Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /www/doc/www.6dhub.cz/www/templates/6dhub/html/com_k2/default/item.php on line 37
Demonstrujícím pomáhají k ochraně soukromí nástroje na maskování identity
Technologie

Demonstrujícím pomáhají k ochraně soukromí nástroje na maskování identity

10.05.21

Milada Kadeřábková 15. 06. 20

Miliony lidí po celém světě vyšly do ulic na protest proti vraždě George Floyda, neozbrojeného černocha, kterého v květnu roku 2020 zavraždil bílý policista v Minneapolis.

Demonstranti však čelí ze strany policie nebývalému dohledu a násilí. V červnu udělilo americké ministerstvo spravedlnosti Úřadu pro potírání drog, který se jinak zabývá prosazováním federálních zákonů souvisejících s drogami, pravomoc „provádět tajný dohled nad civilisty“ v rámci vládního úsilí protesty potlačit. Jako jedna z technologicky nejvybavenějších vládních agentur má tak tento úřad nyní přístup k miliardám nahrávek z tuzemských telefonních hovorů, přístup k polohám mobilních telefonů a stejně jako mnoho jiných vládních organizací, také technologii na rozpoznávání obličejů.

Právě kvůli tomuto intenzivnímu dohledu se protestující obávají, že budou později muset čelit následkům. V předchozích týdnech se tedy vývojáři snažili vytvořit aplikace a nástroje, které demonstrantům umožňují odstranit metadata z jejich fotografií a maskovat či rozmazat obličej, aby je rozpoznávací systémy nemohly identifikovat.

Například Everest Pipking vyvinul nástroj, který mimo jiné umožňuje uživatelům rozmazat tváře či se kompletně maskovat. Webová aplikace běží v rámci prohlížeče a nenahrává ani neukládá žádná data. Software je navíc zcela otevřený, díky čemuž si každý může jeho kód stáhnout a spustit aplikaci na vlastním offline zařízení. Pipkin však nebyl jediný vývojář, který se snažil protestujícím usnadnit ochranu jejich soukromí.

„Zaznamenal jsem mnoho rozmluv o tom, že státní orgány shromažďují ze sociálních sítí videa o protestech za účelem identifikace demonstrantů,“ řekl vývojář Sam Loeschen magazínu TechCrunch. Ten vytvořil „censr“, aplikaci rozšířené reality, která funguje na iPhone XR a novějších verzích, maskuje a pixeluje obličeje na fotografiích v reálném čase. Aplikace také maže metadata fotek, díky čemuž je těžší identifikovat zdroj a polohu maskované fotografie. Loeschen řekl, že to byl „opravdu jednoduchý víkendový projekt“. V současnosti je ve stádiu beta verze.

Noah Conk zase vytvořil iPhone Shortcut, který využívá systém rozpoznávání obličeje od Amazonu a automaticky maže každou tvář, kterou rozezná. Conk řekl, že se rozhodl vytvořit Shortcut, nikoli klasickou aplikaci, protože se chtěl vyhnout čekání v dlouhém schvalovacím procesu Applu. Conk prý začal pracovat na projektu poté, co byl jeho přítel během nedávného protestu v Seattlu zatčen a „zmlácen několika policisty“. „Sháněl jsem tehdy na dálku právníky a kauci, byl jsem v San Franciscu. Cítil jsem se bezmocný,“ řekl. Nástroj prý vyvíjel jako podporu protestujícím.

Nedávno také aplikace pro soukromé posílání zpráv Signal přišla s vlastní funkcí rozmazávání fotografií a její uživatelská základna díky tomu od zahájení protestů masivně stoupla. Zakladatel Signalu Moxie Marlinspike na svém blogu uvedl, že tento krok má „podpořit každého v ulicích,“ včetně těch, kteří protestují v USA i po celém světě, a v mnoha případech porušují pravidla sociálního distancování uložená vládami ke zpomalení pandemie koronaviru. „Jedna věc se zdá být jasná: v roce 2020 je opravdu vhodné si obličej zakrýt,“ řekl.

Zdroj: https://techcrunch.com/2020/06/06/protesters-blur-faces-anonymize-photos/

Související

Technologie budoucnosti přenáší do historie. Virtuální realita ukazuje hrůzy holocaustu

Režisérka a spoluautorka Miriam Cohenová, která pochází z Izraele, se ve svých sedmnácti letech nemohla z náboženských důvodů zúčastnit školního výletu do Polska. Její přátelé se vrátili se silným zážitkem. Měla tak pocit, že jí něco uniklo. Slíbila si proto, že se jednou na cestu vydá. Spolu se...


Lockdowny přinesly mnohonásobný nárůst sexuálního zneužívání dětí online

Nadace Internet Watch Foundation (IWF) uvádí, že její data ukazují, jak predátoři využili situace. Sociálních média naprala na ještě větší popularitě na začátku roku 2020, kdy vypukla pandemie. V loňském roce IWF zaznamenala více než 63 000 webových stránek zobrazujících děti v choulostivých...


Digitální fotoaparáty se vrátily do módy, oživil je online svět

Za posledních 12 měsíců videa s hashtagem #digitalcamera zaznamenala na TikToku více než 220 milionů zhlédnutí. Analytici popisují tento trend jako spojený s podobným oživením módy z přelomu století. Brit Scott Ewart získal na svém TikTok účtu více než pět milionů lajků pomocí toho, co je nyní...