Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /www/doc/www.6dhub.cz/www/templates/6dhub/html/com_k2/default/item.php on line 37
Čína zakázala 105 aplikací, včetně TripAdvisoru
Technologie

Čína zakázala 105 aplikací, včetně TripAdvisoru

10.05.21

Jan Handl, 20. 12. 20

Čína v rámci kampaně za odstranění obsahu souvisejícího s pornografií, prostitucí, hazardními hrami a násilím odstranila z online obchodů více než 100 aplikací. Mezi nimi i celosvětově populární americkou službu pro cestovatele.

Většina zakázaných aplikací je čínského původu, ale na seznamu odstraněných je také americká aplikace pro cestovatele na hodnocení hotelů a restaurací TripAdvisor. Podle čínských správců kyberprostoru všechny zablokované aplikace porušovaly jeden ze tří místních kybernetických zákonů. Podrobnější vysvětlení čínské úřady neposkytly.

Čínské opatření přišlo souběžně s druhým americkým soudem, který rozhoduje o plánovaném zákazu původem čínské aplikace na sdílení krátkých videí pro teenagery TikTok. Americký okresní soudce Carl Nichols uvedl, že prezident Trump překročil svoje pravomoci, když se pokoušel zakázat čínskou aplikaci z bezpečnostních důvodů. Nichols je druhým soudcem, který rozhodl ve prospěch TikToku. Trumpův tlak na zákaz TikToku v Americe tedy zatím nepřinesl ovoce. V lednu do funkce nastupuje nový prezident Joe Biden.

Většina aplikací v rámci posledního zásahu z Pekingu je domácího čínského původu, přičemž úřady uvedly, že zákaz byl reakcí na jejich veřejný obsah „považovaný za urážlivý“. Není ovšem jasné, proč byl zakázán TripAdvisor, služba pro cestovatele, kteří jejím prostřednictvím hodnotí místa, která navštívili. BBC kontaktovala americkou firmu s žádostí o komentář, ale neobdržela bezprostřední odpověď.

Napětí mezi USA a Čínou se v posledních měsících v kyberprostoru stále více prohlubovalo. Když v létě americký prezident Trump oznámil zákaz TikTok, čínské úřady obvinily USA z taktiky šikany a uvedly, že přijmou „nezbytná opatření“ k ochraně zájmů čínských společností. Zdá se tedy, že TripAdvisor byl vybrán k blokování hlavně kvůli svému americkému původu a také kvůli svému významu a vysokému počtu uživatelů z celého světa.

Internet je v Číně stále silně regulován, přičemž jsou blokovány americké společnosti Google, Facebook a Twitter. Na seznam nedostupných služeb tak v Číně přibyl další velký americký online hráč.

Tento článek je chráněn pomocí blockchainové služby Mytitle.

Související

Technologie budoucnosti přenáší do historie. Virtuální realita ukazuje hrůzy holocaustu

Režisérka a spoluautorka Miriam Cohenová, která pochází z Izraele, se ve svých sedmnácti letech nemohla z náboženských důvodů zúčastnit školního výletu do Polska. Její přátelé se vrátili se silným zážitkem. Měla tak pocit, že jí něco uniklo. Slíbila si proto, že se jednou na cestu vydá. Spolu se...


Vyzrajte na škůdce! Technologie pozná, kdo okusuje vaše pokojovky

Český start-up FlowerChecker mohou znát zahrádkáři a milovníci rostlin. Vyvinul už totiž úspěšnou technologii identifikace rostlin a také mobilní aplikaci. Ta dokáže identifikovat přibližně třicet milionů druhů rostlin. Nyní se společnost rozhodla využít technologii i k rozpoznávání hmyzu. „Je to...


Lockdowny přinesly mnohonásobný nárůst sexuálního zneužívání dětí online

Nadace Internet Watch Foundation (IWF) uvádí, že její data ukazují, jak predátoři využili situace. Sociálních média naprala na ještě větší popularitě na začátku roku 2020, kdy vypukla pandemie. V loňském roce IWF zaznamenala více než 63 000 webových stránek zobrazujících děti v choulostivých...