Milada Kadeřábková 15. 06. 20
Miliony lidí po celém světě vyšly do ulic na protest proti vraždě George Floyda, neozbrojeného černocha, kterého v květnu roku 2020 zavraždil bílý policista v Minneapolis.
Demonstranti však čelí ze strany policie nebývalému dohledu a násilí. V červnu udělilo americké ministerstvo spravedlnosti Úřadu pro potírání drog, který se jinak zabývá prosazováním federálních zákonů souvisejících s drogami, pravomoc „provádět tajný dohled nad civilisty“ v rámci vládního úsilí protesty potlačit. Jako jedna z technologicky nejvybavenějších vládních agentur má tak tento úřad nyní přístup k miliardám nahrávek z tuzemských telefonních hovorů, přístup k polohám mobilních telefonů a stejně jako mnoho jiných vládních organizací, také technologii na rozpoznávání obličejů.
Právě kvůli tomuto intenzivnímu dohledu se protestující obávají, že budou později muset čelit následkům. V předchozích týdnech se tedy vývojáři snažili vytvořit aplikace a nástroje, které demonstrantům umožňují odstranit metadata z jejich fotografií a maskovat či rozmazat obličej, aby je rozpoznávací systémy nemohly identifikovat.
Například Everest Pipking vyvinul nástroj, který mimo jiné umožňuje uživatelům rozmazat tváře či se kompletně maskovat. Webová aplikace běží v rámci prohlížeče a nenahrává ani neukládá žádná data. Software je navíc zcela otevřený, díky čemuž si každý může jeho kód stáhnout a spustit aplikaci na vlastním offline zařízení. Pipkin však nebyl jediný vývojář, který se snažil protestujícím usnadnit ochranu jejich soukromí.
„Zaznamenal jsem mnoho rozmluv o tom, že státní orgány shromažďují ze sociálních sítí videa o protestech za účelem identifikace demonstrantů,“ řekl vývojář Sam Loeschen magazínu TechCrunch. Ten vytvořil „censr“, aplikaci rozšířené reality, která funguje na iPhone XR a novějších verzích, maskuje a pixeluje obličeje na fotografiích v reálném čase. Aplikace také maže metadata fotek, díky čemuž je těžší identifikovat zdroj a polohu maskované fotografie. Loeschen řekl, že to byl „opravdu jednoduchý víkendový projekt“. V současnosti je ve stádiu beta verze.
???????? Announcing censr: a simple camera app for protecting your identity!
— Sam Loeschen (@polygone_) June 5, 2020
available for iPhone XR and up
distributing to protestors and press through TestFlight. Send me a DM for the link! pic.twitter.com/J1Znd2ZKqN
Noah Conk zase vytvořil iPhone Shortcut, který využívá systém rozpoznávání obličeje od Amazonu a automaticky maže každou tvář, kterou rozezná. Conk řekl, že se rozhodl vytvořit Shortcut, nikoli klasickou aplikaci, protože se chtěl vyhnout čekání v dlouhém schvalovacím procesu Applu. Conk prý začal pracovat na projektu poté, co byl jeho přítel během nedávného protestu v Seattlu zatčen a „zmlácen několika policisty“. „Sháněl jsem tehdy na dálku právníky a kauci, byl jsem v San Franciscu. Cítil jsem se bezmocný,“ řekl. Nástroj prý vyvíjel jako podporu protestujícím.
Nedávno také aplikace pro soukromé posílání zpráv Signal přišla s vlastní funkcí rozmazávání fotografií a její uživatelská základna díky tomu od zahájení protestů masivně stoupla. Zakladatel Signalu Moxie Marlinspike na svém blogu uvedl, že tento krok má „podpořit každého v ulicích,“ včetně těch, kteří protestují v USA i po celém světě, a v mnoha případech porušují pravidla sociálního distancování uložená vládami ke zpomalení pandemie koronaviru. „Jedna věc se zdá být jasná: v roce 2020 je opravdu vhodné si obličej zakrýt,“ řekl.
Zdroj: https://techcrunch.com/2020/06/06/protesters-blur-faces-anonymize-photos/