastavování polí grafických karet pro práci s počítačovou animací pro filmaře, jako je Disney. Jeho podnikání v oblasti kryptoměn však vyvolalo zájem dalších farmářů. I podle nich je mnohem jednodušší provozovat počítač než stádo krav nebo stádo ovcí.
Tento článek je chráněn pomocí blockchainové služby Mytitle.