Martin Kysilka, 4. LISTOPADU 2017
V čem je problém: Nad přicházející robotizací téměř všech odvětví se vznáší mnoho otazníků. Mnoho lidí se k budoucnosti, která bude z velké části poháněna výhradně roboty, staví spíše negativně. V mnoha připadech jsou obavy zcela na místě. Medicína je však oblastí, kde integrace robotů zachrání miliony lidských životů. Plně funkční robo-chirurgové již existují několik let, ale až nyní dostali od úřadů zelenou.
Co to je: Před dvěma týdny vládní agentura Spojených států amerických Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (Food and Drug Administration, FDA) schválila použití robo-chirurgů pro minimálně invazivní chirurgické operace. Tento historický milník zásadně rozšiřuje pole působnosti robotů. Přesnost a preciznost jsou v medicíně velmi žádanými vlastnostmi. Lidé jsou navíc tvůrci chyb. Roboti existují, aby chyby nedělali.
Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv nově posvěcený chirurgický systém Senhance od firmy TransEnterix neboli robotically-assisted surgical device (RASD), umožňí chirurgům ovládát chirugické nástroje prostřednictvím počítače. Senhance ovládá chirurg z platformy připomínající kokpit letadla. Vizuální spojení zprostředkovává speciální 3D rozhraní, které detailně zachycuje operovanou část těla. Doktor tak na dálku ovládá až tři robo-ruce vybavené různými chirurgickými nástroji.
Minimálně invazivní chirurgické operace je operace, při níž se minimalizuje počet a intenzita chirugických řezů. Tento typ operace je většinou prováděn za pomocí tenkých jehel a endoskopu pro co nejpřesnější možný zákrok. Tělo se po takovéto operaci rychleji zotavuje a na operovaném místě nevznikají jizvy. Bez pomoci technologií je pro chirurga takový zákrok téměř neuskutečnitelný. RASD technologie poskytne chirurgovi takové podmínky –vizuálně i fyzicky–, při nichž je schopen provést dokonalou minimálně invazivní operaci.
Dopad: Dopad robotizace nemusí nutně znamenat ztrátu zaměstnání. V tomto případě kombinace člověka s robotem rozšiřuje a zkvalitňuje obor chirurgie.
Robotické operace nejsou žádnou novinkou. Tyto technologie se však postupně vyvíjely a zdokonalovaly až do fáze, kdy je jejich použití naprosto bezpečné. Robo-chirurgové jako je Senhance, jsou navrženi tak, aby lidským chirurgům při operaci umožnili co nejpřesnější a nejbezpečnější zásah, jak je to jen možné. „Ročně v USA proběhně milion chirurgických operací metodou laparoskopie se základními manuálnímí nástroji, které chirurgy značně limitují. Nové robotické technologie chirurgům zdokonalí smysly a zkvalitní práci.
Vaše tělo se po minimálně invazivní operaci rychleji zregeneruje a nezanechá na sobě žádný otisk, například v podobě jizvy“, vysvětluje Todd M. Pope prezident a CEO TransEnterixu.
Originální článek