Demonstrujícím pomáhají k ochraně soukromí nástroje na maskování identity
Technologie

Demonstrujícím pomáhají k ochraně soukromí nástroje na maskování identity

10.05.21

Milada Kadeřábková 15. 06. 20

Miliony lidí po celém světě vyšly do ulic na protest proti vraždě George Floyda, neozbrojeného černocha, kterého v květnu roku 2020 zavraždil bílý policista v Minneapolis.

Demonstranti však čelí ze strany policie nebývalému dohledu a násilí. V červnu udělilo americké ministerstvo spravedlnosti Úřadu pro potírání drog, který se jinak zabývá prosazováním federálních zákonů souvisejících s drogami, pravomoc „provádět tajný dohled nad civilisty“ v rámci vládního úsilí protesty potlačit. Jako jedna z technologicky nejvybavenějších vládních agentur má tak tento úřad nyní přístup k miliardám nahrávek z tuzemských telefonních hovorů, přístup k polohám mobilních telefonů a stejně jako mnoho jiných vládních organizací, také technologii na rozpoznávání obličejů.

Právě kvůli tomuto intenzivnímu dohledu se protestující obávají, že budou později muset čelit následkům. V předchozích týdnech se tedy vývojáři snažili vytvořit aplikace a nástroje, které demonstrantům umožňují odstranit metadata z jejich fotografií a maskovat či rozmazat obličej, aby je rozpoznávací systémy nemohly identifikovat.

Například Everest Pipking vyvinul nástroj, který mimo jiné umožňuje uživatelům rozmazat tváře či se kompletně maskovat. Webová aplikace běží v rámci prohlížeče a nenahrává ani neukládá žádná data. Software je navíc zcela otevřený, díky čemuž si každý může jeho kód stáhnout a spustit aplikaci na vlastním offline zařízení. Pipkin však nebyl jediný vývojář, který se snažil protestujícím usnadnit ochranu jejich soukromí.

„Zaznamenal jsem mnoho rozmluv o tom, že státní orgány shromažďují ze sociálních sítí videa o protestech za účelem identifikace demonstrantů,“ řekl vývojář Sam Loeschen magazínu TechCrunch. Ten vytvořil „censr“, aplikaci rozšířené reality, která funguje na iPhone XR a novějších verzích, maskuje a pixeluje obličeje na fotografiích v reálném čase. Aplikace také maže metadata fotek, díky čemuž je těžší identifikovat zdroj a polohu maskované fotografie. Loeschen řekl, že to byl „opravdu jednoduchý víkendový projekt“. V současnosti je ve stádiu beta verze.

Noah Conk zase vytvořil iPhone Shortcut, který využívá systém rozpoznávání obličeje od Amazonu a automaticky maže každou tvář, kterou rozezná. Conk řekl, že se rozhodl vytvořit Shortcut, nikoli klasickou aplikaci, protože se chtěl vyhnout čekání v dlouhém schvalovacím procesu Applu. Conk prý začal pracovat na projektu poté, co byl jeho přítel během nedávného protestu v Seattlu zatčen a „zmlácen několika policisty“. „Sháněl jsem tehdy na dálku právníky a kauci, byl jsem v San Franciscu. Cítil jsem se bezmocný,“ řekl. Nástroj prý vyvíjel jako podporu protestujícím.

Nedávno také aplikace pro soukromé posílání zpráv Signal přišla s vlastní funkcí rozmazávání fotografií a její uživatelská základna díky tomu od zahájení protestů masivně stoupla. Zakladatel Signalu Moxie Marlinspike na svém blogu uvedl, že tento krok má „podpořit každého v ulicích,“ včetně těch, kteří protestují v USA i po celém světě, a v mnoha případech porušují pravidla sociálního distancování uložená vládami ke zpomalení pandemie koronaviru. „Jedna věc se zdá být jasná: v roce 2020 je opravdu vhodné si obličej zakrýt,“ řekl.

Zdroj: https://techcrunch.com/2020/06/06/protesters-blur-faces-anonymize-photos/

Související

Továrny v Jižní Koreji rychle nahrazují roboty za lidi

Podle zprávy magazínu Rest of the World zveřejněné 6. června tato událost podnítila zvýšení investic do robotů v zemi. „V průběhu naší historie jsme vždy museli hledat způsoby, jak si udržet náskok," uvedl Kim Yong-rae, generální ředitel společnosti Speefox, největšího jihokorejského výrobce...


Nejmenší chodící robot na světě měří půl milimetru

Tito roboti jsou však často navrženi tak, aby plavali nebo jednoduše proplouvali tekutinami, které se již pohybují v tělesném oběhovém systému. Výzkumníkům se však tentokrát podařilo sestrojit bezdrátového robota, který může být řízen na dálku a jenž se pohybuje buď na nohách nebo jiným druhem...


O propojení Property a Technology s Maxem Verteletskyim, zakladatelem startupu Spaceti

6Dhub.cz · CZECHárna Petra Beneše 15# - Maksym Verteletskyi Pokud si chcete přidat Czechárnu Petra Beneše na Spotify, můžete tak učinit ZDE . Podporu pro svůj byznys model jste začali shánět zhruba před pěti lety. Už tehdy mě velmi zaujalo, že jsi měl kolem sebe ve smyslu zkušeností, věku i...