Milada Kadeřábková, 22. 10. 20
Americká armáda zkouší novou technologii, která by v budoucnosti mohla „zásadně změnit způsob nasazení vojenských psů“. Konkrétně se jedná o speciální brýle pro tato zvířata s rozšířenou realitou.
Psi jsou v současnosti v armádě hojně využíváni, například k detekci výbušnin, hledání různých předmětů, ale také jako doprovod hlídek v nebezpečných oblastech. Psovodi obvykle vydávají příkazy pomocí gest či laserových ukazovátek. Tyto techniky však vyžadují, aby byl pes na dohled, což samozřejmě omezuje vzdálenost, na kterou se zvíře může od člověka vzdálit.
Brýle s rozšířenou realitou však umožňují, aby byli vojenští psi ovládáni na dálku, aniž by nad nimi vojáci ztratili kontrolu. Zmiňované brýle mají vestavěnou kameru, která přenáší živé záběry a displej, který lze použít k tomu, aby se příkazy psům zobrazily. Pes může být například nasměrován, aby prohledal konkrétní místo, zatímco psovod zůstane skrytý.
Brýle jsou nyní pouze ve formě prototypu, který vyvíjí společnost Command Sight, soukromá firma se sídlem v Seattlu. Na jejich práci potom dohlíží Laboratoř pro armádní výzkum. Současné brýle mají kabely, plánuje se však typ bezdrátový. Podle zprávy novin vydávaných ministerstvem obrany USA Stars and Stripes funguje příkazový systém brýlí díky simulaci toho, co by pes viděl, kdyby měl postupovat podle instrukcí laserového ukazovátka.
„Rozšířená realita funguje u psů jinak než u lidí,“ uvedl vedoucí vědecký pracovník Laboratoře pro armádní výzkum Stephen Lee v příspěvku na svém blogu. „Rozšířená realita se bude v tomto případě používat k tomu, aby dávala psům příkazy; není to o tom, že s touto technologií bude pes interagovat, jako to dělá člověk. Tato nová technologie nám nabízí zásadní nástroj pro lepší komunikaci s vojenskými pracovními psy.“
Zakladatel a výkonný ředitel Command Sights, A. J. Peper uvedl, že práce je v rané fázi vývoje, ale „mimořádně slibná“. „Velká část dosavadního výzkumu byla prováděna s mým rotvajlerem Materem,“ řekl Peper. „Jeho schopnost generalizovat zkušenosti z jiných tréninků pro práci s těmito brýlemi byla neuvěřitelná. Stále však před sebou máme dlouhou cestu od základní vědecké a vývojové perspektivy, do doby, než bude tato technologie připravena k upotřebení vojenskými psy přímo na jednotkách.“
Brýle samotné jsou převzaty z už zavedeného modelu ochranných brýlí pro vojenské psy, které jsou známé pod názvem Rex Specs. Každé jednotlivé brýle musí být přizpůsobeny svému nositeli, přičemž se používají 3D skeny, aby bylo možné zjistit, kam přesně je třeba umístit průhledový displej, aby byl pozorovací úhel optimální. „Díky znalostem, které máme od Rex Specs se tyto nové brýle snadno přizpůsobují,“ říká Peper. Vědci tvrdí, že technologii by chtěli dokončit během dvou let. Poté dostanou „od uživatelů zpětnou vazbu a provedou konečnou úpravu produktu pro výrobu“.
Tento článek je chráněn pomocí blockchainové služby Mytitle.