Jan Handl, 21. 02. 21
Joe Biden jen pár týdnů po nástupu do funkce amerického prezidenta pozastavil právní kroky proti aplikacím TikTok a WeChat, které měly být podle jeho předchůdce Donalda Trumpa ve Spojených státech zakázané.
Zatímco se bývalý americký prezident Donald Trump snažil zakázat obě z Číny pocházející aplikace a tvrdil, že představují hrozbu národní bezpečnosti, jeho nástupce Joe Biden je jiného názoru.
Obě čínské společnosti provozující populární aplikace TikTok a WeChat podnikly proti navrhovaným zákazům právní kroky. Nová americká prezidentská administrativa ovšem nyní požádala o pozastavení řízení a znovu přezkoumává, zda aplikace skutečně představují hrozbu pro americkou národní bezpečnost.
Vzniklé zpoždění znamená, že obě aplikace mohou nadále v USA fungovat, zatímco noví zaměstnanci vládních agentur se budou mezitím seznamovat s problematikou, uvádí zdůvodnění právníků. Trump tvrdil, že rozšíření mobilních aplikací vyvinutých a vlastněných čínskými firmami v USA ohrozilo „národní bezpečnost, zahraniční politiku a ekonomiku Spojených států“.
Aplikace pro zasílání zpráv WeChat má více než miliardu uživatelů po celém světě, ale uvádí, že USA představují pouze 2 % jejích příjmů. Aplikace pro tvorbu a sdílení krátkých videí TikTok má po celém světě přibližně 800 milionů uživatelů, z toho nezanedbatelných 100 milionů v USA.
Majitel aplikace TikTok, společnost ByteDance, jednal se softwarovou společností Oracle a supermarketovým gigantem Walmartem, aby dotáhl dohodu, díky níž by se americká aktiva TikToku přesunula do nového subjektu a tak by se zabránilo zákazu v USA. Pokud bude Bidenova administrativa i dále prosazovat měkčí postup proti čínským aplikacím, dohoda by mohla být zrušena jako bezpředmětná.
Nyní budou noví američtí úředníci za Bidenova dohledu nějakou dobu analyzovat čínské aplikace a jejich potenciální ohrožení pro národní americké zájmy.
Tento článek je chráněn pomocí blockchainové služby Mytitle.