Martin Kysilka, 13. BŘEZNA 2018
V čem je problém: Mozková mrtvice je stále jednou z nejzávažnějších nemocí moderní doby. Vzniká při ucpání mozkových cév nebo při jejich prasknutí.
Jen v České republice na mozkovou mrtvici každý den zemře 32 osob. Ročně onemocní kolem 46 tisíc osob, z čehož čtvrtina umírá a zbývající tři čtvrtiny mají velmi vysokou pravděpodobnost, že budou trvale postiženy.
Mnohé společnosti jako Braintree nebo Muskova Neuralink plánují tuto chorobu léčit za pomocí mozkových čipů – tedy za pomocí riskantních invazivních metod.
Co to je: Izraelský neurotechnologický strartup BrainQ chce mrtvici a poranění míchy léčit za pomocí AI a EEG (elektroencefalografie: vyšetření, které zachycuje aktuální elektrické aktivity mozku). Zařízení bude sbírat data, ze kterých určí diagnózu a následně pomůže i s léčbou.
EEG zařízení nejsou žádnou novinkou a to dokonce ani v oblasti neurologických léčeb. Například NeuroLution z americké Missouri pracuje na podobné EEG technologii, která pomůže paralyptikům obnovit svalové funkce. Startup NeuroPace se zase zaměřuje na panické a epileptické záchvaty. Postup léčby by však měl být velmi podobný.
V současné době probíhají dvě testování na lidských pacientech. Než společnost dostane povolení od americké FDA (Food and Drug Administration), zkusí vstoupit na některý ze zahraničních trhů. Mluvčí společnosti BrainQ doufá, že do roku 2020 se jim podaří vstoupit na americký trh.
Nadějného startupu si všiml i Google. Jeho Launchpad Studio zahájilo na podzim minulého roku s BrainQ spolupráci.
Dopad: Systémy propojující mozek s počítačem (BCI – brain computer interface) jsou na vzestupu. Startupy se zaměřují jak na chirurgické tak na neinvazivní metody aplikace.
Jednou se tak dost pravděpodobně dočkáme propojení našeho mozku s běžnou elektronikou (například se smartphonem) v reálném čase.
Povede trend EEG a BCI zařízení ke vzniku zcela nového kyberprostoru, ve kterém bychom komunikovali výhradně prostřednictvím myšlenek?
Originální článek